Vysokohorská silnice Nockalm – zepředu, zezadu i z boku obytným vozem

Vyhlídková silnice Nockalmstraße v Korutanech má na délku zhruba 35 kilometrů a 52 zatáček. Ty jsou pěkně očíslovány a tak při jízdě vždy víte, kde jste. Volantem si tady tedy pěkne zakroutíte. Silnice spojuje  Innerkrems a Ebene Reichenau, z pohledu údolí pak spojuje údolí řeky Lieser s údolím řeky Gurk. Při jízdě je možné vidět pastviny, lesy i stylové stavby kolem silnice, z parkovišť je pak možnost podniknout výšlapy na okolní vršky. Popřípadě se stavit na něco dobrého na zub, prodávají se zde třeba i mléčné výrobky.

Pár dalších údajů:

Zepředu – podvečer

My zahájili prohlídku později večer – navíc bylo docela větrno a zima. Po cestě je pár míst, kde by se snad dalo přes noc stát, ale my nakonec celý park projeli se zastávkami na pár místech – stačilo na chvíli vystrčit nos z auta, venku moc příjemně nebylo a studený vítr přebíjel i to málo z tepla posledních slunečních paprsků.

Stát v takovém fučáku se nám nechtělo, sjeli jsme tedy dolů, vyjeli z placené cesty a noc strávili na parkovišti pod chatou Dr. Josef Mehrl v Schönfeldu, tedy už v Salzbursku. Tohle místo je na P4N, ale v okolí je dost dalších míst na stání. Například parkoviště u hotelu Familien- und Jugendgästehaus Schönfeld dále po cestě zelo prázdnotou – ostatně jako hotel, který ani nebyl v provozu.

Zezadu – po ránu

A ráno pak nazpět, díky korutanské kartě nás mýto netrápilo. Cestou z místa na spaní zpět ke vjezdu do parku je možné se zastavit na tobogánu v rezortu Alm-Resort Frühauf na začátku Innerkremsu . Skvělá zábava zdarma hlavně pro menší děti a tobogán je vážně dost dlouhý.

V parku lze po cestě zastavovat na různých místech – ostatně na mýtné bráně spolu s lístekm dostáváme i průvodce. Jednou z prvních možností na zastávku směrem z Innerkremsu je Centrum biosférického parku Nockalmhof. V budově ve výšce 1.700 metrů nad mořem je instalována expozice výstavy „Zkamenělý svět“ a je zde i 3D kino. Které ovšem díky korona restrikcím funguje v 2D režimu. Jednoduchá restaurace, hrací venkovní kout pro děti a informace. Otevřeno je zpravidla od 10:30 do 16:30.

Z parkoviště u Eisentalhöhe (nejvyšší bod cesty) se nabízí nerušené výhledy do okolí a lze si udělat i rychlý výšlap na vrch Eisentalhoehe do výšky 2.180 metrů. Převýšení tedy není nujak závratné. Nabízí se i okružní trase přes Konigstuhl (2.336 m.n.n), Karlnock (2.310 m.n.n) dolů k chatě Karlbad (1.700 m.n.n) a zpět, to je ale zaležitost na pár hodin. Karlbad je stejně po cestě.

Po cestě dále nelze neminout Karlbad a poté v údolí leží další bod, Grundalm „Silva Magica“, ve výšce pouhých 1.688 m.n.m. Je to jakási umělecká kompozice pod otevřeným nebem, odkazující na různá tajemství přírody a domnělé přírodní bytosti. Modré oči na kamenech, malý kamenný chrám či bludiště, obří stopy – to je jen malá část toho, co zde na návštěvníky čeká. V chatě je pak jednoduchá výstava věnované lesům a dřevu.

A z boku

Pokud se chcete vyhnout placení mýtného a nebo jízdě po silnici, lze se do parku dostat i pěšky. Výchozím bodem je parkoviště u lanovky Brunnach u Bad Kleinkirchheimu. Zde lze strávit v obytném voze i noc, je to jedno mála míst v této oblasti, kde není noční zákaz stání. A je velmi prostorné, o nedostatek místa si zde nemusíte dělat starost. Navíc je i klidné, silnice zde prakticky končí a provoz tedy žádný není.

Lanovka jezdí o prázdninách každý den, mimo prázdniny se vyplatí zkontrolovat si otevírací dobu na webu. Cena zpátečního jízdného je €23 pro dospělého a pro dítě 6-14 let pak €13.80. Držitelé korutanské karty mají jedno zpáteční jízdné denně zdarma, respektive v ceně karty.

U vrcholové stanice lanovky ve výšce 1.970 m.n.m. je malý activity park. Lze si zde zkusit jízdu na voru, pohoupat se na jedné z mnoha sedaček či zkusit co nejrychleji zvládnout vodní labyrint. To je zábava pro dva – soutěží se, kdo se nejrychleji dostane suchý na druhou stranu. Vodní trysky se nahodile uvádí do provozu, volná cesta se tak může během chvilky uzavřít a je nutné hledat jinou.

Od vrcholové stanice se pak lze vydat na dva vrchy, menší Mallnock (2.226) a poté ještě výše, na Klomnock, který je se svojí výškou 2331 m.n.n místní dominantou. Z vrcholu a hřebetů je pak pěkný výhled na část horské cesty Nockalmstraße a sejít lze až k sedlu Schiestelscharte.

popřípadě na zpáteční cestě k lanovce odbočit a sestoupit do již zmíněného areálu Grundal – Silva Magica.

Bez nutnosti zdolávat autem horskou cestu je tak možné projít její okolí v její první třetině. A výlet skutečně stojí za to, většina lidí končí na menším Mallnocku.

V horách se také docela často mění počasí, my zažili i krátkou sněhovou přeháňku – místní krávy to zvládali s klidem sobě vlastním a vlastně se nezdály vůbec překvapené:

A nakonec mapky s přehledem stání i výletů:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: