Solární obytka Stella Vita v cíli – úspěch?

Komentářů:

2

Před více jak měsícem vznikl článek Stella Vita – obytné solární auto z Nizozemí na cestě dlouhé 3.000 kilometrů. Končil tím, že studenti se autem vydají na cestu do nejjižnějšího města Španělska , Tarify. A skutečně, i přes počáteční technické problémy s pohonem, tam dorazili – a zveřejnili i fotku z cíle své cesty:

13 zastávek

Na celé cestě bylo naplánováno 13 zastávek, z některých byl pořízen i podrobnější článek:

Na zastávkách se většinou odehrávalo nějaké předvedení veřejnosti, návštěva ambasád a místních úřadů, vynechány nebyly ani univerzity v Bruselu, Paříži a Madridu.

Po cestě se vyskytly technické problémy, vlastně první část cesty absolvovalo toto obytné auto na přívěsu a závěr cesty také. Podle předběžných zpráv bylo z plánované 3.000 dlouhé cesty na vlastní ose ujeto necelých 2.000 kilometrů. Ani to ovšem nebránilo tomuto prohlášení vedoucího týmu:

„Věříme, že přechod k udržitelné budoucnosti může a musí být proveden rychleji, Jsme o pět až deset let napřed před průmyslem, abychom ukázali, co je technicky možné. Během naší cesty jsme se snažili inspirovat co nejvíce lidí. “

Celou cestu si lze projít na stránkách projektu: https://vita.solarteameindhoven.nl/tour

Videa lze nalézt na kanálu týmu: https://www.youtube.com/user/SolarTeamEindhoven/videos

Komentář

Co je ale na celé akci zarážející je skutečnost, že soudě dle kusých zpráv to aut vlastně nezanedbatelnou část cesty (o něco málo více jak třetinu) jelo na podvalu místo na svých vlastních kolech. Vzniklo pár propagačních videí, proběhlo pár setkání a možná o něco více lidí věří, že tohle je cesta.

Nemohu být tak optimistický jako výše citovaný manažer týmu. Cestu bych spíše popsal jako selhání – třetina cesty na přívěsu, celý tým v doprovodných vozidlech, takže při přesunech se spotřebovalo tolik energie a vypustilo tolik CO2, že by možná normální výlet v pár půjčených obytných vozech vyšel lépe. Určitě by byl rychlejší – a pohodlnější, s topením, teplou vodou a bez nutnosti rozkládat solární panely a provádět rozborku kol. Či bez nutnosti helmy při jízdě.

Aby to celé fungovalo, jak si studenti představují, tak by bylo nutné podstatně zvýšit kapacitu akumulátorů a zároveň snížit jejich cenu a hmotnost. Nic z toho v dohledné budoucnosti nehrozí a o nic z toho se ani nepokusili. Dále by bylo nutno citelně zvýšit výkon solárních panelů – a opět, v tomto projektu o tohle nešlo. Naskládat existující součástky a doufat, že z 1+1 se vyklube něco jiného než dvojka je spíše znakem ignorování současného stavu techniky než inovativním počinem – ošizená konstrukce obytného auta to změnit nemůže.

Stačí si porovnat tuto cestu s jinou, byť asi v tomto videu náležitě přibarvenou – bez podpůrného týmu, bez potřebné infrastruktury, s primitivním nářadím a s velkou dávkou odvahy a odhodlání takhle nějak začala cesta spalovacího motoru:

 1. Promiň, ale dovolím si s tvým komentářem nesouhlasit. Musíš brát v potaz to, že to vytvořili studenti z jim dostupných součástek (asi nebudou mít stejný možnosti jako třeba Musk) a ta věc ujela 2/3 tak dlouhý cesty po svojí ose. Neznám podrobnosti z té cesty, ale tvůj pohled zda se mi trochu negativní. Něco dokázali, to je základ na kterém se dá stavět.

  To se mi líbí

  1. Od toho komentáře s osobním pohledem jsou – aby se s nimi nesouhlasilo :-). Mne to přišlo jako cimrmanovské prošlapávání slepých cest. Tohle auto dostalo registraci, někdo to schválil do provozu na komunikacích a rozsypalo se to jak na začátku, tak na konci cesty. Jenže propagace, a klidně bych napsal i propaganda, už byla dohodnuta, tak se vzala stará dobrá dodávka s vlekem a jelo se dále, včetně celého doprovodného ansámblu. Nic objevného to nepřineslo – tři dny stojím na místě a dobíjím, auto pak jede, víceméně v souladu se známými parametry. Jenže tak se necestuje a doufám, že ani cestovat nebude – a pro dosažení současného komfortu karavaningu by bylo potřeba vyřešit pár „maličkostí“. Výstupy z akce, viz prohlášení vedoucího projektu, už mi jako propaganda přijdou a v rámci možné sebeobrany si zkrátka komentář podobného vyznění nemohu neodpustit. A máš pravdu, je negativně laděn.

   V první části článku jsem se snažil být co nejvíce neutrální a zahrnul jsem všechny možné odkazy, ať si každý udělá názor sám. A do komentářů napíše své stanovisko či svůj komentář – klidně opačný než mám já. I na tvém pohledu něco je – mají základ a mohou stavět dál.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: