Za měsíc to nezačne – výstava CMT ve Stuttgartu

17.12 – veletrh CMT 2022 byl v pátek 17.12 oficálně zrušen. Navzdory velkému zájmu ze strany návštěvníků a vystavovatelů a také na podzim testovanému schválenému bezpečnostnímu a hygienickému konceptu se CMT od 15. do 23. ledna 2022 na Messe Stuttgart nemůže konat podle plánu. To platí i pro dceřiné veletrhy. Jak dnes oznámila zemská vláda Bádenska-Württemberska, koronavirová opatření na ochranu před infekcí budou rozšířena. S novým nařízením jsou v Bádensku-Württembersku prozatím zakázány veletrhy a výstavy v aktuálně platném stupni poplachu II. Nařízení Corona zpočátku platí do 17. ledna 2022.

Příští CMT se bude konat od 14. do 22. ledna 2023.

16.12 – doplněn otazník do názvu, neboť se objevily indície, že výstava se konat nebude. Bylo například zrušeno hledání hostesek a dalšího potřebného personálu pro výstavu a zároveň ADAC oznámil, že vyhlášení ocenění ADAC Camping Awards proběhne digitálně 14.ledna:

Krátce po začátku nového roku, prakticky za měsíc, se otevřou brány stuttgartského výstaviště a začne jedna z největších show na světě týkající se karavaningu a kempování známá jako CMT. A to v termínu od 15. do 23.ledna 2022. Minulý ročník se konal pouze digitálně, což asi veletrhu příliš neprospělo. Když jej ale do řady všech konání započítám, bude se zkraje roku 2022 konat již 54-tý ročník této výstavy, což je uctihodné číslo.

Co znamená zkratka CMT?

První veletrh v roce 1968 měl název Caravan – Motor – Touristik, zkráceně tedy CMT. Tento dlouhý název se ale přestal používat, veletrh je dnes známý jen pod zkratkou CMT a sloganem Die Urlaubs Messe. Ve volném  překladu tedy CMT – veletrh pro volný čas

A co se slibuje?

 • 7 výstavních hal zaměřených přímo na karavaning a kempování
 • 70.000 m2 výstavní plochy
 • 2.100 vystavovatelů
 • 1.200 vozidel pro kempování – přívěsy, vestavby, obytná auta, kempingová auta.
 • 120 nových výrobků pro karavanisty

Pro porovnání, Caravan Salon 2021 konaný začátkem podzimu v  Düsseldorfu, přitáhl 653 vystavovatelů na plochu 105.239 m2 a navštívilo jej 185.599 návštěvníků. Poslední ročník CMT v roce 2020 navštívilo kolem 300.000 osob a k vidění bylo něco málo přes 1.000 vozidel a expozice celkem 2.161 vystavovatelů.

Nadcházející výstava tedy slibuje více vozidel, téměř stejně vystavovatelů a jak dopadne návštěvnost se teprve uvidí. Ale je nutné podotknout, že CMT se nesoustředí výlučně jen na karavaning jako takový a to tak značně zkresluje například počet vystavovatelů. Mimo vlastní veletrh CMT proběhnou souběžně i tři menší dceřiné veletrhy:

 • 15.-17.1.2022 první výstavní víkend: Fahrrad- & WanderReisen zaměřen na aktivní dovolenou a vybavení pro aktivní dovolenou. Navštivte zejména pokud chcete poznávat krásy přírody na kole, pěšky nebo třeba ze vzduchu. Dozvíte se zde o atraktivních cílech pro dovolenou jak v Německu, tak i v zahraničí, dostanete tipy na cyklovýlety, turistické trasy, organizátory dobrodružných cest a k tomu všemu zde bude prezentováno i odpovídající vybavení.
 • 20.-23.1.2022 druhý výstavní víkend: Golf-&WellnessReisen – jak název napovídá, hlavním tématem bude golf – tedy golfové destinace a resorty, móda či vybavení. Známé značky a vydavatelé nabídnou nejen spoustu ukázek, ale i možnost vyhrát golfové zájezdy a další věcné ceny. 
 • 20.-23.1.2022, druhý výstavní víkend: Kreuzfahrt-&SchiffsReisen – aneb dovolená u vody po celém světě. Od luxusních plaveb přes freestyle plavby, plavby na plachetnici až po plavby po řekách – tady ucítíte asi i vůni zdravého mořského vzduchu, i když moře je daleko.

Co bude halách?

Sedm hal bude svým obsahem přímo zaměřeno na karavaning, ale i v dalších halách bude co vidět – zde budou probíhat již zmíněné doprovodné veletrhy.

zdroj: https://www.messe-stuttgart.de/cmt/besucher/messegelaende/hallenplan/

Hala č.1, 3 a 5: čistý karavaning

V těchto halách bude ke spatření (a vyzkoušení či prozkoumání) vše od výrobců – zkrátka to pravé potěšení pro karavanisty. V hale  L-Bank (č.1) budou k vidění terénní vozy i e-mobily od začínajících mladých společností, expediční či terénní vozy, skládací stanové přívěsy, střešní stany a inovativní mobily na čtyřech kolech od více jak 70 vystavovatelů.

Hala č.2 Luxus

Velké a exkluzivní premiové modely a příslušenství – sem zamiřte buď snít a nebo ulehčit pořádně svému kontu.

Hala č. 7

Celá hala plus polovina haly 8 bude plná příslušenství pro karavany a obytné vozy a samozřejmě i kempovacího vybavení, včetně vybavení kempů. Seznam by byl dlouhý – zkrátka vše třeba od přenosných solárů, přes topení, klimu a další vychytávky, které dělájí život na cestách a při pobytu v kempu i na karavanovém stání ještě krásnějším a pohodlnějším

Hala č.8

Kromě zmíněného kempingového příslušenství a kempingových a parkovacích míst zde najdete sekci orientovanou na vanlife: živá vystoupení a setkání s blogery, influencery a profesionálními vanlifery. Nabídne se tak příležitost popovídat si se skutečnými experty na dodávky a tento způsob cestování a života.

Hala č.10

Všechny značky skupiny Knaus Tabbert AG na 15.000 metrech čtverečních – tedy inovace,nové modely – připravte se tedy na přehlídku vozidel značek Knaus, Weinsberg, Tabbert a T@b

Speciál

Navíc k výše uvedenému bude u východního vchodu výstavišt k vidění i výstava skládacích stanových přívěsů a střešních stanů spolu s expozicí půjčoven karavanů a obytných vozů. Ideální místo pro ty, co chtějí výjezd s obytným vozidlem zkusit poprvé, popřípadě dávají přednost půjčování či volnějšímu kempování.

Zaměřeno na karavanová stání

V rámci výstavy proběhne i blok přednášek o výstavbě parkovacích míst pro obytná vozidla (Womo-Stellplätze). Zazní zde informace o výhodách, optimálním plánování a realizaci parkovacího místa pro obytné vozy, prezentovány budou i zkušenosti provozovatelů kempů a parkovacích míst. Zájemci o výstavbu se dozví jaké stavební předpisy musí dodržet i jaké finanční prostředky lze získat, přítomní odborníci budou připraveni konkrétně poradit jak s realizací, tak i vybavením.

Doprovodné výstavy

Speciální cestovatelská témata jako cyklistika, turistika, golf, wellness, okružní plavby a výlety lodí budou o víkendech prezentovány samostatně, ve zbývajících halách a volných prostranstvích. Například:

Hala č.9

Zde budou primárně probíhat doprovodné výstavy zaměřené na cyklistiku, golf a plavby

Hala č. 4 – Mezinárodní destinace

Mnoho zahraničních vystavovatelů plánuje na CMT 2022 představit své nejkrásnější destinace a poskytnout o nich podrobné informace. Cestování do sousedních zemí a vzdálených zemí na jiných kontinentech je v současné době opět možné i když to není zdaleka tak jednoduché jako před pandemií. 

Hala č.6 – Prostě Německo

Cestování po Německu je v současném Německu populární – a tak není divu, že místní destinace budou mít svoji vlastní halu. Návštěvník zde objeví ty nejkrásnější kouty Německa – od vysokých hor až po Baltské moře, budou zde nabídky na wellness stejně tak jako tipy na výlety na kole či pěší přírodou či městem.

Důležité informace

Vstupenky

dostupné jen online, na místě nebudou žádné pokladny:

 • celodenní vstupenka
  • všední den: €13
  • víkend: €15
 • odpolední vstupenka (od 14:00)
  • všední den: €8
  • víkend: €10

Při koupi lze získat i jízdenku na MHD pro cestu na veletrh a zpět, děti do 15 let v doprovodu dospělé osoby zdarma

Covid

V rámci veletrhu zatím platí pravidlo 2G+ – tedy navštívit veletrh může jen osoba plně očkovaná nebo osoba, která prodělala onemocnění a zároveň se prokáže PCR testem v případě, že nedostala posilující třetí dávku, nedokončila očkování či nepřekonala nemoc v posledních 6 měsících. V areálu je dále nutno nosit masku, dodržovat minimální vzdálenost 1.5m od ostatních osob a dodržovat další hygienická pravidla.

Jaká pravidla budou s ohledem na situaci v v Bádensku-Württembersku platit v době konání veletrhu je nutné sledovat na stránce https://www.messe-stuttgart.de/besucher/aktuelles/ a https://www.baden-wuerttemberg.de/de/service/aktuelle-infos-zu-corona/aktuelle-corona-verordnung-des-landes-baden-wuerttemberg/

Parkování

Parkování v blízkosti haly je zpoplatněno – bližší informace pak zde. Částky za parkování nejsou zrovna malé, je možné zvážit možnost využití míst P+R v okolí a na místo dorazit MHD (v ceně vstupenky). Novinkou tohoto ročníku je prodloužená tramvajová linka U6, napojena na západní vchod do areálu.

Parkování s obytným vozem

Pro obytné vozy je vyčleněna plocha u brána č. 1, severní vjezd. Je zde obvykle 39 stání pro karavany a karavany přímo naproti hale č. 7, ale v době veletrhu je kapacita významně zvýšena. Dostupná by pro obytné vozy měla být elektřina, pitná voda a možnost likvidace odpadů (vylití chemického WC €0.5 ). Provoz sprch a WC bude díky corona opatřením asi omezen.

Maximální doba stání je 3 noci, cena v době veletrhů bývá €25 za noc. Další informace: stránky promobil a nebo následující videa:

od 0:30

Vjezd: 48.69614054161147, 9.183881655520667

Seznam dalších míst v blízkosti výstavního areálu

Co třeba dále neminout

Když už budete ve Stuttgartu, vyplatí se určitě návštěva dvou automobilových muzeí.

Muzeum Mercedes

Podrobněji je toto místo popsáno v článku Auto-moto muzea: Muzeum Mercedes-Benz skrývá nevídané speciály. Muzeum je otevřeno od úterý do nedělo , od 9:00 do 18:00, vstupné je €10, snížené pak €5. Co se týče korony, platí podobná pravidla jako pro výstavu.

Muzeum Porsche

Ponořte se do vzrušujícího světa výrobce sportovních vozů. Téměř 100 vozidel a více než 200 malých exponátů. otevřeno od úterý do nedělo , od 9:00 do 18:00, vstupné je €10, snížené pak €5. Co se týče korony, platí podobná pravidla jako pro výstavu.

Další inspiraci pro návštěvu lze nasbírat v Bedekru České televize.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: