Erwin Hymer Muzeum – desáté narozeniny

Komentářů:

0

Při tom všem cestování v krásném říjnovém počasí a prodloužených víkendech tak nějak utekl fakt, že tohle jediné muzeum svého druhu na světe oslavilo 29. října rovných 10 let. A jak snad název napovidá, je to muzeum věnované karavanistům a tomuto způsobu cestování.

Muzeum bylo otevřeno 29. 10. 2011 v Bad Waldsee. Stálo 17 milionu eur a první víkend přivítalo přes 1400 návštěvníků. A zájem od té doby nepolevil, každoročně jich přitáhne více jak 100.000. Zpočátku převládali obyvatelé jižního Německa, ale to již dávno neplatí a muzeum vyhledávají lidé i z velmi vzdálených míst.

Fakta

 • Vstupné:
  • € 11.50 dospělý
  • € 7.5 student starší 18 let
  • € 0.00 osoba mladší 18 let (zdarma)
 • Otevírací doba
  • obvykle od 10 – 18 hodin
  • čtvrtky od 10 – 21 hodin
 • Zavřeno 24.12 a 31.12
 • https://www.erwin-hymer-museum.de/

Z České Republiky je to do muzea dost daleko. Ale pokud si například plánujete pobyt u Bodamského jezera, pak je to jen malá odbočka – nějakých 40-50 kilometrů. Ostatně tak jsme muzeum navštívili i my v roce 2018.

přímý odkaz na polohu muzea: https://mapy.cz/zakladni?x=9.8967833&y=48.0685936&z=12&source=osm&id=110363255

Je možné, že muzea nemáte rádi. Ale toto muzeum je jiné, je to skvěle udělaná procházka historii karavaningu a nadchne vás – stejně jako nadchlo moji ženu. Ta byla zpočátku k návštěvě velmi skeptická, ale nakonec si muzeum velmi užila a návštěvy rozhodně nelitovala. Samozřejmě, že převažuje orientace na rozvoj karavaningu v Německu, ale jsou zde i exponáty britské a americké, najít lze i vozidla zpoza železné opony a tedy například i naši ponorku. Na návštěvu si vyhraďte minimálně dvě hodiny. Nudit se rozhodně nebudete.

Navíc je vše velmi dobře podané, se spoustou aktivit pro návštěvníky. Jednotlivá zastavení nabízí možnost vyzkoušet se i místní kostýmy a nechat se pak vyfotit třeba jako kovboj uprostřed scénérie z Divokého Západu.

Na více jak šesti tisících metrů čtverečních se vám zkrátka nabídne příběh karavanigu – přejezdy Alp do Itálie, cesty do Indie ve stylu hippies, cesty němců k Baltu, ale i do pouští severní Afriky, uvidíte i americké karavanové ikony . V muzeu je více jak 80 vozidel ilustrujících rozvoj a vývoj karavanigu.

Muzeum bylo už v češtině několikrát popsáno a tak nabízím seznam pár článků, které muzeum popíši detailněji a navnadí k návštěvě více než můj text – články jsou řazeny chronologicky dle data vydání:

Nové expozice a příběhy

Muzeum navíc mírně exponáty obměňuje a doplňuje. Takže například v roce 2021 má další linii – historii laminátových karoserii. Sledovat můžete použití od nadšených začátků, kdy se tento plast vyztužený vlákny začal používat téměř na všechno, přes objevení problematických stránek tohoto materiálu až k dnešnímu cílenému využítí například na střechy obytných vozidel

A jako naprostá novinka je od konce října k vidění i výstava „Eriba – Anhänger mit Reisefieber„. Jak název napovídá, jedná se o příběh karavanů Eriba Touring. Ikonický, nezaměnitelný karavan. To, co začalo jako zakázková práce v roce 1957, se v rukou Erwina Hymera a Ericha Bachema rekordně rychle vyvinulo do celé série s nadšenou fanouškovskou základnou.

 Konstrukce a vnější design modelové řady „Touring“ mají v sobě stále typické znaky prvního prototypu, jsou nezaměnitelné a nabojím se napsat, že jsou kultovní. Výstava se snaží poskytnout odpověď na otázky jako Čím byl tento trailer tak výjimečný?  či Jak se dokázali prosadit na trhu ?  Návštěvníci se seznámí s provedeními známými pod názvy jako Puck, Familia, Troll, Titan.

Erwin Hymer

27.7.1930 – 12.4.2013

Ilustrační obrázek k 50. výročí firmy (2007), nejstarší a tehdy nejmladší vozidlo společnosti spolu s Erwinem.
Obrázek lze nalézt například v brožute firmy z roku 2019 a v mnoha dalších materiálech

Německý podnikatel a zakladatel značky obytných, resp. cestovních vozů. Nejdříve se vyučil automechanikem a následně pokračoval v inženýrských studiích, obor strojírenství. První pracovní zkušenosti získal v týmu výrobce letadel Claudia Dorniera a podílel se na návrhu malého automobilu Dornier Delta.Následně začal pracovat ve firmě svého otce – výrobce přívěsů pro traktory. V roce 1957 představí firma svůj první Eriba přívěs Troll a začíná výroba řady Eriba Touring. V roce 1961 je vyvinut první obytný vůz – Caravano a firma roste. První Hymermobil se představuje v roce 1971. Rok 1976 – stahovací dvojpostel v kabině. V roce 1986 pak Hymer přichází jako první výrobce s 6ti letou zárukou na nepropustnost. Od devadesátých let se s akciemi společnosti volně obchoduje, v roce 1996 přebírá značku  Niesmann + Bischoff, v roce 1998 Burstner, poté následuje Laika a další značky. Výrobky skupiny jsou tak dnes známé pod značkami jako Carado, Dethleffs, Etrusco, Hymer, Laika, LMC, Sunlight, Movera, Hymer, Elddis a další. V roce 2018 je pak samotný Hymer převzat seskupením Thor Industries.

Ještě před svojí smrtí stihl Erwin Hymer vybudovat a otevřít i muzeum, které nese jeho jméno. Ostatně, základ muzejních sbírek vznikl díky jeho soukromé sbírce.

Caravano

První obytný vůz je dodnes připomínán i názvem místní restaurace – ta má otevírací dobu shodnou s otevírací dobou muzea a nabízí jídla a občerstvení z celého světa – americké hamburgery i italské špagety, spicy jídlo z Indie a další. Více informací o nabídce jídel lze nalézt na adrese https://www.erwin-hymer-museum.de/restaurant/

Na samotný vůz se můžete podívat na tomto videu:

ERIBA

Jak vlastně vzniklo toto jméno? O něco výše v textu píši, že za zrodem kultovní Eriby byl Erwin Hymer. Ale on v tom nebyl sám, na vývoji spolupracoval s Erich Bachem a právě úzká spolupráce těchto dvou můžů vedla ke zrodu legendárních přívěsů. Jméno Erwin Hymera přežilo v názvu firmy a je po něm pojmenováno muzeum. A jméno Ericha Bachem přežilo v názvu Eriba:

Eriba = Erich Bachem

Některé zdroje udávají, že se jedná o první písmena jména jeho ženy, Erika Bachem. Bohužel Erich Bachem zemřel velmi krátce po zahájení výroby Erib v roce 1960. Jeho život byl relativně krátký, ale velmi pestrý. a vydal by na samostatný článek – věnoval se ale především letectví, do kempingu ale mimo Eriby zacílil už v třicátých letech návrhem kempovacího přívěsu Aero Sport z lehké překližky.

obrazový material: Hymer a wiki

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: