Historie: s husou na cestách

Ne, tohle nebude článek o strastech cestování s osobou opačného pohlaví, tak netaktní bych snad ani nechtěl být. Ale článek o historii obytných vozů, tentokrát jednoho zajímavého, postaveného na základě vozu, u kterého by obytné ambice čekal málokdo. Auta značky Mini by asi málokdo tipoval jako základy pro obytný vůz. Přesto se tak stalo – v šedesátých letech ve Spojeném Království.

Společnost se sídlem v Sussexu ( s názvem Wildgoose, tedy divoká husa) použila v této době BMC Mini jako základ pro obytný vůz. Nabídla tři možnosti lišící se vybavením a nacenila je pěkně vzestupně na 445, 480 nebo 601 liber. A pozor, jedná se jen o cenu konverzní sady,k té je nutné připočítat i cenu samotného vozidla, tj. Mk1 Morris Mini Van 850 Light Commercia, neboli Mini v provedení van. To se prodávalo za cca 400-450 liber.

Kolik to vlastně bylo?

Přepočítávat přímo tehdejší ceny na dnešní ceny nemá moc cenu, tak to zkusím jinak . V šedesátých letech byl měsíční průměrný plat v Británii kolem 80 až 100 liber. Wildgoose šel komplet koupit za necelých 1.000 liber v základním provedení, tj. na 10 až 12 průměrných platů. Tedy jako kdyby obytný vůz dnes stál kole půl milionů korun.

Celkem bylo v období 1963 až 1968 dodáno přibližně 60 obytných konverzních sad. Nejvíce komfortu nabídlo provedení se zdvihací zadní částí, ale v nabídce byla i u nejlevnější sada jednoduchá stanová střecha. Tedy dnes tak oblíbený střešní stan. Řešení, které později zpopularizovaly dodávky od Volkswagenu a dodnes je vyhledávané v modelech California a dalších.

Standardní výbava byla dost asketická. Všechny karavany Mini Wildgoose byly dodávány se čtyřmi sedadly (a tedy s místem pro čtyři cestovatele), postelí, stolem, závěsy, skříněmi a nádrží na vodu. Volitelně byl k dispozici kombinovaný nosič zavazadel, držák na na rezervní kolo, prodloužená boční zrcátka a další drobnosti.

Vrcholné provedení pak mělo zvedací zadní část, kličkou se zvedla celá střecha a vytvořila tak dostatečně vysoký obytný prostor. Ten šel upravit buď na sezení a nebo na spaní. Zavazadlo byla umístněna ve střešním nosiči nad kabinou řidiče.

Pohon

Žádný trhač asfaltu ani pohlcovač mil či kilometrů to nebyl. Vůz poháněl jen 0,8 litrový čtyřválec s výkonem 25 kW, tj. 34 koní, což prý stačilo k dosáhnutí rychlosti cca 112 km/h. Čistě teoreticky ovšem, doporučená a dosažitelnáý cestovní rychlost byla ale jen 80 km/h – a to po dlouhém rozjezdu. Možné zde leží i původ názvu – podobně jako tažná divoká husa miloval tenhle vůz dlouhé nenáročné rovinky. Ale u tohoto vozidla nešlo o rychlost, spíše o možnost zastavit kdekoliv a hlavně často – a u toho si vychutnat třeba šálek anglického čaje. Ostatně vůz je Angličan.

Do dnešních dnů se zachovalo jen pár kousků. Budí oprávněnou pozornost na každé výstavě či soutěži, kde se objeví. Na svou dobu přinesly koncept, který byl plně rozvinut až o desítky let později a dodnes se těší velké popularitě – tedy zejména kdysi nejlevnější provedení se střešním stanem. Výsuvná provedení si zdaleka takovou popularitu nezískala. Jen cena obytných vozů je už někde jinde – ale to i jejich výbava, motory a mnoho dalšího.

Jak bylo zmíněno, vozy zaujmou i dnes na různých výstavách a akcích veteránů. Čas od času o nich i vyjde podrobnější článek:

Desítky dalších obrázků jde najít v níže uvedených odkazech, z těchto článků jsem i při psaní vycházel

Zdroje

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: