Rekordní září – dvojnásobný počet registrací obytných automobilů než loni, nejlepší třetí čtvrtletí v historii

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz)

Ministerstvo dopravy uvolnilo data z registrací za září a tak lze uzavřít třetí čtvrtletí tohoto roku. Minulý rok se v tomto období již odrážel naplno zvýšený zájem o pořízení obytného vozidla , ale navíc to bývá zpravidla i období útlumu poptávky. A tak jsem na data za září se zájmem čekal.

A jaká jsou? 102 registrovaných obytných aut a 40 přívěsů. Nemusí to vypadat jako nějaké vysoké číslo, ale tady jsou pro porovnání údaje z minulých let:

registrace v měsíci září2018201920202021
obytná auta483051102
obytné přívěsy19181840

Jak je vidět, je nárůst v porovnání s minulými roky dvojnásobný, u obytných vozidel se dokonce registroval více jak trojnásobek vozidel v porovnání s rokem 2019.

Zhodnocení třetího čtvrtletí

Celkově meziroční nárůst nových obytných vozidel ve třetím čtvrtletí činí 46%, u přívěsů pak solidních 21%. To vše jen potvrzuje neutuchající zájem o tento způsob cestování. Ten je brzděn nyní především asi nedostatečnou výrobní kapacitou – zkrátka často není ani co prodávat.

Problémy s výrobou

Fiat, největší dodavatel základu pro obytná vozidla, má problémy s výrobou svého modelu Ducato. Ty vedly až k tomu, že pro nadcházející čtvrtletí ohlásil výrobce Knaus-Tabbert významné omezení výroby. Chybějí nejen podvozky, ale i ostatní díly nutné pro stavbu. Určitě v tomto ohledu nebude mezi výrobci sám. Ale nakolik problémy v dodávkách prakticky všeho ovlivní registrace bude zřejmé až v lednu příštího roku.

Značky – žádné překvapení

Co se týče značek, asi není žádným překvapením, že nejregistrovanější značka pochází ze Slovinska. Adria s náskokem kraluje českému trhu. Druhé značce, Carado-Sunlight, se postupně vzdaluje a další značky by museli podstatně zvýšit registrace, aby tuto vedoucí dvojici, kdy se každá přibližuje počtu téměř 200 registrací, dohnali. O třetí místo je tlačenice, rozdíly v počtu registrací jsou minimální. Značky jako Rimor, VW, Hymer, Etrusco, Weinsberg, CI a Laika se pohybuji v rozmezí 70-90 kusů registrovaných vozidel, navíc u koncernu VW je možné, že by s přehledem třetí příčku obsadil, pokud by bylo možné započítat i jeho obytné vozy na podvozku Crafter. Z registračních údajů uvolněných MD ovšem nelze tato vozidla spolehlivě určit.

A takhle vypadají registrace:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: