Stella Vita – obytné solární auto z Nizozemí na cestě dlouhé 3.000 kilometrů

Tým 22 studentů technické univerzity v Eindhovenu sestrojil kempovací auto vybavené solárními panely.

A vyráží na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu po Evropě.

Automobil v kostce:

 • 8.8m2 solárních panelů za jízdy
 • 17.5m2 panelů po zvednutí střechy a vytažení bočních „markýz“
 • 60kWh baterie Li-ion
  • plné dobití baterie pomocí panelů: 2-3 dny (odhad)
 • maximální rychlost 120 km/h
 • denní dojezd až 730 km při dobrém počasí
 • dojez až 600 km na baterii
 • rozměry:
  • délka 7.2m
  • šířka 2.05m, 4.40m s rozloženými panely
  • výška 1.83m při jízdě, 2.54m při zvednuté střeše (při kempování)
 • základní hmotnost 1.700 kg

Vozidlo má zvedací střechu, tzv. pop-up a díky tomu je možné po zastavení se vevnitř pohybovat vzpřímeně. Součástí vozu je malá kuchyňka, sedací lavice do L s úložným prostorem, stolek, úložné skříňky a postel. Tisková zpráva se zmiňuje o televizi a kávomatu, nicméně sanitární vybavení jako třeba WC výslovně zmíněno není. Sprcha je asi venkovní.

Vůz by měl být soběstačný a nemusí se tak spoléhat na dobíjecí infrastrukturu na cestách Během jízdy může řidič sledovat údaje o dobíjení a energii prostřednictvím středového displeje, autorádio je nahrazeno přenosným Bluetooth reproduktorem. Pro něj je ve středové konzole i vyhrazené místo. Kromě dveří řidiče a spolujezdce má vozidlo za kabinou i dvě velké protilehlé dveře, které otevírají interiér vozidla při stání světlu a vzduchu. Výsuvné panely pak poskutují stín pro venkovní posezení a nahrazují tradiční markýzu.

Aby dokázali schopnosti konceptu, vyrazí tým 19.září z nizozemského Eindhovenu na European Solar Tour. Vydají se na jih přes Zolder směrem k Bruselu. Další zastávky jsou plánovány pro Paříž, Le Mans, Île de Ré, Bordeaux, Biarritz, Zaragoza, Madrid, Toledo a Córdoba, přičemž cesta dlouhá 3 000 km (1864 mil) má skončit v nejjižnějším městě Španělska , Tarifě, 15. října.

Zdroje informace a obrázků


A pokud to někdo dočetl až sem, tak tady je ještě propagační spot:

 1. Plné dobití baterie pomocí panelů: 2-3 dny (odhad) … ???
  To ani nevyzkoušeli, jak to nabíjí, nebo kam dojede? Spotřeba 10 kWh / 100 km?

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   To jsou převzaté údaje, nic moc více ohledně projektu k dohledání není. Po cestě ale vyjde závěrečná práce. Dobití baterií z panelů záleží na poloze slunce a dalších vlivech, proto ten roztpyl – ono to bude jiné na severu, odkud vyráží, i na jihu, kam chtějí dojet. taktéž spotřeba, asi po rovince to pojde za méně a pak přes kopečky bude spotřeba vyšši. Uvidím na konci.

   To se mi líbí

   1. Za jízdy ty panely nedají víc, jak 1 kW přes poledne, nikdy nebudou mít optimální pozici a sklon, aby měly aspoň těch 20% účinnost, takže 10 kWh za den bude asi reálné maximum a počítá se se zastávkou na dobití a rozložením panelů, aby to dalo těch >700 km . „Auto“ by mohli zkrátit o 2 metry na velikost dodávky, aby to šlo zaparkovat a lépe uspořádat vnitřek. Takhle to ale má větší plochu a pro původní verzi, která připomínala kapotovaný dvojmoped to asi před deseti lety stačilo. Rozkládací střecha pro dobíjení by pak mohla mít směrování k slunci pro rychlejší a účinnější dobíjení při zastávce, pak by se těch >700 km dojezdu za den dalo věřit – do 9°° 300 km pak zastávka s dobíjením na 6 hodin a pak do večera dalších 400 km k nějaké zásuvce.

    Testování ale asi moc nedali, po vyjetí jim to kleklo a do Paříže se vezli na valníku, tak snad budou mít o čem referovat.

    To se mi líbí

    1. Uvidi se v pulce rijna co zvladnou. Ono ani to rozkladani neni uplne bezproblemove, musi najit vhodne misto co do polohy, tak i do moznosti je tam roztahnout. A takovych mist moc nebude – leda teda vjizdet nekam na pole/louky, coz bezne nejde.

     To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: