Chausson 660 – pojízdná garsonka

Francouzský výrobce Chausson má občas chuť riskovat a uvádět na trhu netradičně pojaté modely. Vloni se mu s novinkou Chausson X550/ Challenger X150 zadařilo, jak je popsáno i v článku Chausson X550/ Challenger X150 – trefa do černého!. A pro letošní rok si také připravil několik novinek. Nepřekvapivě ještě více zdůrazňuje v novém katalogu možnost objednání si nového obytného vozu na podvozku Ford Tranzit vedle tradičních modelů založených na Fiatu Ducato. To při současné situaci není nic neobvyklého. Ale na tomhle podvozku je založen i nový model, nízko-profilový model 660. Ten klade důraz na přístup do tzv. garáže – i když ji pojímá trochu jinak. Něco napoví už půdorys:

zdroj: chausson

Ale nejprve pěkně od předu.

660 – dvoje dveře, vejděte do garáže nebo do obýváku

Novince věnuje výrobce i její vlastní brožuru – a zkouší něco ne tak obvyklého. Přední uspořádání ve stylu X550, tedy prostorný obývací prostor připomínající spíše obývací pokoj v menší garsonce. Vejde se sem dokonce 32″ televize, která se zasunuje přímo do nábytku a je tak součástí vozidla. Pozornost upoutá i šikovně řešený rozkládací stolek – z malého lze udělat snadno velký stůl pro více lidí.

Sedadla spíše připomínají variabilní sedací soupravu, umožňují různé flexibilní uspořádání a výrobce udává, že ačkoliv je auto maximálně pro 4 osoby co se týče jízdy, kolem stolu si může sesednout s trochou šikovnosti až 8 osob:

Směrem dozadu pak následuje kuchyňka – zakomponovaná lednice, která nezačíná zcela u podlahy, dovolí vyřešit pracovní deskou ve dvou výškách. A to je pro vyšší postavy k nezaplacení, nemusí se hrbit nad nízkou plochou. Zásuvky jsou zde dimenzovány i na pánve , část povrchů je jednak magnetická, jednak popisovatelná. Vše doplňují různé držáčky a skříňky. Opět, spíše než obytné vozidlo to vypadá jako pracovní prostor někde v garsonce.

V této části lze nalézt i koupelnu se záchodem. Stěna s umyvadlem je překlápěcí, překlopením tak vznikne prostorný sprchový kout. V této místnůstce se překvapení asi nekoná, i když místa je zde dost a v základní výbavě je i dřevěný rošt ve sprchovém koutě a dostatek i přirozeného světla. Jednak je zdě menší boční okno hned za WC, jednak je zde i velké střešní okno.

Komora, šatna nebo garáž?

Ovšem vzadu následuje překvapení – pokud je modelu X550 některými vyčítán nedostatek úložného prostoru, zde je ho naopak nadbytek. A to s přístupem jak ze strany chodníku, tak i ze strany řidiče. Zatímco u spolujezdce jsou jen normální dvířka, koná se na straně řidiče překvapení – zde nejsou žádná dvířka, ale plnohodnotné dveře s vlastním výsuvným schodkem pro usnadnění nastupování či nakládání. Navíc vybavení umožňuje prostor zaplnit okamžitě rozkládacím regálem, jsou zde úložné skříňky i police, prostor je do jisté míry variabilní a lze jej tak použít jak pro uložení kol, tak třeba pro odložení věcí ze zimního lyžování.

Kolik se zde vyspí lidí?

Na spaní pak posádka nalezne místo buď rozložením sedací „soupravy“ v hlavním prostoru a nebo stažením postele. Spí se tedy vpředu. Stahovací postel lze stáhnout prakticky na úroveň sedací části, tedy velmi nízko. Samozřejmě pokud má být využita i spodní postel, tak se horní postel musí zafixovat ve vyšší poloze.

zdroj: chausson

Stahovací postel má rozměry 160 na 190 cm, spodní rozkládací postel pak 125 na 195 cm.

Technická data v kostce

  • Ford Tranzit, automat 6 stupňů, 2.0 l, 125 kW
  • manuální klimatizace
  • otočné přední sedačky
  • Rádio s DAB (Zenec)
  • venkovní přípojka sprchy i plynu
  • 32″ zasunovatelná televize
  • naftové topení 4 kW (na přání 5.5 kW)
  • doložnost: 385 kg (při 3.5t, mělo by jít navýšit na 4.1t )
  • vnitřní výška: 2.11 m
  • objem lednice: 80 l (kompresorová)

Cena: od € 62.690

Vozidlo je již v základu bohatě vybaveno, nabízeny budou ale dodatečné balíčky jako například Arctic a lepší multimediálni výbava či markýza.

Zajímavý Arctic pak zahrnuje silnější topení 5.5kW, izolovanou nádrž na odpadní vodu, kryty na lednici, venkovní kabátek, podlahové topení.

Ještě lepší představu si lze udělat i z videí:

Závěr

Pojetí vozu je do jisté míry netypické a dvoje vstupní dveře do nádstavby se jen tak nevidí. Zamrzí snad jen poměrně malá doložnost pro 3.5t vozidlo a pravděpodobně i ohřev vody plynem. Taktéž délka 7 metrů bude vyžadovat jisté opatrnosti.

Sympatická je docela cena, tedy sympatická na dnešní dobu – ostatně vozidlo se před uvedením na trh i mírně vyvíjelo, jak je poznat z článku odkazovaných níže a během pár měsíců původní cena €59.990 stoupla až k částce 63.000. Útěchou snad může být docela dobrá základní výbava – ta je vlastně také nadstandardní.

Vozidlo si dokáži představit pro dva cestovatele, těm přinese dostatek komfortu a spousty místa uvnitř, navíc značně variabilního.

Další fotky a informace:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: