111 let obytných aut a přívěsů

Komentářů:

0

Možná se zdá, že éra cestování s obytným vozy začala poměrně nedávno, ale ve skutečnosti je to záležitost více jak sto let stará – vlastně v loňském roce 2021 se dalo připomenout pěkných 111 let od chvíle, kdy se na silnicích objevil první obytný automobil. V roce 1910 neexistovalo příliš zpevněných cest – a i těch pár mělo do standardu dnešních silnic daleko. A ani žádné dálnice. Benzínových stanic také moc nebylo. Ale právě v tomto roce se objevilo první, komerčně nabízené, obytné auto.

A ano, první byl skutečně automobil, obytný přívěs se objevil až poté. I když jeho zpoždění nebylo nijak zásadní, pouhé tři roky.

1910: Touring Landau – první obytné auto

Toto vozidlo vyráběné společností Peirce-Arrow, tehdy prestižního výrobce aut, je považováno za první obytné motorové vozidlo světa. Zadní sedadlo šlo sklopením proměnit na postel a za přední, oddělenou řadou sedadel, šlo najít toaletu a umyvadlo s vodou. Umyvadlo bylo dokonce výklopné, běžně skryté v zadní části řidičova sedadla. Protože byl řidič od kabiny s posádkou oddělen, byl na palubě dokonce interkom pro vzájemnou komunikaci.

zdroj: motorbiscuits

Automobil byl představen na auto výstavě v Madison Square Garden v New Yorku a byl takovou malou senzací – nezapomeňme, že od představení dostupného automobilu, Ford Model T, uplynuly tehdy teprve dva roky. Hlavním záměrem tvůrců bylo udělat automobil umožňující delší výlety v relativním pohodlí a komfortu. Pro bližší kontakt s přírodou byla v zadní části skládací střecha, která se dala v případě příznivého počasí složit a posádka si tak mohla užít čerstvý vítr ve vlasech. Přední část kabiny pro cestující ale měla střecha pevnou a spolu s nosičem na zadní části vozu bylo možné přepravit až pět kufrů. Část prostoru mezi koncem předního a začátkem zadního blatníku zabíral mimo dalšího úložného prostoru i automatický schůdek a jeho mechanismus. Schůdek se sklopil kdykoliv se otevřely zadní dveře a usnadnil nastupování.

Mimochodem, na fotografiích novinky, představené v březnovém dobovém vydání časopisu Motor, si lze všimnout, že už tehdy byl propagován karavaning v zimě.

Auto stálo 8.250 dolarů, mělo motor o síle 66 koňských sil a na jeden galon paliva ujelo zhruba sedm mil. Přepočítáno na dnešní běžnější jednotky, auto by stálo 242.000 dolarů (rok 2022), motor měl výkon 49 kW a spotřebu 34l/100 km (to není chyba). Ostatně cenové poměry v USA začátkem dvacátého století jsou zachyceny v samostatném boxíku níže..

Další novinka představená tentýž rok, pak usnadňovala navigaci. Pokyny pro jízdu byly vytištěn y na průsvitném papíře a odvíjeli se podle jízdy. V noci baterie a osvětlení zajišťovali dostatečnou čitelnost textu. S trochou fantazie tak byl v roce 1910 k dispozici kempovací vozidlo s výsuvným schůdkem i s navigací – tedy s výbavou, kterou bychom v této době asi nečekali.

zdroj: the old motor magazine

1913:  přívěs Earl Travel

Název přívěsu je odvozen od jeho majitele, jistého Earla, profesora na Cal Tech University v Kalifornii. Přívěs pro něj na zakázku postavil jeden z losangeleský výrobců vozidel a kočárů. Byl dobře provedený a vybavený, tedy zejména s ohledem na tehdejší poměry. Spodní část byla chráněna plechem, okna ale nepřežila běh času. Přívěs, který je trvale vystaven v muzeu RV/MH, byl v 80. letech 20. století restaurován a nyní má dobově správná okna. Přívěs i Ford Model T věnoval muzeu Wade Thompson ze společnosti Thor Industries.

zdroj: autoevolution

Interiér je od podlahy až po strop zhotoven z tvrdého dřeva a nabízí spaní i dostatek místa pro pobyt dvou osoby. Uvnitř je jídelní stůl, který lze odklopit ke stěně a lavice po každé straně. Každá část lavice se rozkládá a lze z ní udělat jednolůžko takže po odstranění stolu se z původně obývacího pokoje stává ložnice pro dva. Na jedné straně přívěsu vedle vchodu je spíž, na druhé straně malá dřevěná skříň pro oblečení.

Profesor přívěs jej používal jako svůj pojízdný domov na svých výpravách do terénu, takže musel mít základní vybavení, chybí ale toaleta. Tažným vozidlem byl Ford Model T ze stejného roku výroby. Přívěs si lze prohlédnout i na tomto videu:

Výstava aut v New yorku

V listopadu roku 1900 uspořádal Automobile Club of America týden dlouhou výstavu aut v Madison Square Garden v New Yorku – neoficiálně se jí říkalo ‚Horseless Carriage Show‘, volně to lze přeložit snad jako Výstava bezkoňových vozidel. K vidění bylo celkem 31 vozidel a rozmanité příslušenství, vystavovalo zde 66 vystavovatelů. Součástí výstavy byly i rampy, na kterých se předváděla stoupavost vozidel i ukázky zrychlení či brzdění aut na dráze vybudované na výstavišti.

Vstupné bylo 50 centů a na výstavu přišlo denně až 10.000 diváků, celkově za týden konání pak 48.000 a to i přes poměrně vysokou cenu vstupného. Výstava je považována za první moderní autosalon v dějinách. Později se tato výstava stala známější pod názvem New York Auto Show.

V roce 1900 bylo v USA v provozu cca 6.000 automobilů, v roce 1910, o pouhých deset let později, se pak uvádí 150.000 automobilů, 40.000 nákladních aut a 180.000 motocyklů a tříkolek. Pro představu – na milion obyvatel jezdilo po silnicích v USA v roce 1900 jen 110 vozidel, v roce 1910 už to bylo 5.070 vozidel a za dalších deset let, v roce 1920, pak 86.780 vozidel.

USA začátkem 20.století – kupní síla, mzdy a ceny

Pro představu, cena vstupenky 50 centů z roku 1900 má dnes hodnotu cca 16 dolarů.

Průměrný americký dělník vydělával 22 centů za hodinu a jeho celoroční mzda se pohybovala mezi 200-400 dolary. Účetní si mohl vydělat 2.000 dolarů, zubař 2.500 dolarů, stojní inženýr dokonce až 5.000 dolarů za rok. V odměňování ale byly v USA velké rozdíly a navíc neexistovala žádná pořádná statistika. Zjednodušeně se udává, že průměrná mzda při započtení všech zaměstnanců se v těchto letech pohybovala kolem 600 dolarů.

Galon benzínu stál kolem 15 centů ( galon je přibližně 3.6l a v dnešních cenách by se jednalo o 4.95 dolaru ) – stejně stálo 500g kávy, cukru na oslazení se dalo za 15 centů koupit dvě kila.

Rodinný domek, střední velikosti, šlo pořídit v částce kolem 2.500 – 3.000 dolarů. Automobil Ford T stál v roce 1912 částku 575 dolarů – a na konci výroby v roce 1927 jen 290.

I z těchto dat lze vidět, že pořízení obytného vozu nebylo levné a stejně tak ani jeho provoz – nicméně během krátké doby došlo ke snížení cen a růstu mezd a na karavaningový boom dvacátých let bylo zaděláno. Tedy jen na území USA, životní úroveň v Evropě, potažmo Československu, byla nižší.

Skutečně první?

Za první komerčně vyráběné obytné auto je považován výše popsaný Touring Landau. Ale je pravděpodobné, že byl předběhnut domácími kutily, tedy podomácku vyrobeným obytným vozidlem. Jedno takové se objevuje i na fotografiích datovaných autory článků přibližně do let 1909-1910. Sama fotografie bývá uveřejňovaná neostře a rozmazaně – mne se podařilo najít snímek v lepší kvalitě, viz níže.. Postaveno bylo na 3 tunovém nákladním autě Packard (zde je nutný přepočet na evropskou váhu, 3t v US odpovídá našim 2.7t ), mělo místo pro vyspání 11 lidí, vozidlo bylo 28 stop dlouhé (8.5m) a 6.5 stop široké (2m). Dokonce mělo schránku na led (chladící box) i tzv. salon – místo pro sezení. Bylo prý využíváno do roku 1924.

Ovšem o správnosti datace lze do jisté míry pochybovat. Základové vozidlo, tedy Packard, se vyrábělo teprve od roku 1908, ženy na fotografiích jsou oblečeny spíše do módy typické pro období po první světové válce a muž v okně má vlajku pravděpodobně Chicago Motor Club. Ten byl založen roku 1909 a bouřlivý rozvoj zažíval ve dvacátých letech. Některé seznamy fotografií řadí tento snímek do dvacátých let, z jednoho takového je i níže přiložená fotka. Je tak možné, že šlo o vůz postavený na některém vyřazeném vozidle z armády – těch bylo po první světové válce k dispozici dostatek. Nicméně se i v roce 1910 jednalo o poměrně dostupný vůz – základ, tedy jen chassis, stálo 2.800 dolarů.

Zdroje

V češtině si lze o historii více počíst zde:

Cizojazyčné zdroje:

Úvodní obrázek: část reklamy společnosti Ethyl Corporation z padesátých let dvacátého století, tehdy byl pod touto značkou prodáván benzín a reklama připomínala začátky rozvoje automobilů v USA. Model Touring Landau byl hlavním obrazovým motivem reklamního plakátu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: