Pod Moravskou bránou obytným vozem, díl druhý: Starý Jičín

Komentářů:

0

Starý Jičín

Nad touto obcí se tyčí na Starojickém kopci stejnojmenná zřícenina bývalého strážního hradu – ta je navíc poměrně zachovalá a dostupná zcela zdarma. Což je ze všech hradů v okolí unikátní. Zdarma je dokonce parkování v obci, neboť k hradu se musí do kopce pěšky. Pro karavanisty je trochu problém v obci zaparkovat – většina míst počítá totiž spíše s rozměry osobního auta. Ale netřeba si zoufat, mi nakonec našli dokonalé parkování za hospicem Maja. Zde je větší parkoviště, které bývá zpravidla prázdné a nástup na cestu k hradu není nijak zvlášť daleko.

Trasa celého výletu po Starém Jíčíně včetně místa na parkování je zachycena na této mapě:

https://mapy.cz/s/fosajebumo

Hrad Starý Jičín

Hrad jako takový je přístupný zdarma, je samozřejmě možné dát do kasičky i dobrovolný příspěvek. V objektu se však koná mnoho kulturních akcí, některé z nich pak placené. Přehled akcí naleznete na stránkách hradu (https://www.hradstaryjicin.cz/kulturni-program-sezony).

Samotný výšlap na hrad není náročný a jde jej zvládnout i s kočárkem – jen je potřeba počítat občas s prudším stoupáním. Prohlídka celého objektu s kočárkem ale možná není, bude nutné zůstat v prostoru věže.

Jak již bylo zmíněno, vstupné na hrad se neplatí, ale návštěva strážní věže zpoplatněná je. Ta byla nákladem obce opravena a zpřístupněna, je zde i expozice z historie panství – dobové fotografie, erby, makety, zbytky keramiky nalezené při opravách hradu.

Vstupné:

  • dospělý: 40 Kč
  • dítě 6-18 let, senioři nad 65 : 20 Kč
  • rodinné vstupné: 100 Kč

Co dále vidět ve Starém Jičíně

Kostel

Prohlídku zajímavostí v této obci lze spojit s cestou na hrad. Za prohlídku stojí Kostel svatého Václava. Nenechte si ujít cestu dolů krytým dřevěným schodištěm, které spojuje chrám s farou, která leží prakticky vedle starojíčínského náměstí.

Muzeum u Polzerů

Dům manželů Polzerových u kašny na náměstí je zřejmě nestarší stavení ve Starém Jičíně a zmínění manželé si zde otevřely malé muzeum. V něm shromáždili věci používané našimi předky. Více informaci lze nalézt na webu ostravského rozhlasu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: