Dub nad Moravou – stojí za zastavení

Komentářů:

0

Pokud vás cesty zavedou na Hanou a k Olomouci, stojí po cestě navštívit barokní kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou. Tato monumentální památka pochází z první poloviny 18.století. A nabízí i rovné a prostorné parkování pro vozidla do 3.5t. V místě není mimo odpadkových košů žádná další vybavenosti, zato ale nabízí v podzimních měsících kouzelný pohled na západ slunce. Drobnou vadou na kráse je hluk od blízké silnice č. 435 – ta je sice vzdálena více jak 150 metrů, ale přesto slyšitelná.

Impozantní je zejména příjezd po silnici č.150 ve směru od Prostějova. Kostel leží prakticky v srdci Hané a rovný kraj ohraničený kopci kolem dokáže v záři zapadajícího slunce uhranout.

Při parkování prosím mějte na paměti charakter místa a přizpůsobte mu své chování. Místo se již objevilo na P4N, takže uvidíme, zda zůstane volně přístupné. Sjezd ze silnice č.435 je vybaven zákazovou značku pro těžší vozidla, povrch parkoviště i provedení vozovky je navrženo na 3.5t, tak je dobré toto respektovat.

Malý tip – expozice silničních povrchů

Chcete-li zavzpomínat na historii, tak mezi obcemi Bedihošť a Výšovice je zcela zachovalá vozovka z kostek, neboli kočičích hlav. V osadách na ni samozřejmě lze narazit i dnes, ale souvislá silnice mimo obec je již určitou raritou. Dlážděná cesta protékající krajinou je malebná, umožní vám bezplatně vzpomenout na vývoj vozovek u nás a zároveň i zdarma otestovat, zda jste ve vašem voze již vychytali všechny skřípající či vrzající zdroje zvuku. Českým silničářům patří za udržení tohoto úseku v provozu díky. Tento exponát ale není v oblasti výjimečný, narazit jde i na beton-panelové vozovky a další povrchy, ilustrující vývoj silničního stavitelství u nás – například úsek Kelčice – Žešov vedený souběžně s dálnicí D46 a umožňující tedy i téměř bezprostřední srovnání pokroku, kterého naší silničáři v uplynulých desetiletích dosáhli.

I když výše uvedené je mírnou nadsázkou, možná není špatné silnici mezi obcemi Bedihošť a Výšovice zachovat – jízda po ní je zážitkem, okolní krajina skutečně pěkná a těch pár kilometrů přežijete vy i váš vůz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: