Když toho chcete přepravit opravdu hodně

Vestavba je oproti klasickým obytným autům agilnější a snáze se vměstná i na místo, kam by s větším obytným vozem mohl být problém najet. Vnitřní prostor bývá maximálně využit a navržen tak, aby vyhovoval rozmanitým aktivitám uživatelů. Ovšem mnohdy nestačí a přeprava sportovního vybavení či rozměrnějšího kempingového příslušenství se může stát zdánlivě neřešitelným problémem. Ostatně i proto se třeba řeší vhodný nosič na kola a nebo jak přepravovat lyže – koly jsem se již zabýval a pro lyže a zimní vybavení chystám podobný přehled. A při shromažďovaní podkladů jsem narazil na jedno zajímavé řešení a výrobek.

Na střechu

Jedním z míst, kde lze získat dodatečný prostor pro přepravu, je střecha. Na vozidla typu Ducato lze snadno umístit střešní nosič. Jsou různého provedení – od jednoduchých příčníků až po poměrně univerzální systém Thule Roof Rack/Thule SmartClamp, kombinující podélníky s univerzálně nastavitelnými příčníky.

Systém Thule SmartClamp ma pro délky L3 a L4 maximální nosnost 200 kg při vlastní hmotnosti cca 11 kg + 4 kg jeden příčník. Konkurenční systémy od výrobců jako Fiamma a EuroCarry mají nosnost mezi 100-200 kg. Dodatečné zatížení je nutné vzít do úvahy vzhledem k celkové hmotnosti vozidla:

  • EuroCarry Reling STYLE: 200 kg nosnost, 20 kg vlastní hmotnost
  • EuroCarry Reling: 100 kg nosnost, 15 kg vlastní hmotnost
  • Fiamma: 100 kg nosnost, 12 kg vlastní hmotnost

Při použití jen nosníku je nutné počítat s omezením daným polohou upevňovacích bodů na střeše vozidla, každý nosník má pak nosnost 50 kg, dva 100 kg, tři 150 kg atd.

A jakmile jsou příčníky na střeše, je možné na ně uchytit i střešní box, tzv. rakev. Může to být klasický model použitelný i na běžné osobní auto . Ale pokud potřebujete velkou kapacitu a univerzální použití, pak je potřeba opatřit si skutečně velký box.

Flensbo XX XL

Takové boxy vyrábí výrobce Flensbo xx xl a jak takový box o velikost XXL vypadá si lze představit z informací na stránkách německých majitelů vestavby PÖSSL 2 Winhrw.de. Ti si jej pořídili především pro přepravu vybavení pro surfování a důvody pro jeho pořízení i další detaily zveřejnili v článku na svých stránkách. S jejich svolením některé informace a obrázky využívám.

Instalace boxu není úplně jednoduchá a je dobré mít k ruce pár zdatných pomocníků – především k zvednutí a umístnění boxu na střechu. Následuje montáž ke střešnímu nosiči.

Box má rozměry 280 *140 *47 cm, váží 45 kg s tím, že může pojmout až 140 kg nákladu o objemu cca 1.700 litrů. Výška vozidla je po jeho instalaci v závislosti na použitých nosnících až nezanedbatelných 3.2 m. Pro přístup je samozřejmě nutný žebřík.

Cena v Německu je v základní černé nebo bílé barvě €1.590, tj. 41.340 Kč, na přání je možná úprava v barvě vozidla. Box je využitelný i na větší běžná vozidla, jakými jsou Ford Custom, větší SUV modely, VW Transporter/Multivan a další.

Box je dokonce natolik prostorný, že výrobce jej nabízí i ve variantě střešního stanu, respektive v provedení, kdy si z něj můžete dle potřeby udělat prostor pro přepravu věcí či prostor na spaní. Tedy tak, jak v danou chvíli či pro daný výjezd potřebujete. Hmotnost boxu se spací výbavou je pak celkem 56 kg (stanovina, matrace a další).

Tato univerzální kombinace stojí €2.940 a to v bílém nebo černém provedení, přepravní náklady jsou dalších €189. Konečná cena je tedy €3.129, tj. 81.354 Kč.

Na vrchní víko boxu jde namontovat nosné lišty na další vybavení a to za příplatek €99.

Menší bratříček s označením XL je s rozměry 260 * 100 *42 cm a hmotností 33 kg při 1.100 litrech objemu k dostání za částku cca €1.010

Box lze využít i na jiných typech obytných aut:

Výhody boxu jsou jeho objem i nosnost, navíc uložené věci jsou umístněné poměrně vysoko, daleko od případných nenechavců. Což je zároveň i nevýhoda pro uživatele, přístup do boxu je možný jen pomocí žebříku a nelze jej označit jako úplně komfortní. Doložnost vozidla se sníží jak o vlastní hmotnost boxu, tak i o hmotnost příčníků na střeše a to o 60-70 kg. Což rozhodně není zanedbatelné – ale zase plně srovnatelné třeba s jednoúčelovými střešními stany či většími boxy od konkurence. Ty ovšem zdaleka takový objem nenabídnou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: