Vestavba: tepelná izolace střešního stanu svépomocí

Upozornění: tento článek je překladem článku Dachzelt Isolierung z blogu Cumulumbus.de a je zveřejňovaný po svolení autora – Matthiase. Případné dotazy je možné položit přímo pod původním článkem (německy nebo anglicky), popřípadě v češtině zde – zajistím předání autorovi.

Vestavbu Westfalii Columbus jsem si koupili i se zimním paketem, protože rádi vyrážíme na cesty i v zimě. Ale v tomto chladném období obvykle nespíme ve střešním stanu, ale na teplejším zadním lůžku.

Ovšem nedávno jsme začali cestovat ve třech a zadní lůžko je tak pro nás již příliš malé. Na řadu tedy přišlo i lůžko ve střešním stanu. Bohužel jak se ukázalo, teplota ve střešním stanu je v zimě jen o několik stupňů vyšší než okolní venkovní teplota. Tenké plátno stanu neposkytuje téměř žádnou izolaci. Protože jsme nemohli najít vyhovující komerční a hotové řešení pro izolaci našeho střešního stanu, tak jsme si to nakonec vyřešili sami. Stanovina již poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy a tedy se jako nejlepší řešení ukázala vnitřní izolace.

Materiály

Na internetu jsme našli tepelné rohože Do It Yourself, které jsou pro zamýšlený účel velmi vhodné. Protože je třeba izolovat poměrně velkou plochu, koupili jsme 2 rohože (každá 3,5 x 1,5 m). Pro jejich upevnění ve střešním stanu jsme se rozhodli použít suchý zip, který také zajišťuje určitou těsnost spoje, respektive napojení . Protože je třeba tepelnou izolaci obešít, doporučujeme použít šicí stroj – ruční šití by jinak asi zabralo dost řasu.

Rohože jde koupit v obchodě Oberlink, v ČR pak třeba v některém karavanovém obchodě.

Alternativně je možné materiál koupit i v metráži, pak je nutné objednat i lemovku a sehnat si i silnější igelit pro šablonu (použití a význam popsán níže). Metráž je k objednaní například zde:

Nutný je i suchý zip, samolepící. Ten bývá k dostání v hobby marketech jako Bauhaus, Hornbach a Obi, lze si jej objednat i na internetu z mnoha eshopů.

Postup

Krok první – měření

Nejprve jsme změřili vnitřní stranu celého střešního stanu, abychom mohli vyříznout vhodné kusy ze zakoupeného materiálu. Zde uvedené rozměry jsou přesné rozměry našeho střešního stanu v milimetrech. Protože se tyto hodnoty pravděpodobně značně liší v závislosti na střešním stanu, je vhodné si je zkontrolovat a zaměřit si svůj konkrétní střešní stan. Každý výrobce a značka jej má pochopitelně jiný. K takto naměřeným rozměrům jsme na každé straně přidaly dva centimetry, abychom měli trochu volnosti ve švec. Lepší mít to trochu delší než příliš krátké.

zdroj: Dachzelt Isolierung, cumulumbus.de

Krok druhý – vystřihování

Naše izolace střešního stanu se skládá ze dvou velkých tepelných rohoží, které jsou připevněny k vyskakovací střeše a částečně se překrývají. Každá ze dvou tepelných rohoží se bude skládat z bočního dílu, který bude izolovat jednu stranu stanové střechy, a z předního a zadního dílu, které budou přišity k bočnímu dílu, viz první výkres níže. Pokud jsou ve výklopné střeše připevněny obě tepelné rohože, měly by se tepelné rohože v přední a zadní části výsuvné střechy překrývat a zajistit zde dodatečné utěsnění, viz druhý nákres.

zdroj: Dachzelt Isolierung, cumulumbus.de

Na dodané silné igelity jsme nejprve přenesly získané rozměry (+2 cm na šití jak je zmíněno výše) a ostrými nůžkami je vystřihli. Poté jsme takto získané šablony fyzicky zkontrolovali ve střešním stanu – zda správně sedí, a trochu je upravili.

Pomocí šablon lze také snadněji najít nejlepší způsob vyříznutí požadovaných tvarů z rohoží o rozměrech 3,5 x 1,5 m. Poté jsme pomocí šablon vystřihli tepelné rohože na míru.

Je důležité dbát na to, abyste vyřízli vždy 2 zrcadlově obrácené kusy, protože hliníkový povlak musí být vždy na vnější straně!

Krok třetí – obšití

Stále nejsem hotovi, skutečná práce začíná až nyní. Okraje vyříznutých dílů je třeba obešít – a jedná se o několik metrů! Zvláště pokud neumíte šít (jako my), je to docela výzva. Po několika pokusech na odřezcích jsme se odvážili pracovat se skutečnými díly. Je dobré začít se zadní užší částí, protože se s ní lépe manipuluje a v případě nouze ji můžete znovu vyříznout, protože na ni ještě zbývá dost ze zbytků. Poté, co jsme každou oblast jednotlivě ohraničili obšitím, jsme k bočním dílům přišili jeden přední a jeden zadní díl. Dvě velké tepelné rohože jsou tak hotové!

Krok čtvrtý – upevnění ve střešním stanu

Pro upevnění termo rohoží je třeba ve střešním stanu připevnit pásek suchého zipu po celé horní ploše a také na horní okraje obou čerstvě přišitých termo rohoží. Suchý zip se skládá z typických dvou částí – z „měkké“ strany a „tvrdé“ strany. Protože se měkká strana snáze připevňuje k rohožím, měla by být „tvrdá“ část samolepicího suchého zipu připevněna po celé horní straně hliníkového pásku kolem víka střešního stanu. Suchý zip by se měl lepit za teplého dne, protože jen tak je zajištěno správné zaschnutí lepidla.

Hliníkový pásek jsme raději předem nahřáli fénem a během schnutí jsme měli ve stanu pod střechou elektrické topidlo s ventilátorem. Ideální by však bylo provést toto lepení v létě a nebo temperovaném a vytápěném vnitřním prostoru.

Jakmile je střešní stan po celém obvodu opatřen páskou se suchým zipem, je dalším krokem nalepení „měkké“ části suchého zipu na horní okraje obou tepelných rohoží.

Závěr

Zhotovené Izolační rohože drží opravdu dobře. Už při jejich nasazování si všimneme, že izolace funguje, protože už jen naše tělesné teplo zajistilo znatelné oteplení ve stanu.

První zkušební noc při mírných venkovních teplotách (minimálně 5°C v 7:00 ráno ) ukázala, že teplota ve stanu (se zapnutým topením v karavanu) zůstala jen o několik málo stupňů nižší než teplota v karavanu, přibližně 15°C (19°C v karavanu). Je tak možné pohodlně přenocovat ve střešním stanu i při nižších venkovních teplotách.

Dalším efektem je hluková izolace. Vnější zvuky jsou poněkud tlumené a nemáte pocit, že spíte přímo na silnici.

Naše izolace střešního stanu pro kutily se snadno připevňuje a odstraňuje. Když je střecha zavřená, lze izolační rohože jednoduše složit a uložit na matraci – nezabírá tedy další místo ve vestavbě.

Přestože šití bylo docela náročné, jsme s výsledkem velmi spokojeni a tuto izolaci můžeme opravdu doporučit.


Přeloženo se svolením autora, zdroj textu i obrázků: Dachzelt Isolierung

Inspirace jinde – jde to i jinak

Vnitřní izolaci ušije i český výrobce KPS Automobile (vestavby KRS), ten je schopen vyvést do stanové střechy i výdech topení. Cena za toto řešení se pohybuje kolem 30.000 Kč.

Výhodnější je na výdech topení pamatovat i při objednání – jak je zmíněno i v článku Zdvihací stanová střecha v zimě na serveru Vanisti. V článku jsou popsány i další způsoby izolace a dovedení tepla do střešního stanu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: