Tip: tajná přihrádka pro cenné věci

Z prohlídek některých hradů a zámků si pamatuji okamžik, kdy jsme s průvodcem dorazili do místnosti označené jako pracovna a zde obvykle stál velký dřevěný psací sekretář. Při výkladu se průvodce v určitém bodě zatvářil tajemně a za výkladu, jak i zámecký pán potřeboval chránit svá tajemství, někde něčím posunul či něco stisknul a v sekretáři se náhle otevřel tajný prostor. Běžně nepřístupný, neviditelný a určený ke skrytí důležitých písemností.

Tato vzpomínka mi vytanula na mysli, když jsem viděl příspěvek uživatele s nickem konfetti na diskuzním fóru majitelů vozů Possl a Clever. S jeho dovolením jej tady přetiskuji. Ostatně, sám mám podobný prostor ve svém voze, i když na jiném místě a ne tak sofistikovaně přístupný. Vejdou se mi tam dva laptopy a jsem si poměrně jist, že případný zloděj při běžném prohledávání interiéru nemá šanci tyhle přístroje najít.

Tajná přihrádka

Majitel využil toho, že v modelovém roce 2021 se ve vozidle Summit 600+ přesunula chladnička za zadní do přední části kuchyňského bloku a tak po ní zustalo částečně nevyužité místo.  Pod pracovní deskou je tak prostor, který mohl sloužit pro zásuvku, ale výrobce Pössl nechal toto místo nevyužité a uzavřel jej pevnou obkladovou deskou.

Samozřejmě, že takové plýtvání cenným prostorem zamrzí a vede k úvahám, jak takové místo využít. Obzvlášťě když hledáte místo, kam dát notebook a další techniku používanou na cestách. Tedy místo co nejméně nápadné.

Takže výše zmíněný uživatel opatřil prostor falešným stopem (či dnem) v podobě dřevěné desky upevněné na panty tak, aby se vyklápěla. Rychlému vyklopení falešného stropu/dna zabrání plynový tlumič. A aby to bylo co nejméně nenápadné, tak použil elektronický RFID zámek pro otevření, nebo vlastně uvolnění desky. Ten je prakticky neviditelný, nevyžaduje žádné vrtání či otvory . Zámek tak lze otevřít pomocí karty a nebo telefonu s podporou NFC – mávnete před dřevěným předním panelem kartou či telefonem a tajná schránka se otevře.

Přitom při běžném pohledu do skřínky není nic nápadné. Samozřejmě, důkladný lupič s vhodným páčidlem by se k obsahu dostat mohl – ale šance, že si něčeho podobného při prohledávání vozidla všimne, je nízká.

Ostatně, nejlepší představu o funci si lze udělat z tohoto videa:

Kde koupit zámek

Zámek se nabízí na Amazonu, za cenu kolem €28. Jde jej koupit i na AliExpressu, ze cenu do cca 300 Kč.

Závěr

Jedná se o poměrně hi-tech řešení – jak jsem napsal, sám to mám jinak a žádné NFC zámky používat nemusím. I když jejich použitím by se i v mém případě nenápadnost ještě zvýšila. Podobný hluchý prostor lze najít v mnoha vozech, ovšem pokaždé někde jinde. I zdánlivě přehledná kuchyňská linka či konstrukce sedadel druhé řady, popřípadě organize „garáže“ nabízí často hned několik možností příležitostí pro realizaci tajné přihrádky.

A pokud vás zajímají i jiné možnosti ochrany cestovního vybavení, třeba trezory, lze na serveru Vanisti najít další inspriaci v článku Obytná dodávka – zabezpečení.

O využití notebooku na cestách, jeho spotřebě a vhodném vybavení pro práci na cestách jsem psal tady: Notebook v karavanu – spotřeba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: