Horní Rakousko – nepříznivá změna zákona?

Komentářů:

3

Rakousko je spolková země. Což mimo jiné znamená, že si každá ze spolkových zemí stanovuje v mnoha oblastech svá vlastní pravidla. Neexistuje tak zcela jednotný sazebník pokut a ani stejná pravidla pro trávení času v kempech nebo pro spaní v autech.

Úprava kempování v Horním Rakousku

Jak již bylo napsáno, každá spolková země si určuje svá pravidla. Horní Rakousko bylo donedávna poměrně tolerantní a lze se tak dočíst, například v podrobném článku na serveru All4Camper: Kempování „na divoko“ v Rakousku – co na to říká legislativa (prakticky jediný článek v češtině popisující tuto problematiku v Rakousku), že zde lze kempovat na divoko.

Já zase s oblibou odkazuji ohledně pravidel na spolkové stránky rakouské vlády – Campen, kde také uvádí, že žádné specifické ustanovení dovolující či zakazující kempování neexistuje. I když nově se tam objevil odkaz na jejich zákon, rozumějte na hornorakouský – Zákon o cestovním ruchu a při jeho přečtení je jasné, že v této oblasti je toho mnoho nového.

Ostatně, ono sledovat změny zákonů, vyhlášek a nařízení je v poslední době čím dál tím obtížnější u nás, natož i v sousedních zemích.

Pozor, změna

Tento zákon doposud spíše obecně upravoval financování , strukturu řízení a daně v této oblasti, jak se lze přesvědčit z jeho původního znění. Bohužel, v létě minulého roku, na konci června 2021 byl výrazně novelizován a přibyla tam nová ustanovení a to v nově přidané čtvrté části. Nová pravidla jsou bohužel ke kempování i přespávání v autě výrazně méně benevolentní, než by se očekávalo a než bylo doposud v této rakouské spolkové zemi zvykem.

Spaní v autě? ……… Kempování!

Nově tak přibyl § 70, který v odst. 2.2 nově definuje delší než krátkodobý pobyt v zaparkovaném vozidle nebo vedle něj jako kempování. A krátkodobý pobyt je definován jako pobyt, který přesáhne 90 minut v průběhu tří hodin. Jinými slovy, spaní v autě je nyní v hornorakouské legislativě považováno za kempování.

K tomu přibyl § 76, definující podmínky pro kempování mimo kempy – nechává na obcích, zda na území obce povolí či zakáží kempování na určitých místech, nebo jej zcela zakážou. Příznivé je, že kempování mimo kempy je i nadále povoleno, pokud vlastník/správce daného místa kempování toleruje (a provozuje dané místo nekomerčně)

Nicméně to znamená, že pokud se někde v Horním Rakousku objeví u parkoviště tolik oblíbená cedule Campen / Campieren verboten (u mnoha parkovišť již je, ale spaní v autě nebylo dosud bráno jako kempování), tak to nově znamená, že se tam spát v autě již nesmí a porušení tohoto zákazu může být trestáno pokutou či vydáním trestního příkazu obcí.

Závěr

Tato zpráva je pro divoké kempaře spíše nepříjemnou a nevítanou novinkou. Výrazně zvyšuje šanci na finanční postih za spaní v autě.

Na druhou stranu, rozsáhlou změnu zákona, respektive jeho doplnění, lze pochopit. Nastavuje jasnější a rozumné podmínky pro vytváření menších kempů ve stylu českého BezKempu – v Česku tato místa v naprosté většině fungují při nejlepším v šedé zóně, ale spíše nelegálně. Novelizovaný hornorakouský zákon pamatuje i na budování stání pro obytná auta, tzv. wohnmobilstellplätze – mimo jiné je zde nově například povinnost provozovatele takového stání zřídit při více jak 4 místech pro obytná vozidla i servisní místo, tedy možnost zlikvidovat legálně odpady.

Nicméně i tak je škoda, že zákon považuje spaní v autě za kempování. Lze snad jen doufat, že orgány budou tolerantní a tento přístup nebudou plošně využívat, byla by to škoda, popřípadě lze snad požádat o novelizaci, aby ze znění jasně vyplynulo, že spaní na parkovištích, tedy mimo kempy či tábořiště, není považováno za kempování.

Novelizovaný zákon je k dispozici zde.

 1. Ahoj, díky za užitečné info. Rád bych se zeptal na jednu věc – je tedy teď možné přespat na parkovišti označeném jen značkou „P“ bez jakýchkoliv dodatků? Z textu to vypadá že ne, ale je to tak opravdu?

  Díky moc

  To se mi líbí

  1. Asi by to pořád mělo jít, zkušeností s vymáháním zákona zatím nejsou. Jasná stopka je jen u parkovišť se zákazem kempování, tam by možná mohla padnout pokuta.

   To se mi líbí

   1. Díky, vidím to podobně. Nedávno mně jeden policajt na parkovišti zkoušel, ale když jsem si stál na svém, nakonec pokuta nepadla.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: