Polsko jede….nová značka vestaveb S-Camper

6.4.2022 – Aktualizace:

Oficiální otevření nového výrobního závodu proběhne 8.dubna, oficiální název bude Maroni Camper. Vestavby již mají schválení TÜV a certifikát ISO, cena zatím není známá. Byly spuštěny i oficiální stránky: https://maronicamper.com/, kde lze najít i fotky interiéru nového modelu.

V Polsku, zemi kdyi proslavené mezi východními karavanisty legendárním přívěsem N126 Niewiadow, se karavaningu daří i dnes. A to i přes různé překážky dané polskou legislativou a daněmi. Zdokonalují se a vylepšují se kempy, rostou servisní místa a v zemi působí hned několik výrobců obytných vozidel. A do jejich řad se v nejbližší době chystá oficiálně zařadit i společnost AutoExpress Rybnik – Centrum Samochodowe.

Z původně rodinného autoservisu roste další značka vestaveb. Ty se po dvou letech vývoje mají začít stavět v prostorách bývalé ocelárny Huty Silesia v městě Rybnik. Je to jen kousek od českých hranic, ostatně jedná se o oblast Slezska, o kterou se s Polskem dělíme.

Vozy budou vyjíždět pod značkou S-Camper na bázi nejdelší a nejvyšší dostupné karoserie pro vozy z rodiny trojčat Fiat Ducato, Citroen Jumper a Peugeot Boxer, tedy té známé pod zkratkou H3L4. Celé řešení vestavby, jejího interiéru i vybavení, má být komfortní pro cestování dvou dospělých a dvou dětí a to i v zimě.

Nyní se dokončují konfigurátory a ceníky, společnost by se oficiálně měla představit během několika týdnů. Rozhovor se zakladatel, bratry Robertem a Patrykem přineslo říjnové číslo měsíčníku Gazeta Rybnicka – mimo spuštění výroby se jim totiž povedlo zachránit i památku na doby minulé.

Velká část rozhovoru se tak točí kolem úsíli, které věnovali revitalizaci zmíněné Huty Silesia. Po pětileté snaze získali dotaci z programu EU fondů zaměřených na revitalizace postindustriálních areálů. Jedná se pravděpodobně o jedinou takovou dotaci v Polsku, kterou získal soukromý subjekt – zabojovat museli i u správního soudu v Katovicích. Přiznavají, že bez dotace by bylo snažší budovu strhnout a postavit novou ocelovu halu. Takto ale dojde k zachovaní charakteru místa. Navíc tam vznikne i prostor připomínající historii Haly. Archivní fotografie a dokumenty budou využity v multimediální expozici, kterou doplní i připravovaná kniha bývalého ředitele o historii ocelárny.

Podobně jako v ČR, i v Polsku došlo ke zvýšení cen stavebních materiálů a prací, takže i s dotací byla celá rekonstrukce náročná a napínavá na finance.

Zmiňují i náročnosti zhotovení a testování prototypů vozidla, pár slov věnují i zdouhavé byrokracii a nutnosti získání všech možných certifikátů ISO a osvědčení, zakončené polským schválením TUV.

Montážní linky v bývalé ocelárně

Ocelárnou prošlo i několik generací místních usedlíků – byla to ikona Rybniku a udává se, že za dobu její existenece se zde vyrobilo dva a půl milionů ledniček, miliony smaltovaných hrnů a miliony varných konvic. Obytné vozy budou kompletovány v místech , kde se před lety nacházela lisovna. Za 2. světové války se zde vyráběly kanoe, vojenské přilby a dokonce i nábojnice. K dispozici pro výrobu nové vestavby jsou nyní dvě haly o celkové ploše 1500 metrů čtveřních .

Další výrobci v Polsku

  • Globe-Traveller – vestavby typické svoji vysokou střechou, kde čerpala inspirici i značka Affinity. Výroba vozů nesoucích tuto značku probíhá od roku 2009. výrobci obytných vozů v Polsku
  • Affinity – luxusně pojaté vestavby s netradičním řešením prostoru a zařízení – například rozkládací patrová postel ze zadní dvousedačky, podélné spaní s toaletou umístěnou podél a podobně. Za značkou stojí tým původně z další polské značky, Globe-Traveller, finančně je do podniku zapojena známá švédská společnost KABE AB.
  • balcamp – vestavby na podvozcích Mercedes Benz, opět zaměřeny na uspokojení náročnějších zákazníků

V Polsku se také vyrabí pro značku Volkswagen model Grand California. Nedávno vyšel i test srovnávající některé v Polsku vyrobené obytné vozy, dostupný je zde.

Zdroje

Obrázky: wiki a AutoExpress Rybnik

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: