Únor 2022 v registracích – po dvou měsících na stonásobku čísla pí.

Komentářů:

0

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Obytná auta – meziročně vzestup již jen o 13 %

U nových obytných aut došlo v porovnání s únorem minulého roku k vzestupu již jen o 13%, celkem bylo registrováno v únoru 2022 „jen“ 177 nových obytných automobilů. Minulý rok to bylo touto dobou 156 vozidel. Za poklesem tempa růstu lze asi vidět dva hlavní faktory – jednak přetrvávají problémy s výrobou po celé Evropě a dodávky nových vozidel tak nabírají zpoždění, jednak rostou ceny a tím naopak zase klesá zájem potenciálních kupců. I když zrovna toto se spíše projeví pravděpodobně později v tomto roce.

Zajímavé je ovšem srovnání s posledním „normálním“ rokem, tedy rokem 2019. Oproti němu došlo k vzrůstu registrací o více jak 180%. Jinými slovy, na jedno auto registrované v únoru 2019 nyní připadají tři nová vozidla.

Celkový počet nových obytných aut registrovaných v tomto roce činil na konci února 314 vozidel – tedy shodou okolností stonásobek známého čísla Pí.

Obytné přívěsy – meziroční vzestup o 10%

Únor byl pro obytné přívěsy opět úspěšný, celkově se registrovalo 44 nových přívěsů. Je to ale jen o 4 ks více než v únoru minulého roku. kusů je dokonce čtyřnásobkem registrací před čtyřmi lety. Celkově tak zatím bylo v roce 2022 registrováno 76 nových obytných přívěsů.

Těžkotonážníci

Podíl obytných aut nad 3.5t se drží nad 7% a vypadá to, že tento rok pro ně bude nadmíru úspěšný. Výrazně dominují vozy do 7.5t. Vypadá to, že teprve nyní se projevují dopady výrazné slevy z mýtného platné od počátku roku 2021 a více kupců tak volí těžší modely, ovšem s vyšší doložností.

Kempovací dodávky

Tato kategorie obytných aut docela překvapila – v nově registrovaných vozidlech tvoří celých 13%, což je dvojnásobek oproti předchozímu roku. Druhým překvapením je pak zastoupení značek – kupodivu nedominuje Volkswagen, ale na první příčku se prodral jiný německý výrobce, značka Mercedes Benz a model Marco Polo či V, zapsané jako obytné vozidlo. Volkswagen je s modelem California Beach v závěsu.

Závěr

Zájem o obytná vozidla stále nepolevuje, i když již nijak výrazně neroste. Drží se ovšem na dosažených, na české poměry rekordních, hodnotách. Ovšem jestli je růst držen jen problémy v dodávkách a tyto se podaří v dohledné době vyřešit, může se počet registrací nových obytných aut dostat tento rok i přes hranici 3.000. Slovo jestli je ovšem důležité. Bohužel události koncem února, zejména napadení Ukrajiny Ruskem, k vyřešení výrobních problémů nepřispějí, spíše se naopak zhorší dostupnost dalších materiálů, například překližek a mnoha dalších komponent. Další vývoj doslova visí na vlásku….

Úvodní foto: Hansjörg Keller on Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: