Pod Moravskou bránou obytným vozem, díl třetí: Štramberk a Kopřivnice

Komentářů:

0

Na poměrně malé ploše se nabízí 7 muzeí, rozhledna, několik vyhlídek, plavecký bazén či koupaliště. Štramberk a Kopřivnice se obtáčí kolem Bílé hory a nudit se tady rozhodně nikdo nebude. Zejména pokud máte rádi techniku a zajímá vás historie automobilů. K tomu si můžete dopřát několik nenáročných pěších výletů.

Zvládnout všechna muzea na jeden zátah není úplně dobré. Alternativou může být prohlídka jednoho muzea odpoledne, poté přejet na noc do Štramberka, další den si pak udělat výlet kolem Štramberka – to lze zvládnout za dopoledne. Odpoledne další dvě muzea v Kopřivnici, doplněné o výlet ke zřícenině hradu Šostýn a na Raškovou vyhlídku.

Návštěva Štramberku a Kopřivnice tak vezme minimálně den a půl, v poklidu lze zvládnout za dva dny. Do většiny muzeí můžete využít i slevy na Beskydy Card – https://www.beskydycard.cz/

Další možnosti ubytování v okolí

V článku popisuji stání tzv. na divoko. V okolí se ale nabízí několik placených možností – pokud budete potřebovat provést například servis, nemusí to být špatná volba:

  • Stání v U Kateřiny https://www.kempstramberk.cz/ – místo až pro 20 obytných aut přístup k vodě, elektrické energii a výlevce. Nově vybudované sociální zařízení sloužící pro návštěvníky karavanového stání. Při delším pobytu lze zdarma získat Beskydy Card.  Cena za 24h zastavení je 400 Kč, je zde možnost provést i servis za cenu 150 Kč
  • bezKempu – v blízkosti nabizí stání označené jak o Zahrada u Beskyd. Služby jsou omezené, bez pitné vody, bez možnosti vylít chemické WC, dostupná je elektřina. Modelová rodina 2+2 zde nechá za noc 550 Kč

Štramberk

Parkování ve Štramberku je placené. Ale i zde existuje výjimka, velké a rovné parkoviště u Botanické zahrady. Jen pozor na příjezd, přímá cesta směrem od Kopřivnice je poměrně strmá a je lepší ji použít spíše pro odjez. Příjezd na parkoviště je pak lepší směrem od centra Štramberka, tedy z opačného směru. Jen je potřeba počítat s tím, že ulice Hraničky je poměrně je úzká, ale není to nic tragického, s trochou opatrnosti se dá protáhnout.

Parkoviště jako takové je prostorné a rovné, pokud přijedete později večer a nebo brzy ráno, nebude problém najít místo na zaparkování. Je zde možnost vyhodit odpad, dřevěné posezaní i informační tabule. V noci je zde klid, na podzim či na jaře, kdy stromy nejsou tolik pokryty listím, lze v noci pozorovat světla Kopřivnice pod parkovištěm. Ale nijak neruší. Botanická zahrada je otevřena převážně v létě, což je škoda.

Výlet kolem Štramberka

Tohle stání je ideálním výchozím místem pro poznání místa. Vyrazit můžete nahoru k Stříbrnému jezírku a poté ještě výše, na vyhlídkové místo U Kamenárky. Odtud se začínají okrývat výhledy na krajinu i na slavnou Trúbu.

Nicméně cesta se pak opět zanoří do lesa, pokud tedy pokračujete k rozhledně na Bílé hoře. Tato rozhledna má připomínat šroubovici DNA, ale popravdě, takový popis k ní nesedí. Spíše by ji měli popisovat jako pružinu do auta, sedělo by to k charakteru oblasti i vzhledu rozhledny rozhodně lépe. Rozhledna zde stojí od roku 2000, stála 12 milionů korun a investory byly společnosti EuroTel spol. s r.o. a RadioMobil a.s. 

Z rozhledny je výhled do okolí, pěkně je odsud vidět i arál kopřivnické Tatry.

Rozhledna Bílá hora

Provozní doba rozhledny na Bílé hoře (https://rozhledna-bila-hora.cz/):

  • od 1. května do 31. října 2021, úterý až neděle
  • od 9.00 do 18.00 hodin

Vstupné na rozhlednu (2021):

  • děti do 6 let zdarma v doprovodu rodičů
  • děti do 15 let, studenti, senioři a držitelé Beskydy Card 15 Kč
  • dospělí 25 Kč

Po návštěve rozhledny se po modré naučné stezce Lašská – Štramberk schází zpět k Štramberku. Pod skalou Rudý se otevře výhled na část historického jádra města i na samotnou Trúbu. Samotná skála Rudý je taková místní zajímavost – skalní útvar získal svůj současný název díky dětské hře. V době, kdy byl populární televizní seriál Čtyři z tanku a pes představoval pro místní děti tank, který v něm hrál hlavní roli. Stejně jako v seriálu na něj napsaly bílou barvou velkými písmeny jméno Rudý. Tento nápis na skalním útvaru dlouho vydržel a název se mezi místním obyvatelstvem vžil. V 19. století je doložen název Čertovo hovno jako reakce na zbarvení skály odlišné od ostatních v okolí (wikipedia).

Nyní jsme již blízko hradního arálu a stačí projít mírně vzhůru kolem domečká k bráně a vstoupit do areálu hradu.

Gotická věž hradu s areálem a přilehlými úseky opevnění, nazývaná Trúba (lidově Kulatina), tvoří výraznou dominantu města. Město je také od roku 1994 jejím majitelem.  Současnou podobu dostala věž na začátku dvacáteho století, kdy byla upravena na rozhlednu dle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta. Vnější hradby byly místy dozděny a postaveny dvě hradní brány. 

V měsících prosinec až únor je hrad uzavřen, za vstup platí dospělí 60 Kč a děti 30 Kč. Na několikrát zmíněnou BeskydyCard se poskytuje 50% sleva.

Po návštěvě hradního areálu je možné schodištěm sejít na Náměstí. Tomu dominuje kostel sv. Jana Nepomuckého a v obchodě v rohu náměsti pod ním je možné koupit si slavné štramberské uši. Centrum městečka zvládnete v pohodě projít celé pěšky, je zde Muzeum Z.Buriana, mini zoo Aqua Terra i Muzeum Šipka.

Z náměstí doporučuji pokračovat po NS Lašská – Štramberk, která vede ulicí plnou zachovalých stavení – Horní Baštou . Na konci ulice pak NS zahýbá dolů a vyšplhá se na úpatí protějšího kopce, kde vstoupíte z boku do Národního sadu.

Cesta vás vede kolem bust významných postav našich dějin – TGM, Žižky, Jiráska, Palackého až na vrchol Kotouč. Zde doporučuji projít nízkou brankou a otevře se vám výhled na ohromný lom Kotouč.

Lom Kotouč založila v roce 1881 firma bratří Guttmannů, která využívala vápenec v hutích. Lom už ukrojil větší část kopce Kotouč, ještě před rokem 1959 zanikla vrcholová část, na které se v minulosti nacházelo pravěké a pravděpodobně i slovanské hradiště, a kde v 17.-18. století stály jezuitské poutní kostely. V roce 1912 byl výrobní program rozšířen o produkci cementu v cementárně vybudované v blízkosti lomu Kotouč. Výroba cementu zda byla ukončena v roce 1997. Lom je nyní v majetku firmy LB Cemix, skupina Lasselsberger

Pokračovat je pak možné dale Národním sadem, kolem Smetanovy busty k soše sv.Václava a poté sestupovat až k jeskyni Šipka, ke zvoničce a k výhledu na Trúbu. Po opuštění Národního sadu si lze prohlédnout zbytek města a vrátit se na parkoviště.

Počítejte minimálně s 4 – 5 hodinami na tento okruh. Samotný okruh lze zvládnout za dvě hodiny, ale zdržíte se na rozhledně, prohlídkou hradu a Trúby, k tomu je nutné přípočítat i čas na prohlídku města a pochutnání na uších, nějakou dobu si vyžádá i procházka po Národním sadu.

Během celého výletu se nabízí pohled na Trúbu z mnoha úhlů:

Kopřivnice

Město známé především díky Emilu Zátopkovi a továrně Tatra. Trochu nesourodý mix – ostatně město samotné je také takové divné – moderní paneláková výstavba, značnou část města pak tvoří areál Tatry, zčásti chátrající. Z řady dalších rodáků se vynořují minimálně dvě další známá jména – Zdeněk Burian, který má v sousedním Štramberku muzeum, a Marta Gottwaldová.

Starší zástavby je zde pomálu – a v nejstarší budově je dnes muzeum. Nicméně město samotné má pár lákadel, kvuli kterým se tady vyplatí zastavit. Především jsou to muzea:

Ta první čtyři na seznamu jsou propojena a lze si pořídit poměrně výhodnou společnou vstupenku – pokud je tedy hodláte navštívit všechna a nebo alespoň dvě z nich. Držitelé Beskydy Card dostanou slevu cca 25%. Okružní vstupenka do Technické muzea osobních automobilů Tatra, Muzea nákladních automobilů, Muzea Fojtství a Lašského muzea stojí:

  • dospělí: 300 Kč
  • Děti: 200 Kč

A pokud vás muzea omrzí, je v Kopřivnici ještě k dispozici krytý bazen či letní koupaliště , popřípadě zimní stadion s možností bruslení či sjezdovka Červený kámen

Technické muzeum Tatra

Má poměrně dlouhou tradici, založeno bylo již v roce 1947. Nicméně v roce 1997 vznikla nová moderní budova a je v ní vystaveno několik desítek jak osobních tak i nákladních automobilů. A je se na co dívat – navíc po cestě jsou i videokiosky – z filmu na vás dýchne trochu historie, ale jednotlivé díly jsou poutavé a poučné. A navíc je zde vystavena i replika prvního automobilu v tehdejším Rakousku-Uhersku – vozu Präsident. Součásti muzea je i expozice věnovaná manželům Zátopkovým – vstup byl v ceně vstupného do muzea.

Parkování je možné na parkovišti u prodejny Albert, jedná se ale o placené parkoviště. Není ale nijak extrémně drahé, nám stačilo na návštěvu muzea zaplatit 15 Kč. S delším vozem může být problém, ale v okolí je dostatek dalších, i neplacených parkovišť.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

V době naší cesty toto muzeum ještě otevřeno nebylo. Ale nyní již otevřeno je a určitě stojí za návštěvu. Více si o něm lze přečíst na serveru Camperlife, v článku Nové muzeum nákladních vozů TATRA se otevírá 17. listopadu

Muzeum Fojtství

Muzeum Fojtství s čp. 1 je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici. Původní dřevěné fojtství přestavěl v roce 1789 fojt Jakub Šustala do dnešní podoby. Právě zde v roce 1850 začal Ignác Šustala s výrobou prvních bryček a kočárů a tak položil základ dnešní automobilky Tatra.

Auto Moto Muzeum Oldtimer Kopřivnice

Tohle muzeum bych neváhal označit jako povinné co se návštěvy týče. I když se jedná co do rozlohy malé muzeum, je zde nespočet unikátních automobilů a motorových vozidel – Ford T, mafiánský Cadillac z doby Al Caponeho či sportovní bugatka, kolekce motocyklů včetně prototypů českého prasete, netradiční zastoupení tady mají i značky Lamborghiny či Porsche – totiž traktory. A to vše završuje příjemné posezení s možností občerstvení a kupou motoristických časopisů. Listovat časopisy z šedesátých let má své kouzlo, nabízí se i srovnání s výtisky z let sedmdesátých, osmdesátých i těch nejnovějších. Fascinovalo mne objevovat starosti tehdejších motoristů. K vidění je i výstava odznáčků – mnohé z nich jsem měl ve své dětské sbírce, která zmizela kdoví kam…..

Parkování u muza je zdarma, v době naší navštěvy byl u muzea dostatek místa pro zaparkování i většího obytného vozu.

Procházka

Tolik muzeí může být unavné zvládnout. A tak je dobré proložit jejich návštěvu procházkou – stačí zajet na parkoviště k místnimu koupališti a odtud se vydat na Raškovu vyhlídku a ke zřícenině hradu Šostýn.

Další informace

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: