Léto v Turracher Hoehe a hadi na cestě

Před více jak rokem jsem napsal zimní článek Lyžování v Turracher Hoehe. Ale jak to tady vypadá v létě?

Rušné letovisko

Netřeba předstírat, že je to oblíbená destinace i v létě a podle toho to zde vypadá. Lidí poměrně dost, parkoviště před hotely plné a v provozu jsou hned dvě lanovky. Jedna ve Štýrsku, druhá v Korutanech – hranice mezi těmito dvěma spolkovými zeměmi probíhá tak nějak uprostřed průsmyku a osady. Lanovka v Korutanech je zahrnuta do korutanské karty (detaily o kartě v článku Korutanská karta a obytný vůz jdou perfektně k sobě), ta ve Štýrsku zahrnuta není. Ale zaveze výše. Dráha na korutanské straně, Panoramabahn, jezdí z 1.789 metrů do 1.978 metrů a na 650 metrech překoná 190 výškových metrů. Zpět je možné jet lanovkou a nebo se svézt bobovou horskou dráhou. Cena bez korutanské karty je €15 a to za zpáteční jízdenku.

Lanovka ve Štýrsku, Kornockbahn, nabízí delší svezení, dopravuje rovnou do výšky 2200 metrů na dráze dlouhé cca 1400 metrů- a kupodivu je tato lanovka levnější, €14. Další slevy lze pak získat s kartou hosta – tu lze získat i při ubytování v kempech.

Kde zastavit a nocovat

Zimní parkoviště bylo v době naší návštěvy používáno jako parkovací plocha pro stavební stroje. Nějaké obytné vozy parkovaly (a nocovali) na parkovištích na štýrské straně. My nakonec zaparkovali na parkovišti vedle jezera na korutanské straně. Žádná dopravní značka tady stání ani nocování nezakazovala, ale v Korutanech jsou přeci jen jiné předpisy – a tak je možné, že jsme něco porušili. Nicméně nikdo nás vyhodit nepřišel a snad ani dodatečně nepřijde žádná pokuta. I když je to místo vedle silnice, v noci tady zde byl klid, se západem slunce provoz ustane.

Dále se zde nabízí parkoviště u lanové dráhy Panoramabahn, ale na P4N je komentář, že tam kdosi dostal pokutu za noční stání. Nicméně ani zde žádná zákazová značka není – jen i zde probíhá stavba a tak je část parkoviště blokována.

Poslední možností je možnost využít zdejšího karavanového stání v kempu Bergheim Schmidt. Výhodou je pěkná poloha a výhled, navíc je v ceně zahrnuta jízda horskou bobovou dráhou a lanovkou. Cena je €28 za noc a dvě dospělé osoby, dítě stoji €5 a další dospělý pak €10. Elektřina a další poplatky jsou již zahrnuty – takže pokud nemáte korutanskou kartu, je tohle docela výhodná volba.

A nakonec – ze všech míst je snadné se dostat ke stanici libovolné lanovky, vše je takřka v docházkové vzdálenosti.

Výlet

Oblast je turisticky zajímavá a vděčná – sice dost komerční, hlavně v okolí jezera, ale dále od něj jsou turistické cesty, kde můžete být téměř sami. My si udělali dva výlety – jeden kratší, na zahřátí, druhý pak delší.

Kolem jezera k jezeru

První výlet byl kratší, jezero jsme obcházeli – po celém obvodu je stezka. Na druhé straně jsme pak udělali odbočku a vystoupali mírně nahoru a obešli i Černé jezero. Výlet zabere cca hodinku a je nenáročný.

Lanovkou a pak Kornock a Rinsennock

Druhý výlet byl na počátku nenáročný, vyjeli jsme lanovkou Panoramabahn do vrcholové stanice, prohlédli si vršek a zdejší ráj pro děti. Poté poměrně strmým stoupáním vystoupali na vyhlídku nad osadu a následně již po mírném hřebeni došli ke konečné stanici na Kornock. A odtud následoval výstup na Rinsennock do výšky 2.334 metrů. Ani ten není náročný.

Poté jsme po trase 126 sestoupili na druhou stranu. Lidí zde bylo již znatelně méně, vlastně téměř nikdo. Sestup je náročný hlavně pro kolena, cesta jde dost prudce dolů.

A po sejití dolů následovalo odbočení po okružní cestě 126. Tou se jde po úbočí svahu dostat až k lanovce Schafalmbahn. Zde jsem se odpojili od okružní cesty, vystoupali po sjezdovce až k vrcholové stanici této dráhy a poté cestou číslo 149 došli zpět ke konečné lanovky Panoramabahn. Vypsal jsem to sice na pár řádků, ale celkově je to cesta na několik hodin.

Měli jsme štěstí na dobré počasí, ale další den už neměl být tak pěkný a tak jsme se rozhodli jet dále, dolů do Korutan. Po cestě jsme ještě stihli navštívit místní zoo pro plazy.

Hadi v Korutanech

Ve volné přírodě jsou naštěstí žádné hadí potvory nepotkali, ale po sjezdu z Turracheru je po cestě dále do Korutan malé zoo ve Vorwaldu.

Ke spatření jsou tady různé jedovaté potvory, od malých hadků až po velké plazy. Naštěstí je odděluje od návštěvníků dostatečné odolné sklo a tak si je lze bezpečně prohlížet. Celá expozice je umístněná v suterénu rodinného domu, není tedy nijak rozsáhlá. Ale exponáty jsou zajímavé. Plusem místa je i dostatečně velké parkoviště.

A nakonec malá mapka výletů i polohy zoo:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: