Do srdce Evropské Unie – stání v Bruselu

Komentářů:

0

Ideální stání ve městě by mělo být blízko centra, přitom v klidu, se službami a za přijatelnou cenu. Nové stání v Bruselu nesplňuje zcela všechny tyto body – a to proto, že se zatím jedná pouze o dočasné, testovací stání. Nachází se jen 250 m od dvou stanic metra, Bizet a Veeweyde, a méně než 2 km od centra města.

Popis

Je to jen vyasfaltovaná plocha s vjezdem přes závoru, cena činí €10 za 24 hodin. Navíc je nutná rezervace předem a to buď přes telefon a nebo emailem. V potvrzení pak obdržíte i přístupový kód pro automatickou závoru a bránu pro chodce. Stát zde můžete maximálně 72 hodin po sobě. Dorazit byste měli v den příjezdu mezi 14:00 a 19:00, ,opustit parkoviště v den odjezdu pak nejpozději ve 13:00.

Parkování dovoleno jen zcela samostatným obytným autům, nelze se připojit na elektřinu, na parkovišti není možné a ani tolerované vypouštění šedé vody, není zde ani možnost likvidace obsahu WC kazety. Tyto možnosti nejsou ani v nejbližším okolí. Parkoviště je určené pouze pro obytná auta (nikoliv přívěsy) a to do hmotnosti 7.5t.

Projekt vznikl ve spolupráci s belgickým klubem majitelů obytných vozů BCCMA (Belgian Caravan-Camping and Motorhome Association). A i když se zatím nejedná o ideální stání pro obytné vozy, prezident klubu tuto iniciativu vítá: „Doufáme, že podobné iniciativy budou vzkvétat i v dalších velkých belgických městech, aby naši cestovatelé s karavany a obytnými vozy mohli objevovat naši zemi v co nejlepších podmínkách. Doufáme také, že na novém parkovišti Camp in Brussels brzy přibudou služby a vybavení

V kostce:

 • Adresa: 13, Rue Félicien Rops 1070 Anderlecht (hlavní město Brusel).
 • Služby: žádné (návštěvníci musí být po dobu pobytu zcela samostatní).
 • Cena: 10 € za 24 hodin, nutná rezervace: telefonicky (0032) 486832610 nebo e-mailem campinbrussels@gmail.com.
 • GPS: 50.826863, 4.297151
 • Webové stránky: http://www.campinbrussels.com

Další možnosti

Další možností je pak stání u hostelu Generation Europe sítě Les Auberges de Jeunesse asbl v Sint-Jans-Molenbeek, 1 Rue de l’Eléphant, kde je místo pro 5 obytných vozů. V ceně jsou zahrnuty všechny služby (včetně likvidace odpadu) a dokonce je možné dostat i snídani. Jedná se o parkoviště hostelu. Na recepci hostelu je možné využít wi-fi, sprchu a toaletu. Cena €30 za den

Více informací o tomto donedávna jediném oficiálním stání v Brusele naleznete na https://www.lesaubergesdejeunesse.be/en/contact/motorhome-camper-van-site-center-brussels

V kostce:

 • Adresa: Rue de l’Eléphant, 41080 Brusel
 • Služby: veškeré, včetně sprchy, wifi, společenské místnosti
 • Cena: €30 za 24 hodin, kontakt +32 (0)2 410 38 58 nebo brussels.europe@laj.be
 • GPS: 50.853103, 4.334483
 • Webové stránky: zde

Nízkoemisní zóna

Pozor, hlavní město Evropské unie leží v nízkoemisní zóně. Obytné vozy mají z vjezdu do těchto zón výjimku, je o ní ale třeba dopředu požádat. Obytné vozidlo je dle belgických zákonů definováno takto: jedná se o vozidlo zvláštního určení kategorie M určené k ubytování, jehož obytný prostor obsahuje minimálně toto vybavení: sedadla a stůl, lůžka, která lze vytvořit se sedadlem i bez něj, kuchyňský kout, úložný prostor. Toto zařízení musí být nepohyblivé; stůl však může být navržen tak, aby byl snadno skládací.

O osvobození je třeba požádat prostřednictvím online formuláře: https://lez.brussels/mytax/en/checkout/multi/form/request-exemption/1

K potvrzení vaší žádosti o výjimku budete potřebovat:

 • Kopie osvědčení o registraci
 • jakýkoli dokument potvrzující, že se jedná o obytné auto (například fotografie, na které je vidět štítek, foto vnitřku vozu apod.)

Po obdržení platí bezplatná výjimka 5 let za předpokladu, že se nezmění podmínky pro udělení výjimky.

Registrace probíhá automaticky, takže neexistuje žádná lhůta pro zpracování žádosti. Automaticky obdržíte e-mail s potvrzením registrace. Že je vozidlo registrováno si lze kdykoliv podle jeho RZ ověřit na stánkách.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: