Obytným vozem nad město a nad vodu: Krnov a Slezská Harta

Komentářů:

0

Podzim láká k výletům a obytný vůz je vhodným společníkem na cesty. Odpadají starosti s tím, kde spát i nutnost detailního plánování. Stačí jen sledovat cestu a vybírat cíle – a na překážku není ani to, že většina kempů je již zavřena. Tady je tip na toulání po severní Moravě a Slezsku:

Krnov

Krnov leží doslova hned vedle hranice se sousedním Polskem. V historii si toto město užilo vzestupy i pády. V roce 1742 se stává pohraničním městem a na přelomu 19. a 20. století zažívá bouřlivý rozvoj zejména díky textilnimu průmyslu. Počet obyvatel stoupá v tomto období k 30.000 – převážně německé obyvatelstvo je následně po druhé světové válce odsunuto a počet stálých obyvatel klesá k pouhým pěti tisícům. Pár desítek let stačilo městu k zotavení a nyní se jeho populace opět pohybuje kolem 25.000.

Krnov je známý díky nápoji Kofola, zajímavá je též i věž radnice. Město nabízí několik dalších turistických cílů – Švédskou zeď, Střelecký dům , divadlo, novogotický evangelický kostel, polikliniua, Neptunovu kašnu a další. Průvodce městem je k nalezení třeba tady (TIC Krnov, Tipy na výlet v Krnově).

Za výhledem na Cvilín

Nejvýraznějším výškovým bodem je vrch Cvilín s kamennou rozhlednou a barokním kostelem Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení svatého Kříže. Navíc je zde poměrně prostorné parkoviště, jen mírně se svažující – s obytným vozem zde jde stát, i když někomu možná přijdou vhod vyrovnávací klíny. Další místa vhodná zejména pro kratší vozy, jsou i o trochu výše, u kostela.

Z parkoviště je nejen pěkný výhled na okolí, ale je to i kousek na rozhlednu. Vstupné stojí 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti, studenty a seniory, otevřeno bývá v tomto obodobí do 18 hodin – i když jen do konce října. Z rozhledny se nabízí zejména večer krásný výhled na západ slunce, vidět je samozřejmě do Polska, které je co by kamenem dohodil.

výhled z rozhledny na Krnov a okolí

Otevírací doba rozhledny

  • duben, květen – víkendy a svátky 10:00-18:00
  • červen-září – každý den 10:00-18:00
  • říjen – víkendy a svátky 10:00-18:00

Bližší informace zde: https://infokrnov.cz/rozhledna-na-cviline/os-1326/p1=1491

Slezská Harta

Nedaleko Krnova je velká nádrž Slezská Harta. A nad ní se tyčí do výšky 780 m.n.n vrch Velký Roudný s rozhlednou. Ta může být dalším cílem toulek po kraji. Stát jde jak přímo v obci Roudno na parkovišti před kostelem a nebo kousek za ní, na silnici směrem na obec Křišťanovice. Je zde odbočka s turistickou cestou na rozhlednu. Na plácku lze najít poměrně rovné místo na přenocování, provoz po silnici je minimální a v noci prakticky nulový. Z tohoto místa to navíc není tak do kopce, i když i tak je stoupání slušné a cesta vede pěkně do kopce. Ostatně není to jak tak nějaký kopec, jedná se o bývalou sopku.

A na samotném vrchu je pak rozhledna – otevřena celoročně a zdarma, nabízí výhled především na západní část přehrady. Směr k hrázi zakrývají již stromy. Lze vidět i Praděd, pohoří Jeseníků na obzoru je nepřehlédnutelné. Zahlédnout lze i kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířově vrchu (k němu se lze dostat křížovou cestu vedenou čtyřradovou lipovou alejí z roku 1770 – je nutno ale zaparkovat za Bruntálem a na vrch se vydat pěšky). Z rozhledny lze vidět i vysílač na Slunečné, 800 m.n.m.

Mimo rozhledny se na vrchu bývalé sopky nachází i kaple a turistický přístřešek. Při výstupu ve směru z obce Roudno se pak prochází i křížovou cestou – a zdůrazňuji, výstup je docela strmý.

Cesta k přehradní hrázi

Když už tady jste, je dobré se zajet podívat i přímo na hráz. Doporučuji cestu ve směru z obce Roudno na Bílčice, podél nádrže. Je sice úzká, takže v případě protijedoucího auta budete muset být při vyhýbaní opatrní, ale na podzim projíždíte alejemi plných žlutých a jinak barevných padajících listů. Na cestě od obce Bílčice směrem k hrázi pak upoutá pozornost čedičový lom, na který je z cesty dobře vidět.

U samotné hráze je opět možnost zaparkovat, místo je jen s mírným sklonem a parkoviště je dostatečně velké. Lze se projít na hráz i vyrazit na delší vycházku kolem nádrže. Pokud budete pokračovat dále, je z přístaviště v obci Leskovec nad Moravicí možnost podniknout i vyhlídkovou plavbu lodí, na podzim pak jen o víkendech.

K vidění je zde toho více – Razovské tufity opět připomínají sopečnou činnost v tomto kraji, sto let starou vápennou pec lze zase objevit u obce Leskovec.

Kempování

Slezska harta nabízí i glamping, pod obcí Rázová na břehu nádrže je Glamp u Rozmařilého námořníka. Nicméně je v provozu prakticky jen v létě, za noc zde necháte cca 800 Kč (rodina 2+2). Využít ale lze i veřejné tábořiště v obci Leskovec, zde noc přijde na cca 290 Kč – opět je zde jenom sezonní provoz

Přehledná mapka okolí s možnými místy na přespaní a vyznačenou cestou kolem nádrže:

Ondrášovka

Výše zmíněný Krnov je domovem Kofoly, ale do portfolia jeho současného majitele patří i kyselka Ondrášovka. Pramen lze navštívit v obci Ondrášov kousek pod Moravským Berounem – a v Moravském Berouně je zajímavý kostel, opět s možností parkování a nocování na blízkém parkovišti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: