Leden 2022 v registracích vozidel – opět rekordní

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Prezentovaná data jsou chudší než obvykle, výjimku jsem udělal jen u těžších vozidel. Z jednoměsíčních dat nelze dělat žádné obsáhlé závěry a bude lepší si počkat do dubna, kdy budou k dispozici registrace za celé první čtvrtletí. Na grafech je ovšem vidět, že nový rok nezačal vůbec špatně.

Pravidelný přehled měsíčních registrací je nyní navíc doplněn i o predikci vývoje – vychází se pouze z chování českého trhu v předchozích letech. Tato predikce tak nemusí být přesná, trh s obytnými vozidly v roce 2022 bude silně výjimečný – stoupá cena vozidel, což může mít vliv na poptávku, přetrvávají problémy s dodávkami. Počty vozidel udávané v predikcích je tedy nutno brát s velkou opatrností, sám jsem zvědav, nakolik se po uzavření ročních registrací potvrdí.

Obytná auta – meziročně vzestup o 38%

U nových obytných aut došlo v porovnání s lednem minulého roku k vzestupu o 38%, celkem bylo registrováno v lednu 2022 rekordních 137 nových vozidel. Tolik nových obytných aut nebylo dosud v lednu nikdy registrováno. Ovšem v porovnání s 217 vozidly registrovanými v prosinci roku minulého je to mírné zklamání.

Predikce: podle lednových dat to vypadá, že v ČR bude v roce 2022 registrováno přes 2.800 nových obytných automobilů, což by představovalo nárůst o 19% v porovnání s rokem 2021.

Obytné přívěsy – meziroční vzestup o 45%

Leden byl pro obytné přívěsy úspěšný, 32 kusů je dokonce čtyřnásobkem registrací před čtyřmi lety.

Predikce: podle lednových dat to vypadá, že v ČR bude v roce 2022 registrováno přes 980 nových obytných přívěsů, což by představovalo nárůst o 29% v porovnání s rokem 2021

Těžkotonážníci

Překvapivě stoupl podíl obytných automobilů s hmotností nad 3.5t a tento růst šlo zaznamenat i v posledních měsících roku 2021. V lednu jejich podíl na registrovaných obytných autech činil téměř 10%, což je oproti dlouhodobému průměru 6-7% z let předchozích výrazná změna. Částečný podíl na tom mají i tři vozidla na bázi Mercedes Benz Actros. Za celý minulý rok 2021 byla registrována jen tři taková vozidla, tedy tolik, jako nyní jen za první měsíc roku 2022.

Závěr

Lednové počty registrací jsou v ČR opět rekordní a u obytných aut je toto číslo dokonce třímístné – to se v tuzemské historii doposud nestalo. Nadprůměrně stoupá i počet vozů s hmotností nad 3.500 kg. Je možné, že se teprve nyní projevují dopady výrazné slevy z mýtného.

Úvodní foto: Kenny Leys na Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: