Jak to vidí Polácí – kempování je zajímavý, ale drahý způsob cestování.

Komentářů:

0

Jak moc je karavaning v Polsku populární a jaký je jeho potenciál? Na to hledal odpověď průzkum společností Maison & Partners pro společnost Campiri provedený tento měsíc. Zapojeno bylo celkem 1.031 dospělých respondentů. Tady jsou nějaká čísla z této správy, případný komentář je v závorce a kurzívou:

Pouze necelých 15% Poláků si doposud takové cestování vyzkoušelo a pouze 6% více jak jednou. Jednalo s nejčastěji o lidi ve věku 35 až 44 let s vyšším vzděláním a příjme domácnosti nad 5000 zlotých čistého (cca 28.000 Kč). Většina z této menšiny, 90%, by takový způsob cestování doporučila – jinými slovy, kdo to vyzkoušel, většinou nelitoval. Mezi výhody respondenti zařadili vysokou mobilitu či komfort na cestách – díky dostupnému vybavení „po ruce“, tedy například koupelna nebo kuchyně. Respondenti také poukázali na to, že jim obytný vůz dává „pocit svobody a nezávislosti“ a že takový výlet je „nezapomenutelným dobrodružstvím“.

Zajímavé je, že ač tedy 85% Poláků nikdy v obytném voze necestovalo, tak 66% respondentů by tento způsob rekreace rádo vyzkoušelo. 10% pak plánuje cestu obytným autem do konce roku 2022, tedy v nadcházejících 14ti měsících, a to převážně půjčeným karavanem z půjčovny a nebo od přátel. 17% uvažuje o pronájmu takového vozidla online (studii zadalo Campiri 🙂)

Tři čtvrtiny respondentů (75 %) uvedly, že za pronájem obytného vozu mohou utratit maximálně 200 zlotých za noc (cca 1.150 Kč).  Ovšem lidé plánující podobný výlet do konce roku 2022 (cca 10%) jsou ochotni utratit vyšší částku – polovina z nich více jak zmíněných 200 zlotých a o něco více jak čtvrtina, 27 %, dokonce nad 350 zlotých. Tedy částku vyšší než 1950 Kč (jedná se o docela nízkou částku, ceny pronájmu v Polsku jsou srovnatelné s těmi českými, tedy částky se pohybuji od 380 zlotých výše, větší či vybavenější vozy od cca 450-500 zlotých )

Od ceny se odvíjí i největší překážka pro rozvoj tohoto způsobu cestování – 46% respondentů takto označili vysokou cenu. Z přenocování tzv. na divoko má obavy 38% dotázaných a zmíněna byla i špatná infrastruktura, například chybějící parkovací místa. 14% respondentů ale žádná překážky v cestování obytným autem nevidělo.

Zmíněných 15% Poláků, kteří již tuto formu trávení volného času využili, si všímá spíše vysokých cen, špatné infrastruktury či malé nabídky vozů k pronájmu. Naopak ti, kteří takto doposud cestovali, se obávají spíše o bezpečnost a mají strach z menšího komfortu na dovolené.

A nakonec, 32% by koupi obytného vozu považovalo za dobrou investici, opačný názor má 19% respondentů. A zbytek na to nemá názor.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: