Pětka nepříliš obvyklých zabezpečení obytného vozu

Komentářů:

0

Následující tipy nejsou nijak převratné a netýkají se ani tak zabezpečení obytného vozu proti vniknutí, mají za úkol spíše zabránit jeho odcizení, či jej alespoň co nejvíce ztížit. Není to vyčerpávající seznam, spíše pět zajímavých možností, jak si obytný domov chránit proti odcizení trochu jinak.

Zámek zpátečky

Zámek zpátečky je známý z osobních automobilů, jde jej však nechat zamontovat i do obytných vozů. Pro Fiat Ducato a další odvozené modely je k dispozici zámek od firmy Construct. Výhodou je, že z palubní desky nic moc nevyčnívá a zámek esteticky nijak neruší. Používání je jednoduché, před opuštěním vozidla je nutné zařadit zpátečku a zámek zapnout. A při startování zase odemknout. Výrobce dodává i jednouchý malý navíječek na klíč, takže pokud nastartujete se sešláplou spojkou a teprve pak si uvědomíte, že jste zapomněli odemknout, není to až takový problém.

Nedělám si velké iluze, že hrubou silou jde tuhle překážku obejít. Cena montáže je cca 7.000 Kč, v Brně montuje například firma AutoTopra.

Skrytý spínač zapalování

Někde v interiéru je umístěn skrytý přepínač, bez jeho správné polohy motor nenastartuje. Výhodou je, že umístnění je zcela na vás – a celá přední palubní deska Ducata nabízí dostatek rozmanitých možností pro ukrytí spínače.

Nevýhodou snad je, že znalejší zloděj ví, kudy se běžně tyto kabely vedou a kde asi končí a tak nemusí hledat spínač, ale nezvyklé dráty či místa, kudy musí projít.

Ceny za montáž jsou různé, práce je to individuální, orientačně lze počítat s částkou 1.000-1.500 Kč.

Zámek sedadla

Na základně otočných sedadel je id výroby otvor, který po svém zvětšení umožní uzamknout otočená sedadla. Zloděj tedy nemá jak při řízení sedět, vzhledem k tlouštce plechu i toho, že část úchytných šroubů je překryta konstrukcí sedadla, je případná násilná demontáž značně stížena. Existují i zámky od Abusu s alarmem, takže odstranit tuhle překážku nemusí být zrovna příjemná práce, pro zloděje tedy

Zámek ABUS Granit Quick 37/60 stojí kolem 2.700 Kč, má třídu bezpečnosti 15/20. jde pořídit i vyšší řady zámků s dálkovým ovládáním a alarmem, cena od cca 3.500 do 6.000 Kč. V každém případě je ale nutné otvor v základně sedadla rozšířit, jeho průměr je ve výchozím stavu nedostatečný.

Zámek pedálů

Toto zabezpečení si lidé vyrábí většinou sami. S trochou manuální zručnosti si tedy může každý něco podobného udělat sám, poté se připevní k pedálům, zajistí se zámky a zabrání použití vozu. U zde zobrazeného modelu jsou použity tři zámky, z toho jeden s alarmem – takže je možné, stejně jako v případě zámku u sedadla, připravit zloději perné chvilky.

Šablony pro kryt si můžete stáhnout zde a zde.

Zámky autor návrhu koupil na Amazonu, cena celého řešení záleží na ceně materiálu, je nutné počítat s částkou cca €60 za zámky a poté ještě za materiál, povrchovou úpravu a práci.

Pro méně zdatné nabízí se nabízí i prakticky zakázkový výroba od Konny Lock, nabízí zabezpečení pro vozy Ducato, VW T2 až T6 a model Crafter, MB Sprinter a Opel Movano. Cena s dopravou je kolem €190, k tomu je nutný ještě zámek, cena za zámek dle zvoleného typu mezi €30 €60.

Britská firma pod značkou Milenco pak nabízí něco podobného a to za cenu kolem 100 liber.

Zámek volantu

Poněkud rozměrný, ale asi nabízejí větší mechanické zabezpečení než klasické tyče na volant. Za cenu cca 2.100 Kč jej nabízí firma Bullock.

Závěr

Žádné zabezpečení nemůže zcela zabránit odcizení vozu. Ale zkombinování několika výše popsaných způsobů může zloději odcizení výrazně ztížit. Bohužel použití některých je poměrně komplikované, zamknutí pedálu je sice asi účinné, ale uživatelsky poměrně nepříjemné Oproti tomu například zamknutí sedačky je univerzální, s minimální obtížností realizace a zámek lze navíc použít i pro případné zabezpečení jinde.

Další tipy

Zámek volantu – ZederLock

z webu: ZEDERLOCK je trezorový zámek, který se instaluje na tyč řízení. Pro zloděje je to jedno z nejhůře přístupných míst, protože zámek blokuje řídící mechanismus a znemožňuje manipulaci s vozidlem. Konstrukce ze speciální oceli a trezorová vložka chrání zámek proti vniknutí. Jedinečné konstrukční řešení klíče neumožňuje jeho kopírování.

Cena 9.290 Kč

Znemožnění nastartování

Různé ochrany proti jednoduchému nastartování vozidla nabízí hned několik výrobců. Bez klíče či správného postupu není možné nastartovat motor. Systémy bývají doplněna i o další čidla a jsou tak schopny spustit například klakson v případě neoprávněné manipulace s vozidlem.

IGLA

Z webu prodejce: při pokusu o start vozidla bez autorizace, IGLA zablokuje start motoru a nedovolí s vozem odjet. Taktéž zajistí, že bez této autorizace nelze ani s originálním ani kopírovaným či načteným klíčem nastartovat. Odolá výměně řídící jednotky, spínací skříňky, zásahu do elektroinstalace a dokonce ji nelze ani odpojit. je totiž tak malá, že pokud si sami nepoznamenáte, kam jsme ji umístili, nepůjde dohledat. Dá se snadno skrýt do svazku vodičů a tak je opravdu doslova neviditelná.

Cena od 10-12.000 Kč dle provedení a náročnosti montáže

VAM systém

Slovenský systém, chrání jak elektroniku, tak mechanicky – spuštěním klaksonu upozorní na neoprávněnou manipulaci s autem – například odtah, pokus o odcizení kol a podobně.. Cena cca €450


Rozmanité zabezpečení montují i jiné firmy, v ČR například http://www.kvalitnialarmy.cz/, ale najdou se i další. O principu a spolehlivosti zařízení mi ale není nic známo.

Pandora – https://www.pandora-alarm.cz/reseni-pro-karavany/

Dražší a komplexnější systém, cena od 22.000 Kč (Camper Mini) až po 40.000 (Camper Pro)

Thitronik WiPro III

Bezdrátový bezpečnostní systém pro obytné vozy s ovládáním centrálního zamykání. Aplikaci Thitronik lze používat pouze s komfortním modulem nebo Pro-finderem.

Web adresa: https://www.thitronik.de/cz/produkty/produkt/wipro-iii-safelock/

Jablotron

český systém, cena začíná na cca 13.000 kč bez montáže, čídla kapoty motoru, dveří, oken, vybavení

Jak zabránit vyloupení

Tento článek se primárně věnuje zabránění ukradení vozidla jako takového. Pokud vás zajímá i jak zabránit vyloupení vozidla, najdete informace v těchto článcích:

Dobré video o poměrně komplexním zabezpečení (anglicky):

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: