Mini karavany – jak se jim dařilo v roce 2021

V uplynulém roce vyšel článek Mini karavany – jak se jim dařilo v roce 2020, který se věnoval registracím mini karavanů v České republice. Od té doby se toho hodně změnilo – Ministerstvo dopravy v závěru roku 2021 významně rozšířilo množství poskytovaných dat o vozidlech a bylo tak možné detekci registrovaných obytných vozidel vylepšit a dohledat další obytná vozidla, která dříve díky nepřesným či chybným údajům započítána nebyla. A to i zpětně, tedy za období let 2015 – 2020. Statistiky jsou tak nyní přesnější a s více údaji.

Rád bych také upozornil, že níže uvedené počty registrací nelze brát jako absolutní měřítko celkové úspěšnosti výrobce či dovozce. Vyrobená či prodaná vozidla mohla být vyvezena a zaregistrována v jiné zemi. Výrobce tak může mít ve své evidenci prodejů více vozidel než kolik bylo skutenčně následně u nás zaregistrováno do provozu.

Registrace v roce 2021

Jednoznačně je vidět rostoucí zájem o tuto kategorii vozidel – zejména jejich podíl na registracích nových obytných přívěsů neustále roste a v roce 2021 dosáhl téměř jedné pětiny. To je velký rozdíl v porovnání se situací v roce 2015, kdy to byla pouhá dvacetina. Dokonce je to změna i oproti letům nedávným, kdy podíl mini karavanů osciloval kolem 10%. Strmý nárůst zájmu o tuto kategorii obytných přívěsů lze vidět i na následujícím grafu:

A jak dopadl rok 2021?

V následující tabulce jsou jednotlivé značky seřazeny podle své úspěšnosti v uplynulém roce, tedy v roce 2021. Připojeno je i porovnání s předloňským rokem 2020. Jak je vidět, došlo k výměně snad na všech místech – jen model Kondor od čáslavské společnosti Inpro si drží již druhým rokem stabilně na druhé příčce žebřičku:

ZnačkaPočet registrací v roce
2021
Pořadí a registrace
rok 2020
Caretta424, 9 ks
Inpro – Kondor352, 17 ks
Carox+ – Mini K*261, 21 ks
Life Style Camper**173, 9 ks
Hero Camper125, 4 ks
City Caravan3
Procamp31 ks
Tomplan3
Celkem14161
)* jeden z registrovaných přívěsů registrován jako model Cargo
)** jeden z registrovaných přívěsů byl během roku vyřazen z provozu

Caretta – skokan roku i nejregistrovanější vozidlo roku

Překvapením jsou registrace přívěsu značky Caretta . Značky, která v tuzemsku nebyla dříve nijak výrazně zastoupena a propagována. V roce 2021 zaregistrovala 42 kusů – to je nárůst o 366 % a zároveň se tak stala s přehledem nejoblíbenějším mini přívěsem v České republice. Ze zmíněných 42 vozidel si 19 kusů koupili firmy, koncoví zákazníci registrovali zbylých 23 přívěsů.

Inpro – volba koncových zákazníků

Růst počtu registrací z loňských 17 ks na 35 ks je bezesporu také velmí slušný a odpovídá nárůstu o 105%. Celkově to tak stačilo na druhé místo – tedy na stejné umístnění jako v roce 2020. Pro přívěs jménem Kondor se rozhodlo 11 firemních a 24 koncových zákazníků a to z něj tak činí premianta v prodejích této kategorii zákazníků.

Předloňské jedničce, karavanům značky MINI K výrobce Carox+ se rok 2021 až tak dobře nevyvedl, 26 kusů stačilo tentokrát jen na třetí místo.

Poměrně zajímavý nárůst se povedl značce Hero Camper, zvýšení registrací o 200 % vypadá impozatně, v absolutních číslech se ale jedná o růst z 4 kusů v roce 2020 na 12 přívěsů v roce 2021.

Podíl českých výrobců klesá, cena stoupá

Nepotěší ani pokles zastoupení českých výrobců, v roce 2020 byl více jak šedesátiprocentní (38 ks z 61), v roce 2021 klesl k 40% (61 z 141) . Přehlédnout nejde ani navýšení cen, v porovnání s minulým rokem došlo k navýšení ceníkových cen o zhruba 10% a to u vetšiny přívěsů.

Co je to mini karavan?

Je to takový malý karavánek. V porovnání s plnohodnotnými obytnými přívěsy je menší a lehčí – a tedy připojitelný za více modelů tažných vozidel – hodí se často i pro ty se slabšími motory. Snadněji se táhne a i manipulace s ním v kempu je příjemnější. Také je méně nápadný jak na cestě, tak při stání. Zkrátka není to velká bílá hmota na kterou jsme zvyklí. Někteří výrobci se věnovali i odolnosti, takový přívěs je pak vhodný i na méně kvalitní cesty a necesty, zapojitelný do soupravy s nějakým off-roadem.

Nejvyšší povolená hmotnost většiny modelů především českých výrobců je do 750 kg, tedy řidič běžného tažného vozidla do 3.5t si po EU vystačí s řidičským průkazem skupin B bez jakýchkoliv rozšíření. Samozřejmě i zde jsou výjimky, ale i tak nejvyšší povolená hmotnost přívěsů až na výjimky nepřesahuje jednu tunu. Z tohoto pravidla se ale vymykají přívěsy Hero Camper s hmotností 1.200 kg a pak i přívěsy slovenské značky Pro Camp – což bude dano jejich konstrukcí zaměřenou především na robustnost a off-road použití.

Nevýhodou mini-karavanů jsou pak skromnější vnitřní rozměry a nutnost karavan přestavět při přechodu z denního na noční režim (lůžka). Skromné poměry neumožňují rozdělení prostoru na více zón jako ve velkých karavanech. Ale i tak nabízí dostatek prostoru pro přespání dvou osob, výjimečně pak ty větší rozšiřují svoji kapacitu až pro čtyři. Tyto přívěsy jsou také nižší, což je výhodné při jízdě, ale ne při pobytu. To se některé modely snaží řešit vysunovací/vyskakovací střechou, možností různých předstanů a podobně.

Takže mini karavany jsou mini z hlediska rozměrů, hmotnosti, ale nikoliv cenou. Jak je z následujícího přehledu patrné, cenově více než zdatně konkurují dospělým přívěsům, dokonce bývají i citelně dražší. Rozhodně se tedy nepodbízejí číslem na cenovce. Jejich hodnota je právě v těch menších rozměrech a často i odolnějšímu zpracování. A jejich kupci asi ví, proč a zač své peníze utrácí. Takže až někdy podobný bydlík potkáte na cestách, tak jeho majitel rozhodně nezvolil takový malý příbytek na kolech kvůli penězům.

První pětka

Připojuji stručné představení pěti nejregistrovanějších značek minipřívěsů i profil jednoho nováčka na našem trhu – navíc další povídání i zkušenosti majitelů těchto minibydlíku lze nalézt v předešlém článku Mini karavany – jak se jim dařilo v roce 2020

Caretta

Dovozem a prodejem těchto želvích mini karavanů se zabývá hned několik firem, z těch významnějších bych asi uvedl asi tyto:

Podrobné informace pak nabízí přímo i web výrobce. Nabízí se více modelů, v ČR se však výrazněji uplatnili jen dva modely, 1500 a Off-road. Mini karavan je určen v základu pro dvě osoby, ale po vybavení střešním stanem poskytne místo na spaní až 4 osobám. Základní cena kolem 230.000 Kč se instalací doplňků rychle dostane přes 300.000,- Kč. Modely 1500 mají největší povolenou hmotnost 750 kg, model Off-Road pak 1000 kg. Doložnost pak bývá nejčastěji kolem 120 -300kg.

V ČR je oblíben model 1500, převládající barva je pak šedá:

 • 31 ks modelu 1500
 • 9 ks modelu Offroad
 • 2 ks modelu Uncle
 • 26 ks šedá
 • 11 ks bílá
 • 2 ks černá
 • 2 ks žlutá
 • 1 ks hnědá

INPRO Čáslav

Pod označením Kondor vyrábí malý obytný přívěs. K dispozici je jedno provedení (v různých barevných variantách daných především polepem) v ceně od 120.000 Kč.

Ale pozor, je to cena od – stačí začít přídávat doplňky v konfigurátoru a výsledna cena se přehoupně přes 300.000 Kč. Přesto se jedná o cenově nejvýhodnější mini karavany na českém trhu a o tom svědčí jejich obliba a každoročně dobrá čísla registrací.

Z registračních dat za rok 2021 lze také usoudi na vysokou doložnost, při největší povolenou hmotnosti 750 kg se pohybuje mezi 300 – 400 kg. Všechny přívěsy této značky jsou registrovány jako bílé.

Carox+

Pod značkou Carox+ Mini K nabízí hned několik modelů: Family, Family Plus a Sport. Model Family Plus je vhodný i pro vícečlennou rodinu a jako nejprostornější model může vyjít v ceníkových cenách s dodatečným vybavením na částku přes 450.000 Kč. I u menších modelů se zájemce bude pohybovat kolem částky 300.000 Kč. Nabídne ovšem v této třídě bezkonkurenční prostor jak na délku, tak i na výšku díky vyskakovací střeše. Doložnost u registrovaných přívěsů se při největší povolené hmotnosti 750 kg pohybovala v rozmezí 100-400 kg. Z 26 kusů registrovaných přívěsů bylo 11 ks na firmu.

 • 13 ks provedení Family
 • 12 ks prodení Sport
 • 1 ks v provedení Cargo

Barevné spektrum registrovaných vozidel této značky je poměrně rozmanité – tedy v porovnání s ostatními značkami:

 • 16x šedá
 • 2x červená
 • 2x oranžová
 • 2x černé
 • 2x bílé
 • 1x žlutá
 • 1x zelená

Life Style Camper

Dovozce mini karavanů s označením X-Line a SteelDrop. Jedná se téměř o klasické teardrop modely a ke koupi si připravte částku přes 300.000 kč. Zajet si pro ně můžete na Moravu, do Olomouce. Podobně jako značky ProCamp a Hero Ranger cílí především na celkovou odolnost, kvalitu zpracování a dobrou výbavu už v základu a zejména model X-Line by měl uspokojit i off-roadové nadšence.

Ceny se pohybují od 270.000 Kč za nejmenší SimpleDrop, zájemce o další modely by si ale měl připravit částku zhruba od 400.000 Kč. V České republice se v roce 2021 nejvíce registrovalo provedení X-Line – 15 ks, SteelDrop si našel dva zájemce. Doložnost je poměrně nízká, pro největší povolenou hmotnost 750 kg je v rozsahu 30-150 kg. 11 vozidel bylo registrováno v barvě černé, 4 v šedé a našlo se i po jednom žlutém a zelené provedení.

Hero Camper

Bytelné provedení mini karavanu mimo pevné cesty, původem ze Skandinávie. Tedy asi i konstrukčně přizpůsobený na tuhé podmínky. Tomu nasvědčuje i hmotnost, přívěsy mají celkovou hmotnost 1200kg a doložnost kolem 300kg . Na českém trhu se nabízí dvě provedení, Ranger a Traveller, ale v roce 2021 dominoval zcela typ Ranger. Z registrovaných 12 přívěsů bylo 7 ks v bílé barvě, 4 byli zaregistrovány jako šedé a jeden kus černý. 9 ks koupeno na firmu.

Zájemce by si měl připravit minimálně 550.000 Kč a být připraven i přihodit něco navíc – výhodou je zde ale bohatá základní výbava, za kterou se u ostatních značek připlácí.

A jeden nováček – Tomplan

Minikaravan z Polska a na našem trhu prakticky novinka. Cena se pohybuje kolem 200.000 Kč za dobře vybavený přívěs. Vhodný pro dvě, nanejvýše tři osoby, celková hmotnost 750 kg, doložnost přes 300 kg. Vypadá to jako docela zdařilá konkurence pro domácí Kondor – ale problém bude asi dostupnost.

Vnitřní rozměry 252x140x121cm, dvě boční okna, elektroinstalace včetně 20l lednice Dometic, dřez s nádobami na vodu, plynový vařič, poměrně podařený vzhled – k víkendovému kempováni zdánlivě nic nechybí.

Úvodní obrázek: wikipedie – taková netradiční upoutávka na značku Caretta 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: