Registrace karavanů za říjen: meziročně o 67% více u aut a o 76% pro přívěsy

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz)

Poslední měsíce jsou z hlediska registrací obytných vozidel monotónní. Meziroční nárůsty dosahují většinou desítky procent a ani říjen nebyl výjimkou. Obvykle se v předcovidové době registrovalo zhruba pět desítek nových vozidel, minulý rok pak sedm desítek a letošní říjen uzavírá na 117 nových obytných vozech a 30 obytných přívěsech. To je meziroční nárůst o 67% (auta) , respektive o 76% (přívěsy).

To jsou pořád poměrně zajímavá čísla, ozvláště pokud uvážíme současné problémy ve výrobě zejména u Fiatu i situaci s dodávkami některých dílů.

Z hlediska typů se nic nemění, polointegrované provedení obytného vozidla zůstává stále nejpopulárnějším. Růst zájmu nelze pozorovat u vozidel s hmotností nad 3.5t. Zatímco loni (2020) bylo registrováno do října celkem 77 vozidel této hmotnostní kategorie, letos (2021) je to zatím rovných 100 kusů.

To je sice nárůst o 29%, ale celkový růst registrací všech nových obytných vozidel byl tento rok zatím 68%. Přitom například od snížení mýta pro těžší obytné vozy na konci minulého roku si mnoho lidí slibovalo nárůst prodejů v této kategorii – a to se zatím nekoná, dokonce v porovnání s minulostí lze vidět pokles relativního zájmu. Zatímco v roce 2020 v období od ledna do října byli těžkotonážníci odpovědni za 7.3% registrací, letos je to pro stejné kalendářní období jen 5.8%.

Značky – opět žádné překvapení

Co se týče značek, asi není žádným překvapením, že nejregistrovanější značka pochází ze Slovinska. Adria s náskokem kraluje českému trhu a již překonala hranici 200 nových registrovaných vozidel. Druhé značce, Carado-Sunlight, se postupně vzdaluje, rozdíl činí aktuálně 20 vozdiel. Třetí v pořádí, Rimor, se pak blíží k hranici 100 nových vozidel.

Český trh je navíc i rozmanitý, tento rok byla jako nové zaregistrována vozidla více jak 50 značek. Z toho více jak 30 značek dokázalo zaregistrovat více jak 10 vozidel a 14 značek pak více jak 50 nových vozidel.

A nakonec kumulativní nárůst registrací v průběhu roku:

Soubor s daty ke stažení:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: