Jarní kvetoucí Itálie obytným vozem – Lombardie – jezero Como, alpské pláně i lotusy v nížině

Komentářů:

0

Další díl tipů na toulky kvetoucí jarní Itálií. Hlavním zdrojem informací je stále článek Fioriture Primaverili in Italia ze stránek Allemandich. Ty zde používám s laskavým svolením původního autora. Nejedná se jen o prostý překlad původního jednoho článku, zkombinoval jsem několik zdrojů tak, aby o dané místě bylo k dispozici co nejvíce informací potřebných pro cestování do těchto míst obytným vozem. jedná se od druhý díl, v prvním byly popsány cíle v sousedním kraji Piemont

 1. Lombardie
  1. Krokusy ve Valtellině
   1. Bitto Valley of Albaredo
   2. Alpe dell’Oro – Valmalenco
   3. Kde stát
  2. Jezero Como
   1. Stání pro obytné vozy
    1. Tavernola
    2. Como
    3. Mandello del Lario
    4. Colico
   2. Doprava po jezeře
   3. Vily a jejich zahrady
    1. Villa Carlotta (1)
    2. Villa Serbelloni (2)
    3. Villa Melzi (7)
    4. Villa del Balbianello (3)
    5. Villa Mylius Vigoni
    6. Villa Monastero (8)
    7. Villa Bernasconi (5)
    8. Villa d’Este (6)
    9. Villa Olmo (9)
   4. V okolí jezera
    1. Orrido di Bellano – Úžasná rokle (1)
    2. Orrido di Nesso (3)
    3. Posvátná hora Osscuccio – Sacro Monte di Ossuccio (2)
    4. Vodopády – Cascata Del Cenghen (4)
  3. Parco Valentino v Piani Resinelli
   1. Kde stát
  4. Mantova – leknín a lotos, ale až v létě
   1. Kde stát
 2. Zdroje

Lombardie

Jde o nejbohatší region v Itálii a jeden z nejbohatších v Evropě. Žije zde 10.020.210 lidí, tj. zhruba šestina obyvatel Itálie a víceméně stejný počet lidí jako v Česku. Hlavním městem je Milán. Jméno Lombardie je odvozeno od jména germánského kmene Langobardů,, který sem přišel roku 568 na dlouhé cestě z pobřeží jižního Baltu. Severní část Lombardie tvoří vysoké horské masivy Alp, v druhé polovině území, v jižní části, se rozkládá Pádská nížina. V horách se nachází řada jezer, všechny jsou ledovcového původu. Pádská nížina je bohatá na vodní toky, jak na řeky, tak na uměle vystavěné vodní kanály (wiki).

Krokusy ve Valtellině

Jak ve Valtellině sníh ustupuje květům, tak a zejména v dubnu zde uvidíme doslova pole kvetiny Crocus Albiflorus, známější jako Snowdrop, neboli krokus . Svůj název získal právě proto, že cibulky raší při tání sněhu. Nejlepšími místy k obdivování tohoto bílého koberce obklopeného zasněženými vrcholky jsou Bitto Valley of Albaredo a pak Chiareggio / Alpe dell’Oro, kam se dostanete z Chiesa ve Valmalenco.

Bitto Valley of Albaredo

Z Morbegna se autem vydejte po silnici SP8 do průsmyku San Marco, projedete vesnicí Albaredo, a po pár kilometrech vlevo (ukazatele Rifugio alpe Piazza) stoupá silnice nahoru na mýtinu, kde lze parkovat. Poté se stačí vydat zřetelnou cestou, která nás asi za 20 minut zavede na výhled Corte Grassa. Právě zde na pláni lze vidět, při troše štěstí , krokusy v květu . Směrem na jih je nádherný výhled na horu Pedena a horu Fioraro, obvykle stále ještě hojně pokryté sněhem. kontrast mezi kobercem krokusů a vrcholky je velkolepý.

Pozor: cesta je vhodná jen pro kratší obytná auta, ideálně vestavby!

Alpe dell’Oro – Valmalenco

Ze Sondria je nutno pokračovat po silnici SP15 do Chiesa Valmalenco a poté ještě pár kilometrů do nádherného turistického letoviska Chiareggio. Tomu dominují impozantní vrcholy Chiareggio, vrchol Rosso a bílý vrcholek Vazzeda. Na konci cesty je poměrně velké parkoviště. Přístup až nahoru je ale poměrně krkolomný a lze jej doporučit spíše vestavbám. Využít lze i parkoviště dříve po cestě, i zde je dost míst. Na koncovém parkovišti se občas platí €5.

Odtud pokračuje dále stezka (Via AlpinaR ed R79) a po necelých dvou hodinách výstupu dorazíte na rozcestí k Alpe dell’Oro. Pokud byste pokračovali dále, dostanete se za další hodinu do průsmyku Muretto, kdysi důležitého spojení se Švýcarskem.  Na  Alpe dell’Oro, pokud budeme mít štěstí, můžeme obdivovat koberce krokus; kontrastující s majestátní severní stěnou Mount Disgrazia, skutečného ledového obra.

Kde stát

Stání pro obytná auta v těchto místech nehledejte, jsou zde jen parkoviště. Dole v údolí ale místa jsou:

 • Morbegno, 22 míst, €12 za 24 hodin, plný servis, GPS: 46.144001, 9.575180
 • Sondrio, 6 míst, vše zdarma, možnost plného servisu. GPS: 46.160599 , 9.869350

Jezero Como

Je to jedno ze tří největších italských jezer co do velikosti, nezaměnitelné díky svému typickému tvaru obráceného Y. Má rozlohu 146 km² a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě – patří mu pátá příčka, hned za norskými jezery. Leží v nadmořské výšce 198 m. V českých průvodcích lze nalézt rozmanité pojmenování, od jezera Como, přes Lago di Como, až po Komské či Comské jezero. Řadí se mezi nejkrásnější italská jezera a jeho břehy jsou obklopená malebnými městečky a barevnými domky. A také mnoha vilami s rozlehlými zahradami.

Stání pro obytné vozy

V blízkosti jezera je jen pár stání pro obytná vozidla, zato ale dostatek kempů. Pro poznávání se spíše doporučuje nechat obytné auto na jednom ze stání a po jezeře se pohybovat pomocí lodní dopravy. Mimo uvedená místa lze samozřejmě využít i mnohá parkoviště a již zmíněné kempy. Ale jedná se o turisticky poměrně atraktivní část Itálie a tak počítejte s vyšší cenovou hladinou za ubytování.

Tavernola

K dispozici je deset míst (nelze rezervovat) a oblast je klidná a vybavená osvětlením a karavanem. V dosahu je i  supermarket (300m) a zastávky veřejné dopravy a přístaviště trajektů. Pěšky lze dosáhnout i dvou vil v seznamu níže, Bernasconi a d’Este. Oblast je pod kamerovým dohledem.

Sazba je 50 centů za hodinu, stání na 24h tedy přijde na €12. Dále se platí za služby:

 • zdarma likvidace šedé vody, vozovková vpusť.
 • likvidace WC kazety, placená služba 2,50 €
 • pitná voda – placená služba 1,50 €
 • elektřina – € 1,00 za kWh
 • GPS: 45.835064, 9.061060
Como

Čtyři až pět míst, platí se 50centů za hodinu, stání na 24h tedy přijde na €12. Lze platit pouze mincemi.

 • zdarma likvidace šedé vody, vozovková vpusť.
 • likvidace WC kazety, placená služba 2,50 €
 • pitná voda – placená služba 1,50 €
 • elektřina – € 1,00 za kWh
 • GPS: 45.80289, 9.09152
Mandello del Lario

K dispozici 12 míst, cena za stání €10. Ne moc dobré umístnění v blízkosti obchodu, železnice a hlavní silnice, lidé si stěžují na jeho otevřenost a poměrný hustý provoz. Platí se pomocí lístku zakoupeného v nedaleké restauraci. GPS: 45.91868, 9.31541

Colico

25 míst zároveň nejdražší místo v okolí jezera . Poplatek za využití je €24 za 24 hodin, ovšem prakticky je to hned na kraji jezera, tedy na poměrně exkluzivním místě. V ceně je veškerý servis a dokonce i použití koupelny a sprchy. Místo provozuje místní restaurace. K přístavišti je to cca 900 metrů pěšky. GPS: 46.14237, 9.3748.

Doprava po jezeře

Nejlépe je pro pohyb v okolí jezera využít lodní dopravu – a protože u jezera nejsou jen zahrady, ale i další skvostné vily, památky a zajímavosti stojící za návštěvu, vyplatí se zvážit koupě časově delšího lístku.

Informace o lodní dopravě naleznete na stránkách https://www.navigazionelaghi.it/lago-como. Přepravovány jsou i obytné automobily – tyto přívozy jezdí na trase Cadenabbia, Bellagio a Varenna.

Protože popisovaných cílů je mnoho, snad v orientaci pomůže tato mapka. Červeně jsou místa na stání, modře pak vily a jejich zahrady, zeleně pak další možné cíle v okolí:

odkaz na mapu i s popiskem

Vily a jejich zahrady

Prohlédnout asi všechny zahrady není možné – jednak vstupné by se poměrně podražilo, jednak je to i časově a v některých případech i organizačně náročné. Některé vily jsou otevřeny jen v určité dny. Část lze obdivovat zvenku a některé jsou dostupné i zdarma. A už i jízda k nim je zážitek sám o sobě.

Villa Carlotta (1)

Krásná vila v Tremezzina u jezera Como, proslulá především svými zahradami plnými kamélií a azalek (ve 150 odrůdách!).

V zahradách najdete jedny z nejkrásnějších jarních květů Komského jezera. Vila Carlotta, postavená na konci 16. století v přírodní kotlině mezi jezerem a horami, je stejně tak proslulá svou botanickou zahradou jako působivými místnostmi plnými mistrovských uměleckých děl, mezi něž patří i díla od Canovy. Objekt se rozkládá na 17 hektarech v Tremezzu s výhledem na poloostrov Bellagio a nabízí nádhernou zahradu v italském stylu se schodišti, fontánami a sochami. Na jaře vytvářejí azalky ve více než 150 odrůdách pozoruhodnou podívanou: rozmanitost barev, rozměry, kterých keře dosahují, a pozadí stoletých rododendronů v plném květu vytvářejí úžasný pohled. Obdivovat můžete také kamélie, cedry a sekvoje, platany a exotické rostliny.

Villa Serbelloni (2)

Dnes ve vlastnictví Rockefellerovy nadace v New Yorku a prestižního hotelu se nachází v historickém centru čtvrti. Byla postavena v 15. století snad na základech starověkého hradu nebo možná dokonce na zbytcích vily Plinia mladšího. A majestátnost vily, i ve spojení s celým městem Bellagio, tak zapůsobila na jednoho z jejích hostů, podnikatele Steva Wynna, že inspirovala hotel v Las Vegas. Paradoxně je dnes americké Bellagio známější než to italské.

Z celého hotelového komplexu můžete navštívit pouze zahrady a to v rámci prohlídky s průvodcem, ale věřte: i ty samy o sobě stojí za to. Najdete tu zahrady s růžemi, staré stromy, květiny všeho druhu, exotické rostliny. Zajímavé obzvlášť na jaře , což je ideální období k návštěvě Bellagia a jeho mnoha zázraků. Zahrady jsou přístupné každý den mimo pondělí od března do listopadu. Vstupné je €10 pro dospělého a €5 pro dítě ve věku 7 až 13 let.

Z Villa Serbelloni se také můžete vydat k nedalekému kláštera kapucínů, který také stojí za návštěvu.

Villa Melzi (7)

Vila Melzi slouží jako soukromá rezidence a je proto přístupná pouze z části. Najdete zde dokonce i malé archeologické muzeum. Historické artefakty ale nenajdete pouze uvnitř muzea, ale roztroušené po zahradě samotné. Pozornost jistě upoutají zejména egyptské sochy a etruské urny a určitě nezůstane bez povšimnutí gondola, kterou sem přivezl Napoleon. Zahrady Villa Melzi jsou pro Bellagio skutečnou chloubou a zejména na jaře přitahují zástupy turistů – ti přícházejí zejména za kvetoucími kaméliemi.

V roce 2022 se zahrady otevřenou v sobotu 26. března. Vstupné je €8 za dospělého, děti do 11 let včetně zdarma. Více informací je pak na stránkách https://giardinidivillamelzi.it/en/home-eng/

Villa del Balbianello (3)

Nachází se také v Tremezzině a jejím charakteristickým znakem jsou popínavé rostliny: jsou opravdu všude! Vstupné do parku stojí €11 pro dospělého, studenti €9 a děti za €6. Webové stránky: https://fondoambiente.it/luoghi/villa-del-balbianello

Villa Mylius Vigoni

Tato vila má pravděpodobně nejzachovalejší zahradu v romantickém stylu v celé Lombardii. Zahrada je otevřena od března do října takto:

 • každé úterý v 14:30 prohlídka v němčině a angličtině
 • každý čtvrtek v 14:30 prohlídka v italštině

Vstupné €8. Rezervace nutná do pátku předchozího týdne.

Villa Monastero (8)

Nachází se ve Varenně a mezi slavnými lidmi, kteří zde pobývali, najdeme Antonia Fogazzara , autora Malombry . Bohatá na květinové záhony a exotické rostliny je možná (nebo alespoň podle osobního názoru) jednou z nejsugestivnějších vil. Stránky https://www.villamonastero.eu/en/home_en/

Villa Bernasconi (5)

Jeden ze vzácných příkladů secesní architektury, který vyniká svými bílými stěnami uprostřed zeleně parku, který jej obklopuje. Nachází se v Cernobbiu a je možná málo známé, ale zaslouží si návštěvu také proto, že se v něm nachází interaktivní a multimediální muzeum, které vypráví… příběh samotné vily! Stránky: https://www.villabernasconi.eu/

Villa d’Este (6)

V Cernobbiu najdeme ViItalilla d’Este, kde se dnes nachází luxusní hotel zvolený v roce 2009 časopisem Forbes za nejlepší na světě. Jeho zahrady jsou však přístupné veřejnosti a nejen hostům, takže je můžete navštívit v naprostém klidu a na chvíli se cítit jako pán jedné z nejkrásnějších vil u jezera Como. Jen je nutné si toto místo nepoplést z mnohem slavnější stavbou Villa d’Este v Tivoli u Říma. Stránky hotelu: https://www.villadeste.com/

Villa Olmo (9)

Komplex Villa Olmo se skládá z vily a rozsáhlých zahrad, které ji obklopují. Při pohledu na vilu si okamžitě všimnete neoklasicistních prvků , které ji zdobí. Mohutnou kolonádu zdobí tondy od sochaře Francesca Carabelliho, které představují Platóna, Solóna, Thalese, Sokrata a Pytaghorase, a dodávají tak stavbě velkolepý vzhled. Interiéry vily Olmo jsou bohaté na obrazy , sochy a cennou štukovou výzdobu . Za zmínku stojí úžasné fresky Andrey Appianiho a Domenica Pozziho, jejichž práce se soustředily na ztvárnění mytologických postav (podle tradice lombardských vil a paláců).

Zahrady jsou přístupné zdarma:

 • Zimní otevírací doba od 1. října do 4. dubna – každý den – od 7:00 do 19:00
 • Letní otevírací doba od 5. dubna do 30. září – každý den – od 7:00 do 23:00

Villa Olmo je taktéž přístupná zdarma, otevřena od úterý do neděle mezi 10:00 a18:00

V okolí jezera

V bezprostředním okolí jezera je mnoho zajímavostí a nejde popsat vše. Kolem břehů lze najít i tichá místa a mnoho malebných městeček a vesnic. Tak snad jen pár bodů, které lze zvládnout při okružní jízdě kolem jezera a nebo pomocí lodní dopravy.

Orrido di Bellano – Úžasná rokle (1)

V okolí Bellagia najdeme Orrido di Bellano , úzkou a klikatou soutěsku přírodního původu vytesanou potokem Pioverna.

Vstup je zpoplatněn ( €5 pro dospělé, €3 pro dítě 6 až 12 let) a část trasy se vine po chodnících zapuštěných ve skále, ale rozhodně to doporučujeme, protože je opravdu krásné cítit se tak ponořený do přírody.

Připadáte si jako nový Indiana Jones při hledání nějakého tajemného pokladu a ve skutečnosti opravdu najdete něco zvláštního: Ďáblův dům, šestihrannou budovu, která jako by byla dějištěm satanských svátků. Webové stránky: https://www.discoveringbellano.eu/it/orrido-di-bellano/

Orrido di Nesso (3)

Rokli znal již Leonardo da Vinci, který je zmiňuje ve svém Codex Atlanticus. Atmosfére místa i vesenice Nesso zasáhla i Alfreda Hitchcocka, který zde v roce 1925 natočil svůj němý film „Labyrint vášní“, kde se v některých scénách objevujje most Civera.

Kaňon ve skále vznikl soutokem dvou potoků, které se spojí a vytvoří vodopád předtím, než padnou do jezera. Impozantní je pohled zdola, prakticky od břehů jezera, ale k dosažení tohoto vyhlídkového bodu budete muset sejít asi 270 schodů, a pokud sestup není příliš náročný, pak výstup je o něčem jiném.

Posvátná hora Osscuccio – Sacro Monte di Ossuccio (2)

Tip na výlet a na návštěvu místa zapsaného v seznamu Unesco. S výhledy na jezero. Výlet začíná v městečku Lenno a cesta vede strmě vzhůru až ke kostelu Madonna del Soccorso. Webové stránky: https://www.sacrimonti.org/sacro-monte-di-ossuccio

Výlet sem jde kombinovat s návštěvou Villa del Balbianello a dále s prohlídkou zvonice a kostala San Giacomo. Symbolem Ossuccia je bezesporu starobylá zvonice kostela Santa Maria Maddalena: s křehkým a neobvyklým nádechem je postavena na gotické věži z terakoty na půdorysu románské věže z kamene.

Vodopády – Cascata Del Cenghen (4)

Snadná túra, která z Abbadia Lariana (204 m) dosáhne Cascata del Cenghen (580 m) „Il piccolo gioello ( malý klenot ) della Grigna“ – nejkrásnější a nejpozoruhodnější vodopád v Lombardii. Výšlap je docela snadný, začíná a končí na vlakovém nádraží Abbadia Lariana- Cestou najdeme pár fontánek a vodních zdrojů, ale i tak je více než vhdné vzít si s sebou zásobu vody, obout turistickou obuv a bundu, a to i přes léto.

Délka: 10,5 km. Rozdíl nadmořské výšky: 410 m.↑ – 410 m.↓ Doba trvání: 4 hodiny.

Tipy na další výlety a aktivity jsou k nalezení na českých stránkách LAGO DI COMO: nejkrásnější jezero v Itálii?

Parco Valentino v Piani Resinelli

Tento park v provincii Lecco se každoročně pokryje květinami a přeměňuje krajinu do žluta.  Je to zhruba 1200 metrů vysoká náhorní plošina Lombardských Prealp, která se rozprostírá nad obcemi Lecco , Abbadia Lariana , Mandello del Lario a Ballabio. Návštěvu je vhodné skloubit s pobytem u jezera Como. Oblast stojí za návštěvu i v zimě. Častým cílem je panoramatický chodník a vyhlídka Valsasssina, cesta   je velmi klidná, vhodná pro rodiny a také pro ty, kteří nejsou příliš zvyklí chodit. Budete tam maximálně za 30 minut!

Příjezd je náročnější, nahoru se budete muset potýkat se zhruba se 14 zatáčkami a stoupáním. O parkování není nouze a je zdarma, i když o víkendu bývá plné a s přibývajícími hodinami může být problém. 

Mimo přírodní krásy je zde k nalezení:

 • lanový park, nabízí 11 různých tras zaměřených na dobrodruhy všech věkových kategorií, 874 metrů čisté zábavy na stromech a 90 různých her v přírodě. Otevřen od března do října, obvykle od 9:30 do 18:00, vstupné dle výšky a zvolené trasy od €3 do €22, http://www.parcoavventuraresinelli.it/
 • doly – vstup do dolů je dočasně pozastaven, http://www.youmines.com/#

Kde stát

Kemp ani stání pro karavany zde nehledejte. Stát lze na parkovištích. Jedno najdete u vjezdu do obce a další naleznete na dalších dvou místech:

Stránky parku: https://www.resinellitourismlab.com/

Parco Valentino, resegoneonline.it

Mantova – leknín a lotos, ale až v létě

Tento tip se trochu časově vymyká z jarních měsíců a zavede nás do Mantovy. V měsících červenec a srpnu zde rozkvétají lotosy a lekníny, je to jediná podívána tohoto druhu a vůbec největší mimo Japonsko – https://www.naviandes.com/fiori-di-loto-a-mantova.html

Stačí dojet do Grazie di Curtatone v provincii Mantova. Je to malá a malebná vesnička, kterou omývá řeka Mincio, a my vás ujišťujeme, že zde v létě budete moci být svědky největšího a nejkrásnějšího kvetení leknínů a lotosů. Většina lidí, včetně nás, mluví o leknínech a lotosových květech jako o stejné rostlině nazývané různými jmény. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Přestože jsou obě rostliny vodní a mohou také žít společně ve stejném jezírku, když se podíváte pozorně, všimnete si některých poměrně zjevných rozdílů:

Za prvé, květy , které navzdory tomu, že mají stejný tvar, rostou v různých výškách. Ty z leknínů spočívají na vodě nebo jsou o několik centimetrů vyzdviženy, zatímco lotosové květy se vznášejí mnohem, mnohem výše. A pak listy : oba druhy je mají zakulacené, ale ty z leknínů také vykazují charakteristický „řez“a spočívají na vodě, zatímco listy lotosového květu stoupají k nebi.

Nejlepší způsob, jak si užít zdejší květy , je podniknout exkurzi podél řeky ve společnosti lodníků z Mincia a dostat se k Velkému jezeru, možná při západu slunce pro ještě kouzelnější a sugestivnější atmosféru … ale mějte na paměti, že květiny se otevírají ráno a večer už budou mnohem uzavřenější. Dávejte si pozor na komáry obecně: v této oblasti a v tomto období jsou obzvláště draví a hladoví, ale je také kupodivu pravda, že vás nebudou rušit při procházkách.

Dostupné prohlídky lodí jsou rozmanité, dokonce je lze na požádání přizpůsobit a náklady se pohybují v průměru mezi €11 €14 v závislosti na délce trvání plavby (obvykle od hodiny, hodiny a půl nebo dvou hodin). Na lodi lze přepravovat i jízdní kola za příplatek €3, dohromady se může plavit až 64 osob.

Nezapomeňte se podívat na krokodýla – plaz je ve skutečnosti nyní mrtvý, suchý a nabalzamovaný a visí ze stropu kostela Beata Vergine delle Grazie. Uvnitř kostela, krásné jednolodní stavby v gotickém stylu, najdete také různé figuríny rozmístěné ve výklencích všude kolem vás. Tyto figuríny jsou docela děsivé, nebo alespoň některé z nich jsou.

Přítomnost lotosových květů v Mantově je způsobena Annou Marií Pellegreffiovou, která v roce 1921 zanesla hlízy lotosového květu do jezera s úmyslem využít mouku získanou z oddenků k jídlu. Romantická legenda vypráví o milostném příběhu, ve kterém mladá žena orientálního původu zemřela pádem do jezera, kde její milovaný rozsypal semena lotosových květů, aby si připomněl jejich sladkost.

Kde stát

V Grazie di Curtatone je parkoviště pro karavany obrovské v zeleni parku Paganini. Z parkoviště pro obytné vozy pak vycházejí dvě cyklostezky , jedna, která vás zavede do Mantovy, a další, po které můžete na kole až do Peschiera del Garda procházející Borghetto sul Mincio . Malá poznámka: oblast se nachází u poměrně frekventované silnice, takže můžete slyšet nějaký hluk. Ale nebojte se, protože v noci problém neexistuje a vy spíte dobře!

Je zde asi 130 míst, většinou na trávě, ale některá jsou i na asfaltu. Jsou zastíněné a velmi velké a měří v průměru 45 metrů čtverečních… i když ty nejblíže k plotu jsou možná ještě prostornější. Jsou očíslované, nejsou od sebe ničím odděleny, jsou osvětlené a lze je napojit na elektřinu. Vezměte si s sebou dlouhý elektrický kabel, protože sloupy jsou pouze na koncích zelených ploch, a pokud musíte zaparkovat uprostřed, budete mít potíže se k nim dostat. Další zvláštností je přítomnost čtyř kohoutků pitné vody u každého elektrického sloupku. K dispozici je i gril, ale využít lze i svůj vlastní, pro děti je zde hřiště. V sanitární budově je i sprcha, ta se platí zvlášť, €1.

Celý areál je oplocený a pod kamerovým dohledem, chráněný automatickou závorou, která se otevírá kartou nebo na dálku po zavolání.

Cena kempu Le Grazie di Curtatone je:

 • €15 pro obytné vozy a přívěsy, €8 pro stany.
 • Areál je otevřen od 4. března do 3. srpna a od 22. srpna do 13. listopadu s mimořádným otevřením 8. prosince.
 • Otevírací doba je od 08:00 do 12:00 a od 15:00 do 22:00: o víkendu vás v uvedených časech přivítá některý z dobrovolníků, v týdnu budete možná muset zavolat na číslo 334 2136247, abyste mohli vjet.
 • http://www.camperclubmantova.com/


Zdroje

Úvodní foto: Eric Hossinger, Lecco po západu slunce

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: