Exit 245 na D35: jeskyně, netopýři, UrbEx, zámek třikrát jinak a zdolání hanácké čtyřtisícovky na cestě k nejmladší zřícenině kamenného hradu u nás

Pokud sjedete na dálnici D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí na výjezdu číslo 245, čeká hned u sjezdu z dálnice poměrně nové parkoviště u obce Mladeč. To má zachytit především návštěvníky zdejších jeskyní a je tak přiměřeně dimenzováno. V samotné obci moc příležitostí zaparkovat není. Jen škoda, že parkoviště postrádá jakékoliv zázemí, třeba WC. Ale na přespání je to téměř ideální místo. Obvykle zde stojí i nějaké kamiony, ale nijak neruší. Hluk z blízké dálnice je taky snesitelný a v zavřeném voze rozhodně neruší. A po ránu je možné se vydat na krátký výlet po okolí.

Okolo Mladeče – most, antika, jeskyně, netopýři, výhledy

Není dobré zamířit hned k jeskyni, ale vydat se z parkoviště po asfaltové cestě kolem dálnice a z ní odbočit na polní cestu. Neminete tak kouzelné rozdělení Mlýnského potoka na dvě větve a poměrně zajímavý splav na toku – je zde chovná stanice. Přes potok pak vede lávka a lesní cesta vás zavede k dalším zajímavostem zdejšího místa.

První je Čertův most – krajinářský prvek spojující dvě skaliska, vybudovaný  Lichtenštejny při krajinářských úpravách vrchu Třesín v 19. století. Následuje volně přístupná jeskyně Podkova – tu je možné celou projít, opět vznikla uměle spojením dvou slepých chodeb. Odtud název Podkova. Volný vstup je možný jen od dubna do října, v období listopad a březen je vchod uzavřen neb tu zimují netopýři. Ty ostatně můžete vidět, visí pod stropem a pokud zhasnete při průchodu jeskyní, tak je uslyšíte a možná i ucítíte.


Po jeskyni lze z hlavní cesty kolem vrchu odbočit a podívat se na zříceniny Rytířské síně. Opět to není žádná památka dávných dob, byla to romantická stavba v podobě antického chrámu někdy z první poloviny 18. stoleté. Jen byla v roce 1910 zničena vandaly a zachoval se jen jeden jediný sloup.

Po návratu na hlavní cestu lze obdivovat líně tekoucí hraniční potok i mokřady, na ostrůvcích pevné země zde naleznete i chaty. Po úbočí svahu lze pak nalézt kolem cesty prameny, Řimické vyvěračky.

Další cesta pak vede do obce Měník a dále ke kapličce s výhledy do krajiny i na arboretum v obci Bílá Lhota.

A pak už jen zpět do obce Mladeč a lk zdejší hlavní atrakcí, jeskyním. Vstup je pěkně upraven a láká k návštěvě, takže v horkém dni to nemusí být špatný tip na strávení volného času. I zde ovšem hnízdí netopýři a otevírací doba je tak omezena

Mladečské jeskyně – vstupné 130/80 Kč, doba prohlídky zhruba 40 minut, otevřeno celoročně ale otevírací doba je velmi rozmanitá a je dobré si ji ověřit. O víkendu je otevřeno jen od dubna do října, po zbytek roku je vstup možný jen v pracovní dny a obvykle jen ve dvou časech.


Arboretum Bílá Lhota – na ploše téměř tří hektarů nabízí přes tři stovky různých druhů dřevin – tisy, túje, smrky, duby, zkrátka zastoupeny jsou zde dřeviny z jižní Evropy, Asie a Severní a Střední Ameriky. Přes zimní měsíce zavřeno, přesnou otevírací dobu naleznete na stránkách. V dubnu a říjnu je otevřeno jen o víkendech, vstupné je 60 a 30 Kč

UrbEx, zkamenělý zámek a Javoříčské jeskyně

O kus dál je další zajímavé místo. My volili parkování v obci Vojtěchov v blízkosti Špraňkova mlýna. Je zde velká plocha pro stání, i když na příjezdové komunikaci je něco, co možná někomu připomene zákazovou značku. Nicméně místo je už dávno opuštěné a chátrá.

Pro milovníky UrbExu je tady možnost prozkoumat rozpadající se objekty bývalé dětské ozdravovny. K nalezení jsou tady i původní snímky místa – kdysi vypadalo velmi dobře. Nyní však budovy chátrají, zatéká do nich a pomalu se rozpadají – ale volný přístup zde pořád je. Více si o historii tohoto místa můžete přečíst zde.

Z areálu se lze poměrně pohodlně vrátit na turistickou červenou stezku a údolím dojít až na rozcestí pod skalní bránou a zkamenělým zámkem. Skalní bránou se následně prochází při stoupání nahoru a na vlastní zkamenělý zámek pak vede odbočka. Je zde výhled do údolí.

Cesta pak pokračuje k Javořičským jeskyním, sestoupit je možné i do osady Javoříčko kde je pomník obětem 2.světové války – místo bylo na samém konci války, 5.května 1945, vypáleno a srovnáno se zemí.

Nicméně my se vraceli po druhé straně kopce Špláz k autu. Lze zde narazit na vhodné místo k zaparkování obytného vozu, které může být druhým výchozím bodem při poznávání zdejšího místa.

Javoříčské jeskyně – nabízí hned několik okruhů, které si vyžádají 60 či 40 minut, cena je pak 170/100 kč či 150/90 Kč.

Zámek Náměšť na Hané

Příjezd vydlážděnou Zámeckou alejí je zážitek sám o sobě. Zámek je na vršku a obklopen kružnicí silnice, z které vybíhají cesty dále do kraje. Možnosti parkování jsou zde omezené, ale místo pro zastavení se najít dá. Otevřena je zde restaurace, zámeckým párkem je možná procházka i v době, kdy je samotný zámek zavřen

Detailní informace o otevírací době a vstupném na jeden ze čtyř nabízených okruhů lze nalézt na stránkách zámku zde. Dle vybrané trasy počítejte s 30 až 70 minutami strávenými na prohlídce, vstupné se pohybuje od 80 do 140 Kč, děti za polovic.

Čehy pod Kosířem – zámek, park, muzea

Čechy pod Kosířem jsou turisty docela vyhledávané a tak není divu, že zde vybudovali na okraji obce velké záchytné parkoviště. Parkovné je 10 Kč za hodinu, ale parkoviště není vhodné na přespání – je šikmé a poměrně dost.

Obec je známa svým klasicistním zámkem obklopenému anglickým parkem o rozloze téměř 22 hektarů. V něm lze nalézt umělé vodní plochy, rozhlednu i dračí jeskyni, v zámku je pak umístěno i Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových – a k tomu ještě expozice historických kol a výstava kreseb majících vztah k zámku Čechy pod Kosířem Josefa Mánesa.

V době naší návštěvy se zde konaly soutěže v lukostřelbě, ale vstup do parku nijak výrazně omezen nebyl. Ostatně park je otevřen po celý den od časných ranních hodin až do pozdního večera.

Tím ovšem není turistický potenciál obce zdaleka vyčerpán, je zde i muzeum kočárů a hasičské muzeum. A pro turisty pak možnost výšlapu na hanáckou čtyřtisícovku, vrch Velký Kosíř o výšce úctyhodných 4.420 dm.n.n. Na vrcholu je pak i rozhledna a vybavení pro nějaké to vaření a posezení.

Nutno zdůraznit, že všechny místní atrakce mají poměrně vysoké hodnocení od svých návštěvníků. To na jednu stranu slibuje kvalitně strávený čas, na druhou stranu je turistický ruch v obci poměrně značný a je třeba s tím počítat. Velkokapacitní parkoviště nevzniklo v obci jen tak pro nic za nic :-).

Kde přespat

My volili parkoviště na druhé straně hřebenu, u spojnice Čelechovic a Kaple. Je zde malé podélné parkoviště. To může být během dne docela obsazené, ale na večer nebyl problém zde zastavit a přenocovat. Místo je prakticky v rovině a nabízí se odtud krásný výhled na zapadající slunce směrem na Kostelec na Hané. Také je odsud vidět blízký Prostějov. Provoz v noci na blízké silnici je minimální, parkoviště je dokonce vybaveno i přístřeškem.

Vzhůru na čtyřtisícovku

Popsané místo na přenocování je také dobrým výchozím bodem k rozhledně na Velkém Kosíři. Cesta je sice delší, cca 3.5 km, ale stoupání je pozvolné. Navíc si lze užít i zdejších lomů kolem cesty a následně i mírně zašlých ovocných sadů. navíc je cesta zpevněná a velmi vhodná jak pro vozíčkáře, tak výlet s kočárkem. Rozhledna na Velkém Kosíři je ale mimo sezonu otevřen až od 10 hodin, vstup je zpoplatněn – 30 Kč dospělý, 10 Kč dítě.

Na výlet se jde vydat i turistickým vláčkem, z Lutína až na rozhlednu. Zpáteční jízdné je za přijatelných 50 Kč.

Nejmladší kamenný hrad v Česku

Do Brna není nutné se vracet po dálnici a tak je možnost navštívit u obce Lipová umělou zříceninu hrádku s názvem  Špacírštejn. Je postaven z nasucho skládaných kamenů je výsledkem čtyřleté práce pana Procházky z nedaleké obce Lipová. Dominantou stavby je 3 m vysoká kruhová věž. Pro návštěvníky je zde připraveno i ohniště s lavičkou. Jen cesta k němu od silnice je trochu zapeklitá, ale stačí sledovat pěšinku

A nakonec mapka všech popisovaných míst – a to článek zdaleka nepopisuje všechny zajímavosti, které tento kraj nabízí:

  1. Dobrý den, super článek jako obvykle, jen překlepů nějak více. Už první věta trochu nedává smysl (asi chybí nějaká slova). Jména taky mějak ulítla (dálnice mezi Olomoucí a Mohelnicí), Mladeč – do Mladče…
    Bylo by fajn to doladit, my místní to hůř neseme 🙂 Teším se, že se někdy potkáme v rámci asociace karavaninku!

    To se mi líbí

    1. Tak to se mi hodně nepovedlo, dík za upozornění. To nejhorší jsem už opravil a ještě se na to podívám. Tuším, že mám podobné nedostatky i u jiných článků, tak se na to zaměřím více.

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: