Dálnice – drobné změny v Evropě

Komentářů:

1

Španělsko


Pokud plánujete s obytným vozem cestu do Španělska, je zde dobrá zpráva – doposud placené úseky dálnice AP-7 podél pobřeží středozemního moře od francouzských hranic směrem na Barcelonu a dále, tedy úsek Tarragona-Jonquera a Montmeló- El Papiol, jsou od začátku září bezplatné – jedná se o cca 150 km. Stejně tak je nově bezplatný úsek na dálnici AP-2, mezi Zaragoza a El Vendre.

Stávající koncese na provoz těchto dálnic vypršely a uvedené úseky se tak stávají součástí státní sítě dálnic. Změny od počátku roku 2020 zachycuje tato mapka (červené úseky jsou placené, modré jsou nově bezplatné úseky, žluté jsou pak státní bezplatné dálnice.

je ale otázkou, jak dlouho tento stav vydrží, respektive jak dlouho vydrží bezplatné dálnice ve Španělsku. Vláda si zadala studii, jak financovat údržbu i rozvoj dálnic a výstupy této studie by měly být známy na podzim. Je tak možné, že se nějaký způsob zpoplatnění dálnice přeji jen objeví.

Rakousko

Jako tradičně každý rok, i Rakousko zvedne od Nového roku cenu dálničních známek, takzvaně o inflaci. Nové ceny pro vozy do 3.5t budou:

  • 10ti denní známka: €9.60
  • známka na dva měsíce: €28.20
  • roční známka: €93.80 (platnost od 1.12.2021 do 31.1.2023

Dosavadní ceny byly €9.50, €27.80 a €92.50. V případě zakoupení klasické známky, nikoliv digitální, bude barva pro rok 2022 meruňková:

Slovinsko

Slovinsko se pilně připravuje na přechod k úplné elektronické podobě dálničních známek. Ty měli být dostupné od prosince tohoto roku, ale došlo ke zpoždění. Od prosince tak bude pro auta dostupná online jen roční známka, týdenní a měsíční pak budou v této formě od února 2022 (mimochodem, motocyklisté jsou na tom lépe, budou si moci obstarat online jak roční, tak i půlroční známku hned od prosince). Do té doby bude nutné kratší viněty asi lepit. V této věci ale probíhají další jednání a je tak možné, že se to ještě změní – nicméně zmatky pár měsíců přes spuštěním nejsou příjemné.

Elektronickou známku půjde koupit online, ale i na pumpách a v obchodech (podobně jako v Maďarsku). Fyzická podoba známky po plném rozjetí systému už nebude.

  1. Miluji tyto reporty / články od pana Strimpfla 🙂 jsou věcné, přesné a taky celkem pravidelné… Opravdu chválím a děkuji za ně 🙂👍👌

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: