Registrace obytných aut po krajích 2015-2021

Stoupající čísla registrací nových obytných aut v posledních měsících se už stala jakousi běžnou zprávou. Tento doposud neukončený rok již překonal všechny rekordy a to do konce zbývají ještě tři měsíce. Sice zrovna ty obecně slabší, ale celkové výsledky se mohou jen zlepšovat.

Ale doposud se nikde neobjevilo, jak vypadají registrace v jednotlivých krajích. V Česku je 14 těchto správních jednotek, Hlavní město Praha a 13 krajů. Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce se obytných aut registruje v Praze – na ní připadá zhruba 27 % všech registrací. Se značným odstupem následují Jihomoravský kraj s cca 12 %. Na opačném konci tabulky je Karlovarský kraj, s pouhými 1.4 % !! registrací. 24 registrací tento rok je skutečně nízké číslo.

počet registrací nových obytných aut v krajích
podíl – podíl kraje na celkových registracích v roce 2021 (bez období říjen-prosinec)
růst – růst v počtu registrací mezi lety 2015 a 2021 (bez období říjen-prosinec) v procentech

Ovšem pokud srovnáme růst mezi lety 2015-2021, tak Praha mezi premianty rozhodně nepatří, roste podprůměrně (to je mimochodem vidět i na poslední tabulce v článku). Naopak třeba v Plzeňském kraji vzrostl počet registrací o více jak 500 %, v kraji Vysočina o 436 % a Jihomoravský kraj si polepšil o 428 %. U prvních dvou je to ale dáno spíše celkově menšími počty registrací, ovšem Jižní Morava je jiný případ, zde došlo k růstu z 39 kusů na 206 nových obytných aut.

V čem je rok 2021 výjimečný

Procenta jsou jedna věc, ale porovnávat podle nich kraje dost dobře nejde, každý kraj má různý počet obyvatel a tím samozřejmě i různý počet případných zájemců o nové obytné auto. Proto je dobré porovnat počet nově registrovaných obytných aut na 100.000 obyvatel. Navíc je dobré sloučit Prahu a Středočeský kraj – přeci jen je to poměrně propojené území.

A pokud to uděláme, je jasné, proč je vlastně nedokončený rok 2021 tak výjimečný. Počet nově registrovaných obytných vozů na 100.000 obyvatel je téměř ve všech krajích dvouciferný -mimo Karlovarského kraje. Přitom ještě v roce 2018 jsme měli jen dvě takové oblasti, v roce 2019 pak 4 a ještě minulý rok byl takový počet registrací zaznamenám jen v 6 krajích.

Počet registrací nových obytných aut na 100.000 obyvatel v jednotlivých krajích

A navíc – poprvé v historii je oblast Prahy a Středočeského kraje druhá v počtu nově registrovaných obytných automobilů na 100.000 obyvatel. Překonána Pardubickým krajem s 22.4 vozy – je to těsné, ale stalo se. Výjimečný je ostatně i meziroční nárůst ve všech krajích – nikde nedošlo k poklesu. Přitom meziroční propady byly běžné i v celkově růstových letech. Lze s klidem prohlásit, že fenomén karavaningu zasáhl celou republiku beze zbytku.

změno v počtu registrací o procenta.
Zelené pozadí – vyšší než průměrný růst,
Červené pozadí – propad, tedy pokles registrací,
Bílé pozadí – růst, ale pod celostátním průměrem

Rostoucí počty registrací i zvyšování počtu obytných vozidel v přepočtu na počet obyvatel by měli mít v paměti především úřady odpovědné za výstavbu infrastruktury. Zatímco v Brně v roce 2015 mohli v klidu spát, neb v průměru se objevilo třeba 20 nových vozidel ročně, tak jen za tento rok je to pětinásobek. A majitelé těchto vozů potřebují někde provádět servi, parkovat atd. Připravenost měst je v tomto ohledu zoufalá a infrastruktura bude chybět – země jako Německo či Itálie si toto již uvědomili a výstavba a plánování míst veřejnou správou tam již několik měsíců čile probíhá – s dokončením před začátkem jarní sezony 2022. Samozřejmě že připravovaná místa mají sloužit především k přilákání turistů, ale z hlediska nabídky servisního vybavení pomohou i místním karavanistům.

Poznámka

V číslech si jde všimnout rozdílů v počtu registrací například mezi Královéhradeckým a Pardubickým krajem. Přitom se jedná o velmi podobné a blízké kraje. Je nutné si uvědomit, že zachytit lze jen místo registrace obytného auta, nikoliv to, kde je provozováno. Byť většinou se jedná o stejný kraj, ale jsou výjimky. V Pardubickém kraji ale působí prodejci jako Caravan Centrum Pardubice či Karavan centrum CampingCars a ti naopak v sousedním kraji chybí. To může významně statistiku zkreslit – vůz bývá registrován v místě koupě.

Co se týče přesnosti dat, vychází se z dat registrací MD a ta nejsou zcela přesná. Je tedy možné, že skutečnost je o pár vozů jiná navzdory tomu, že zpracování dat byla věnována maximální přijatelná pečlivost.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: