Obytným vozem do leteckého muzea a kolem Dalešické nádrže

Hned vedle Dalešické nádrže leží vojenské letiště Náměšť a tak snad ani není divu že na nedaleké Radarce, bývalé radarové základně mezi Kozlany a Koněšínem, leží letecké muzeum. Vystaveny pod širým nebem jsou zde především vojenské migy, ale i česká aera, pár vrtulníků a dalších letadel.

Příjezd z hlavní cesty je dobrý, po asfaltové cestě. Parkuje se na travnaté ploše muzea a jedinou výhradu lze mít k cestě od hlavní brány k parkovišti. Větve stromů zasahují do cesty a je poměrně obtížné se jim vyhnout s vestavbou 2.6m vysokou, vyšší polointegrál či alkovna se kontaktu s větvemi neubrání. To je škoda, stačilo by trochu prostřihnout a průjezd by byl parádní. Navíc parkoviště je velké a prostorné – jednoho napadne, že udělat tady ofiko stání pro obytné vozy by nebylo vůbec náročné a v letní sezóně by to zde mohlo být i lákavé.

Vstupné a otevírací doba

 • dospělý 75,- Kč
 • dítě 35,- Kč
 • rodina 2+2 150,- Kč
 • Květen-červen: so + ne + svátek  9:00-17:00
 • Červenec-srpen: po – ne včetně svátků 9:00-18:00
 • Září-říjen: so + ne + svátek  10:00-17:00

Exponáty jsou v takovém trochu zoufalém stavu, mírně zanedbané a lze si je prohlížet jen zvenčí. Do kokpitu několika málo letounů lze nakouknout díky schůdkům. V budově, jakémsi hangáru, jsou pak vystaveny součástí letounů, kokpity a proudové motory. Je zde možné si koupit upomínkové předměty a nějaké základní občerstvení, popřípadě se nechat vyfotit v kokpitu stroje.

Areál nějak postrádá cokoliv, pro co bych se sem vracel. Trochu to působí jako vrakoviště. Je možné, že v sezóně, kdy jsou zde prý i komentované prohlídky, popřípadě v době konání rozmanitých doprovodných akcí, může být dojem z návštěvy jiný. Je mi ale jasné, že je to dílo nadšenců a financí je málo, vstupného nelituji a pokud jste v okolí, za návštěvu to stojí.

Co dále dělat v okolí

Výlet na kole kolem nádrže

Okolo přehrady vede cyklostezka a nádrž lze objet. My nechali auto blízko leteckého muzea, v obci Koněšín – lze zde nalézt dostatek dostatečně velkých parkovacích ploch. Cyklistické stezky jsou vhodné spíše pro horská kola, ale i trekové to zvládne. Výlet na kole lze kombinovat s využitím místní lodní dopravy, ale lodě nejezdí moc často. Pokud se ale rozhodnete pro pobyt v kempu, je výlet lodí vítaným zpestřením.

Koryto nádrže lemují příkré stráně, které jsou místy až 100 metrů vysoké – to je u nás docela neobvyklé. V bezprostřední blízkosti lze nalézt i zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka. Ke Kozlovu se lze s trochou štěstí při nízkém stavu vody dostat suchou nohou.

Rozhledna Babylon

Jedna z nejstarších rozhleden na Moravě se tyčí se na temeni Zeleného vrchu ve výšce 491 m n.m. u za obcí Kramolín. Rozhlednu v podobě kamenné věže nechal pro potřeby zeměměřičů postavit majitel námeštského panství hrabě Jindřich Vilém Haugwitz v roce 1831! Při výstupu točitým schodištěm se otevírají neobvyklými kulatými okny výhledy na okolí, nahoře pak čeká místnost se zdobeným oknem. Navíc je tu umístněn vojenský dalekohled, který cíle v okolí příjemně přiblíží. Vrtulníky na ploše vojenského letiště se jeví téměř na dosah. Škoda jen velkého množsví much.

Mohelenská hadcová step

Aneb step na Moravě, neobvyklý kousek země s naučnou stezkou a vyhlídkou.

Je zde i placené parkoviště, odkud lze jedním pohledem spatřit boží muka i jadernou elektrárnu – symboly své doby.

Celkově je ráz krajiny jiný a některé pohledy jako by snad ani do naší země nepatřily – celkem snadno by šli považovat za stepní krajinu kdesi v dalekých zemích. Ale tahle iluze trvá jen chvilku.

Pivovar Dalešice

Pivovar, který byl zachráněn filmem – vařilo se zde od 16.století, ale v sedmdesátých letech 20.století byl provoz zastaven. Ale pak se zde natočil film Postřižiny, chátrající areál se začal těšit pozornosti výletníků a tak se zde na počátku 21.století vaření piva opět rozjelo a pivovar se dočkal rekonstrukce. Vzniklo zde i muzeu rakousko-uherského pivovarnictví.


Tip na přespaní

My si na přespání vybrali parkoviště u rozhledny Ocmanice. Nabízí výhled na zámek v Náměšti nad Oslavou na jedné straně a na mírně zvlněnou okolní zemědělskou krajinu na druhé. Provoz na místní komunikaci je minimální, prostor na parkovišti dostatečný. Navíc je v rovině.

Zkoušel jsem si najít místo někde u nádrže. Na mapě se nabízí lokalita Lavičky. Přístupová cesta je ve své poslední části strmá a končí závorami, stát tu nejde. Ale pláž je tady pěkná.


Kempy v okolí

Kemp Borovinka

V blízkém Koněšínem je kemp Borovinka. Možná na mapě nenápadný, ale uvnitř udržovaný, rozdělený na část s chatkami a část pro karavany, s možností koupání jak v jednom ze dvou bazénů, tak i v nádrži Dalešice. Restaurace, hospůdka s netradiční střechou, bufet – stravovacích možností je tady dost. Výhled do okolí pěkný, vesnice nedaleko.

Modelová rodinka 2+2 zde v obytném autě nechá za noc v hlavní sezóně (více viz ceník):

 • dospělý 2*60, 120 Kč
 • dítě 2*30, 60 kč
 • obytné auto 150,- Kč
 • elektřina 100,- Kč
 • rekreační poplatek 2*9, 18 Kč

Celkem 448,- Kč/€17

Dojem z návštěvy – dobře udržovaný kemp, příjemný správce – pokud chcete strávit noc poblíž muzea a nevadí vám nutnost k vodní nádrži ujít cca 800 metů z kopce (a zpět do kopce), je to dobrá volba – i když převýšení je 60 metrů. U kempu je i zastávka lodní dopravy, přístaviště Koněšín.

Autocamp Wilsonka

O kousek dál se nachází kemp přímo u břehu nádrže, známá Wilsonka. O poznání větší, rozlehlejší, byť vybavením působí zchátraleji a víc do retro stylu. Sociální zařízení je takové omšelejší, karavanisty snad potěží výlevka od brněnského AZP:

Nicméně zasazení kempu je výborné, je to jedno z nejlepších míst na přehradě, obklopené vodu z několika stran – doslova, neboť součástí kempu je i zátoka pro spouštění lodí. Ale kemp je rozsáhlý a velký.

Modelová rodinka 2+2 zde v obytném autě nechá za noc v hlavní sezóně nechá:

 • dospělý 2*90, 180 Kč
 • dítě 2*50, 100 kč
 • obytné auto 260,- Kč
 • elektřina 80,- Kč
 • rekreační poplatek 2*21, 18 Kč

Celkem 662,- Kč/€26

Pokud bych měl hodnotit z letmé návštěvy, tak poloha a okolí kempu skvělé, vybavení staré a bídné, jídlo podprůměrné. Jediné velké plus je zmíněné okolí kempu a dobrý přístup k vodě – je to prakticky jediné místo na celé nádrži, kam se lze dostat blízko břehu obytným autem. Na kemp je výhled z blízké Wilsonovy skály.

V zákoutí

Obytné vozidlo lze odstavit i u turistické ubytovny V zákoutí, na kraji vesnice Hartvíkovice a nedaleko kempu Wilsonka. Dle ceníku zde stojí přenocování jedné osoby 100 Kč.

Tábořiště Mohelno

V provozu od května do září, v Mohelenském údolí řeky Jihlavy v blízkosti Dalešické přehrady a Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step. Modelovou rodinu zde přijde ubytování na něco málo přes 250 Kč.

A nakonec ještě mapka všech popisovaných míst:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: