Šoproň – nové stání v blízkosti historického centra

Komentářů:

0

Tento článek vychází z článku Vpt-Camp- stellplatz Sopronban maďarské karavanistky Berty Szilvia ze stránek Camper Kaland (lze snad volně přeložit jako Táborníkova dobrodružství). Informace i fotografie přebírám s jejím svolením – je skutečně zajímavé se podívat, jak vypadá situace i v jiných zemích, než o kterých obvykle píši.

V Maďarsku má cestovatel v obytném voze obvykle jen dvě možnosti, jak kempovat : divoké táboření a nebo kempování. Mnoho českých karavanistů využívá v Maďarsku především kempy v blízkosti termálních lázní . Stání pro karavany, neboli stellplatzy (ano, i maďarští kolegové si vypomáhají němčinou) jsou zde vzácná asi stejně jako u nás.

Minulý rok v létě se v Šoproni otevřelo stání pro 6 vozidel, hned vedle prodejny a servisu obytných vozidel společnosti VPT-Group Kft. Informace o místě s názvem VPT Camp a přístupu na něj jsou k dispozici jak na Park4Night, tak i přímo na stránkách provozovatele. A tady je stručná zpráva z jeho návštěvy tak, jak ji Berta Szilvia sepsala:

Plánování návštěvy

Parkoviště můžete využívat v zásadě dvěma způsoby. Při příjezdu si můžete zakoupit vstupenku naskenováním QR kódu na bráně nebo si předem rezervovat místo na webových stránkách. Zvolili jsme druhou možnost. Není to nijak komplikované. Na cestě, již na dálnici M85 a půl hodiny před příjezdem, mi rezervace přes mobilní telefon zabrala něco málo přes dvě minuty. Stačilo zvolit datum příjezdu a odjezdu, zadal naši fakturační adresu, registrační číslo a údaje o kreditní kartě a bylo hotovo. Co se týče platby, je na výběr možnost zaplatit ihned a nebo po příjezdu na místě v prodejně. Platba online je jednodušší, neboť na místě se nemusí už nic řešit a přizpůsobovat se otevírací době obchodu.

Potvrzení přišlo obratem e-mailem. Tento systém se mi opravdu líbí, nemusíte se bát, že nebudete mít místo a pojedete tam zbytečně. Navíc je jednoduchý, není potřeba žádné přihlašování stěží by celý proces mohl být jednodušší. Za normálních okolností bychom dostali kód k otevření schránky pomocí klíče, ale nyní nám bylo sděleno, že brána je otevřená, stačí za ni zatáhnout.

Příjezd

Vedle karavanového parku je nová (alespoň pro nás) světelná křižovatka, takže pokud jedete z města, nemůžete přes střed silnice odbočit za křižovatkou na stellplatz po levé straně silnice. Bohužel to nevěděly ani Mapy Google.

Řešení: sjeďte na posledním dálničním sjezdu, buď se k němu přibližujte malými uličkami v kruhu „vpravo vlevo vlevo“, nepokoušejte se ale přejet přes plnou čáru.

Stání

Parkoviště bylo příjemně osvětlené, takže i když jsme přijeli v noci za deště, mohli jsme se perfektně zorientovat. Na štěrkovém parkovišti bylo 6 míst označených pomocí květináčů s rostlinami. Náš 7,4 m dlouhý obytný vůz se do něj vešel tak akorát, ale moc místa už nezbývalo. Každé parkovací místo má sloupek s elektřinou, nenajdete zde ale CEE zásuvku, ale jen standardní domácí zásuvkou. V ceně parkovného je elektřina již zahrnuta.

U každého místa je také koš na odpadky a vedle bloku toalet je ještě společný koš na tříděný odpad. Parkovací místa jsou dokonale rovná, není třeba používat klíny. Což je vzácné i v lepších kempech!!!

Parkoviště se nachází vedle poměrně rušné silnice, takže je zde během dne slyšet různý, ale stálý hluk. Vzhledem k tomu, že se jedná o městské stání, je to podle mě naprosto přijatelné a míra hluku je únosná. V noci ale provoz poleví, prakticky ustane, a vy můžete klidně spát.

Služby

Kromě roztomilé výzdoby z dob NDR, tedy upraveného vozu Trabant, jsou k dispozici dvě krytá posezení a ohniště. Chladné deštivé počasí nás nelákalo, abychom to vyzkoušeli, ale za lepšího počasí bychom tam určitě vařili a jedli. Nerada vařím v karavanu.

K dispozici je servisní místo: zařízení na vyprazdňování šedé vody a chemické toalety. Unikátní je, že vodovodní kohoutek je k dispozici i v zimě. Před kontejnerem byla také umístěn stojánek s dezinfekci na ruce, miska pro psy a posypová sůl na zimu. K dispozici byla i vařič, takže pokud někdo přijede s minimálním vybavením, může si zde připravit jídlo. Provozovatelé mysleli opravdu na všechno!

V kontejneru je pak vybudován malý sanitární blok: sprcha, toaleta a pisoár. Velmi pozitivní zkušeností bylo, že při příjezdu – aniž bychom to čekali – bylo na toaletě topení s regulací teploty. Elektrické radiátory byly nastaveny na stupeň 2, což stačilo tak akorát na použití toalety a umytí rukou. A před sprchováním jsme zapnuli topení, které za krátkou dobu prostor příjemně vyhřálo. Toaletní papír, ručníkový papír, dezinfekce na ruce a záchodové prkénko, mýdlenka – vše doplněno.

Bezplatná wifi funguje dobře, je ideální pro prohlížení a surfování po sociálních sítích. K ničemu jinému jsme ji nepoužívali. Snad jen malá poznámka: webové stránky stání zmiňují, že používání wifi a elektřiny by mělo být etické. Bylo by hezké, kdyby hosté přesně věděli, co se pod pojmem „etický“ myslí. Znamená to, že nebudete sledovat online filmy po celou dobu, nebo nebudete sledovat videa vůbec, pouze je prohlížet? Nebo by se elektřina neměla používat k vytápění nebo klimatizaci (např. v létě je to pro nás docela zásadní)?

Ceny jsou k dispozici na webových stránkách i vyvěšeny na toaletách. Čím déle se zdržíte, tím lepší je cena. Ze stání je přímý přístup do podnikové prodejny, takže pokud potřebujete kempinkové vybavení, budete to mít blízko.

Poznámka: jak je vidět na ceníku, došlo zde meziročně k docela citelnému zdražení:


V blízkosti je i místo, hned vedle obchodu, kde mění nebo plní LPG lahve. Bohužel neprodávají čistý propan.

Co v místě dělat a vidět

V oblasti je toho hodně k vidění a dělání. Jen samotná Šoproň stojí za několik dní. Z místa stání u Vpt je to do centra města asi 20 minut chůze. Pro ty, pro které je to namáhavé, je tu také možnost zapůjčení elektrokola k prozkoumání odlehlejších částí města. Snadno dostupná je i oblast kolem jezera Fertő.

Závěr

Tohle je opravdu skvělé místo! Celkově lze říci, že Vpt-Camp je velmi propracovaný, skvělý park pro obytné vozy za realistickou cenu, což v Maďarsku chybí . Doufáme, že se v budoucnu dočkáme dalších podobných projektů i jinde. Je to velmi dobrá volba pro majitele obytných vozů, kteří potřebují servisní zázemí, nemusí mít vlastní toalety nebo potřebují dobře vybavené a bezpečné místo k přenocování. Toto hřiště se nám líbilo a určitě se sem ještě několikrát vrátíme. Zkusili byste to?

Stání v kostce

Ceník 2022:

  • 1 den: 6.840 ft /den – cca 470 Kč
  • 2-4 dny: 6.120 ft / den – cca 420 Kč
  • 5-6 dnmů_ 5.400 ft /den – cca 370 Kč
  • 7 a více dnů: 4.680 ft – cca 320 Kč

Otevírací doba obchodu: Po-Čt: 07:00 – 17:00 a Pá: 7:00 – 13:00

Adresa: 9400 Sopron, Pozsonyi út 15., GPS: 47.693143, 16.601453

Web: https://vpt-camp.hu/price-list/

1 maďarský forint – cca 7 haléřů.

Šoproň

Žije zde téměř 60.000 obyvatel, ale historické centrum je příjemně klidné. Kdysi to byla rušné obchodní středisko na Jantarové stezce spojující sever a jih Evropy. Za současnou barokní podobu může obrovský požár roku 1676. Tehdy původní město lehlo popelem. Připomínkou této nešťastné události je i požární hláska Tűztorony s výškou téměř 60 m, která vznikla z původní městské věže mající původ již ve 13. století.

Ve městě je přes 240 historicky cenných domů. Hlavnímu náměstí dominuje mimo radnici i morový sloup, připomínající další osudovou ránu v historii města – morovou epidemii z let 1695-1701. Ve městě je i jedna z nejstarších synagog v Evropě, někdy z roku 1300.

Milovníkům vína je zase Šoproň známá díky červenému vínu Kékfrankos (Modrá frankovka) . Vinařství zdá má dlouhou tradici již od dob starých Říman. A název frankovka? Místní legenda praví, že Frankovka modrá (Kékfrankos) dostala své jméno v době Napoleonova tažení Evropou. Místní za své červené víno přijímali pouze modře zbarvené franky od francouzských vojáků. I když to primárně zní velmi věrohodně, opak je pravdou, protože tehdy v této oblasti zcela dominovalo především bílé víno. 

Více informací o tomto městě je k nalezení v těchto článcích:

Úvodní foto: wiki

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: