Zima je vhodný čas na rozšíření sbírky známek – francouzská ekologická plaketa

Komentářů:

3

Při cestách do některých států Evropy, respektive oblastí uvnitř těchto států, je potřeba mít na vozidle vyleponou nálepku s emisní třídou vozidla. Do těchto oblastí, většinou městských, je pak zakázán vjezd vozidlům, které nemají nálepku odpovídající barvy. Tyto nálepky si lze pořídit docela levně, tedy zejména pokud se vyhnete předraženým zprostředkovatelům. Jak například na německou nálepku jsem již popsal v tomhle článku.

Francie

Ekologické zóny jsou ve Francii zaváděny již několik let, navíc mohou být dynamické, tj. vyhlášení omezení podléhá aktuálnímu znečištění ovzduší. Je tedy lépe nálepku mít, protože regulace hrozí na poměrně velkém území:

Při vjezdu do zóny bez nálepky automobilem kategorie M1 můžete dostat pokutu ve výši €68, ta se v případě nezaplacení do 45 dnů zvyšuje na €180.

I pro Francii platí co jsme napsal pro Německo – někteří zprostředkovatelé si účtují poměrně horentní sumy, částky ve výši několika desítek eur nejsou vyjimkou. Ale známku lze koupit podstatně levněji, totiž za částku €4.51 – což je oproti například €30 či €40 docela rozdíl.

Postup

Postup pro získání francouzské plakety není nijak komplikovaný a pokud už máte kopie TP vašeho vozidla, třeba právě za žádosti o německou plaketu, je maximálně zjednodušený. Dopředu si dokonce můžete spočítat, jakou nálepku dostanete na adrese https://www.certificat-air.gouv.fr/simulation – pro obytné auto splňující normu Euro V a vyšší získáte žlutou známku č.2 a ta zatím stačí pro vjezd do naprosté většiny zón ve Francii.

Takže postup stručně v krocích:

 • Před objednávkou si vezměte po ruce technický průkaz vozidla.
 • Naskenujte dokument (pdf, jpg, png) a uložte jej s velikostí maximálně 400 kB. V opačném případě nebude proces objednávky fungovat.
 • V prohlížeči si otevřte adresu : https://certificat-air.gouv.fr/en/

Dále je to poměrně jednoduché:

 • Následně zadáte adresu pro zaslání
 • Potvdíte údaje
 • Zaplatíte kreditní kartou – a máte hotovo! 

Prakticky okamžitě vám přijde na email potvrzení, zpravidla během 24 hodin dorazí elektronicky i doklad o zaplacení – na ní bude i QR kód a známka, kterou získáte. Ta se může hodit, viz následující tip či trik.

Tipy a triky

Pokud jste nestihli nákup před zahájením cesty, pomůže vám následující tip . Objednejte si ekologickou známku online krátce před odjezdem na oficiálních stránkách výše. V případě policejní kontroly stačí  jako důkaz o tom, že nálepku máte, faktura s kopií nálepky . 

Známku lze zakoupit také ve Francii v místních turistických kancelářích po předložení technického průkazu vozidla. 

Ekologickou třídu vašeho vozidla si také můžete předem zjistit v simulátoru na oficiálních stránkách https://www.certificat-air.gouv.fr/simulation.

Pokyny pro umístnění na vozidle

Nálepka musí být nalepena na oblast pravého okraje vnitřní strany čelního skla, tedy na straně spolujezdce – a musí být z venku viditelná. Lepit byste měli na čisté sklo a pří teplotě skla nad  10°C. Nálepka platí bez omezení, nemusí se tedy každý rok pořizovat nová.

Jak na to ukazuje toto video a jako bonus při sledování si můžete užít melodické francouzštiny:

Závěr

Za €4.51 si lze obstarat známku pro Francii. Počítejte s tím, že zásilka k vám dorazí zhruba do tří týdnů. Já objednal 29.11 a poštou dorazila 15.12. Známka se nemusí každoročně obnovovat – to je stejné jako u německé plakety. 

Úvodní obrázek: zdroj

 1. Ahoj,
  pokud mám obytku r.v. 1999 a jsem tedy v kategorii 5. Jak je to s vjezdem do emisní zóny v Paříži (do Camping de Paris)?
  Někde jsem se dočetl že tam nemohu vjet v pracovní dny od pondělí do pátku od 8-20h. Znamená to tedy že do 8h ráno mohu dojet do kempu a po 20h odjet z kempu?

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Odpoved naleznete primo na strankach kempu :-):

   Kemp se nachází v nízkoemisní zóně metropole Velké Paříže, kde je povinná nálepka Crit’Air (i se zahraničním vozidlem).
   Omezení provozu se týká vozidel s nálepkami Crit’Air 4, Crit’Air 5 a neklasifikovanými nálepkami. Toto opatření platí:
   • v pracovní dny od 8:00 do 20:00 pro osobní automobily, lehká užitková vozidla a také motorová dvoukolová vozidla;
   • každý den v týdnu pro těžká nákladní vozidla.

   To se mi líbí

   1. Díky, tak toho jsem si před tím nevšimnul. Tak snad je to stále platné. Máme známku 5.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: