Vestavba jako umělecké dílo

Komentářů:

0

Značka Alphavan z Wangen im Allgäu je docelá mladá, vznikla teprve nedávno. Jako základ pro svá vozidla používá Mercedes Sprinter. V tomto roce (2021) se dočkala ocenění za design , tedy známě ceny reddot. Není to až takové překvapení, jedná se špičkovou vestavbu s důmyslně řešeným prostorem, kde se v maximální možné míře vynechávají hrany a spáry a je znát snaha o příjemné a přehledné pojetí interiéru.

Materiály a provedení

Vestavba využívá naplno zvýšenou střechu známéno modelu Mercedes Sprinter. Vevnitř tak nebudou mít problém ani vyšší lidé, protože výška prostoru je více jak dostatečných 2.1 m. Veškerý nábytek je vyroben z lehkého materiálu, ale povrch je strukturovaný a odolný proti otiskům prstů. Jak bylo zmíněno, ve voze stěží naleznete hranu, rohy jsou nahrazeny zakulacením. Dvířka a čela šuplíků nevystupují, ale jsou zarovnány s okolím, tedy pěkně zapuštěny. Barvy jsou laděny na světlé tóny, jednobarevné plochy jsou zpravidla bílé či světle šedé. Kvalitní materiály jsou použity i na čalounění sedadel a zákazník si může zvolit vzory prošívání i barvu kůže.

Kuchyňský blok

Kuchyňská deska nekončí hranou, ale obloukem, který se stáčí k podlaze. Samozřejmostí jsou pak samozavírací zásuvky s hladkým chodem a na konci linky umístněná chladnička Dometic. Ta není umístněna ani zcela u podlahy, ani u stropu – zkrátka tak akorát. Díky tomu se k ní nemusí posádka shýbat a zároveň je k dispozici i snadno dostupný prostor nad lednicí. Lednice je kompresorová – plyn v této vestavbě nehledejte. Nepoužívá se ani na vaření, to zvládne dvouplotýnková indukce Thetford. Topení je pak naftové – osvědčený model D6E Combi s ohřevem vody od Trumy.

Koupelna

V sanitární místnosti dominuje bílá. Celý prostor je 100% voděodolný a to včetně provedení okna. Odpadá tak jakýkoliv závěs pro sprchování. Umyvadlo se vysouvá jako šuplík, baterie pak slouží díky výsuvné hlavici i pro sprchování. Je zde dostatek prostoru a přitom nebylo nutné sáhnout k dnes tak populárním řešením s otočnou stěnou.

WC je vybaveno systémem SOG pro odstranění zápachu. Navíc je prostor mimo koupelnu využit zvenku ještě pro další úložné skříňky – úložných prostorů není ve vestavbě nikdy dost.

Samostatná ložnice

Postel vzadu pak nabízí velkorysou plochu 200 x 160 cm a pohodlnou pěnovou matraci na spaní tzv. na podél, navíc je prostor zezadu uzavřen pevnou stěnou. Jedná se vlastně o jakousi místnost. O větrání se postarají boční okna, umístněna dostatečně vysoko tak, aby se zbytečně nedostávála do kontaktu s peřinami. Nahoře na stropě lze nalézt světlík. Nechybí lampičky na čtení, USB porty pro dobíjení mobilů i ozvučení prostoru; lze sem umístit i menší televizi o uhlopříčce 22 palců

Garáž

Zadní postel nebo spíše ložnice je poměrně vysoko, přístup do ní je tedy pouze po žebříku. Prostor pod spaním lze pak využít pro uložení sportovního vybavení a dalšího nákladu. Dovnitř se vejdou jízdní kola bez nutnosti jakékoliv demontáže kol či sedel. Z obytného prostoru se sem lze dostat díky 120 cm vysokým utěsněným dveřím. V garáži je bohaté osvětlení.

Garáž je pak vybavena hned několika air lištami pro uchycení nákladu, vývodem pro venkovní sprchu, policemi a dalšími uchyty a úložnými prostory. I v garáži je obtížné najít hranu a i zde je horní hrana postranního nábytku provedena jako oblouk.

Druhá ložnice či dětský pokoj

A navíc se počítá s rodinnou – místo nákladu lze celý prostor upravit jako dětský pokoj nebo další ložnici – maximální rozměr matrace je 200*170 cm. A navíc se samostatným vstupem – tohle má málokterá vestavba.

Technika

Jak již bylo zmíněno, vozidlo spoléhá převážně na elektřinu a obejde se bez plynových lahví .  Naprostou většinu techniky umístněné v ​​obytném voze lze ovládat prostřednictvím displeje vepředu v kabině a také díky propojení přes systém Mercedesu i z mobilního telefonu a aplikaci. Ve výbavě vozidla je i nadstavbová klima klimatizace DOMETIC Freshjet 2000, satelit a mnoho dalšího vybavení

Technická data

 • Model Mercedes Benz Sprinter
  • 319 CDI, vysoká střecha, motor 190 HP
  • Pohon 4×2 – poháněna zadní náprava
  • automatická převodovka 9G TRONIC, Distronic, kožený volant
 • automatická klimatizace THERMOTRONIC
 • parkovací paket s 360° kamerou
 • vyhřívaná sedadla pro řidiče / spolujezdce (jsou otočná)
 • všichni možní asistenti
 • rozvor 4 325 mm
 • provozní hmotnost: 3.190 Kg (90% nafta, 20l vody, řidič 75 kg)
 • celková hmotnost 3.500 Kg
 • 110 Wp solární panel
 • 2300W měnič 12V/230V
 • 210 Ah Lithium baterie značky Super B
 • 90l nádrž na vodu
 • 80l odpadní nádrž s elektronicky ovládáným ventilem pro vypouštění

A kolik to stojí

Základní cena za tuhle vestavbu se v Německu pohybuje kolem €180.000 včetně daní .  Standardní výbava je sice bohatá, ale základní cenu lze dále navýšit o příplatky za tyto položky:

 • pohon všech kol – zahrnuje zvýšení celkové hmotnosti na 4.1t : €8.462
 • matrace pro „dětský pokoj“ v garáži: €833
 • kempingový set (dvě židle a stůl) včetně uložení do dveří garáže: € 821

Jsou možné další příplatky, ale i tak se případný zájemce vleze s celkovými náklady na pořízení do částky €200.000.

Závěr (komentář)

Nemohu si pomoci, ale vozidlo mi svojí filozofii provedení v některých věcech připomíná vestavby českého výrobce Woodvans. Samozřejmě je mnohem dotaženější a těží i z dokonalejšího podvozku Mercedesu – ale důraz na kvalitní materiály, provedení koupelny, vynechání plynu – to mají obě značky společné. Jen ti Němci do dotáhli ještě dále – jak provedením, tak cenou.

I když nějakých chybiček si lze všimnout – v kuchyni není otevírání horních skříněk do strany praktické (u skříněk nad sezením je použito také, ale zde to tolik vadit nemusí), úložné prostory v čele kuchyňské linky u posuvných dveří nemají žádnou síťku či cokoliv, co by zabránilo vypadnutí předmětů, schody do ložnice by šlo řešit lépe, aby nezavazely zejména lednici, měkký dojezd šuplíku může být na obtíž, pokud chcete šuplík i následně zajistit, koupelna by možná snesla být trochu větší.

Ale to jsou drobnosti – a podobné malé nedostatky lze nalézt v každé vestavbě – snad jen tady to trochu více zamrzí vzhledem k ceně.

Tuhle vestavbu si asi v ČR nikdo nekoupí – ale tu vysokou prodejní cenu lze brát i tak, že by dostal nejen promyšlené vozidlo, ale i svého druhu umělecké dílo. A umělecká díla levná často nejsou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: