Horní Rakousko – nepříznivá změna zákona?

Rakousko je spolková země. Což mimo jiné znamená, že si každá ze spolkových zemí stanovuje v mnoha oblastech svá vlastní pravidla. Neexistuje tak zcela jednotný sazebník pokut a ani stejná pravidla pro trávení času v kempech nebo pro spaní v autech.

Úprava kempování v Horním Rakousku

Jak již bylo napsáno, každá spolková země si určuje svá pravidla. Horní Rakousko bylo donedávna poměrně tolerantní a lze se tak dočíst, například v podrobném článku na serveru All4Camper: Kempování „na divoko“ v Rakousku – co na to říká legislativa (prakticky jediný článek v češtině popisující tuto problematiku v Rakousku), že zde lze kempovat na divoko.

Já zase s oblibou odkazuji ohledně pravidel na spolkové stránky rakouské vlády – Campen, kde také uvádí, že žádné specifické ustanovení dovolující či zakazující kempování neexistuje. I když nově se tam objevil odkaz na jejich zákon, rozumějte na hornorakouský – Zákon o cestovním ruchu a při jeho přečtení je jasné, že v této oblasti je toho mnoho nového.

Ostatně, ono sledovat změny zákonů, vyhlášek a nařízení je v poslední době čím dál tím obtížnější u nás, natož i v sousedních zemích.

Pozor, změna

Tento zákon doposud spíše obecně upravoval financování , strukturu řízení a daně v této oblasti, jak se lze přesvědčit z jeho původního znění. Bohužel, v létě minulého roku, na konci června 2021 byl výrazně novelizován a přibyla tam nová ustanovení a to v nově přidané čtvrté části. Nová pravidla jsou bohužel ke kempování i přespávání v autě výrazně méně benevolentní, než by se očekávalo a než bylo doposud v této rakouské spolkové zemi zvykem.

Spaní v autě? ……… Kempování!

Nově tak přibyl § 70, který v odst. 2.2 nově definuje delší než krátkodobý pobyt v zaparkovaném vozidle nebo vedle něj jako kempování. A krátkodobý pobyt je definován jako pobyt, který přesáhne 90 minut v průběhu tří hodin. Jinými slovy, spaní v autě je nyní v hornorakouské legislativě považováno za kempování.

K tomu přibyl § 76, definující podmínky pro kempování mimo kempy – nechává na obcích, zda na území obce povolí či zakáží kempování na určitých místech, nebo jej zcela zakážou. Příznivé je, že kempování mimo kempy je i nadále povoleno, pokud vlastník/správce daného místa kempování toleruje (a provozuje dané místo nekomerčně)

Nicméně to znamená, že pokud se někde v Horním Rakousku objeví u parkoviště tolik oblíbená cedule Campen / Campieren verboten (u mnoha parkovišť již je, ale spaní v autě nebylo dosud bráno jako kempování), tak to nově znamená, že se tam spát v autě již nesmí a porušení tohoto zákazu může být trestáno pokutou či vydáním trestního příkazu obcí.

Závěr

Tato zpráva je pro divoké kempaře spíše nepříjemnou a nevítanou novinkou. Výrazně zvyšuje šanci na finanční postih za spaní v autě.

Na druhou stranu, rozsáhlou změnu zákona, respektive jeho doplnění, lze pochopit. Nastavuje jasnější a rozumné podmínky pro vytváření menších kempů ve stylu českého BezKempu – v Česku tato místa v naprosté většině fungují při nejlepším v šedé zóně, ale spíše nelegálně. Novelizovaný hornorakouský zákon pamatuje i na budování stání pro obytná auta, tzv. wohnmobilstellplätze – mimo jiné je zde nově například povinnost provozovatele takového stání zřídit při více jak 4 místech pro obytná vozidla i servisní místo, tedy možnost zlikvidovat legálně odpady.

Nicméně i tak je škoda, že zákon považuje spaní v autě za kempování. Lze snad jen doufat, že orgány budou tolerantní a tento přístup nebudou plošně využívat, byla by to škoda, popřípadě lze snad požádat o novelizaci, aby ze znění jasně vyplynulo, že spaní na parkovištích, tedy mimo kempy či tábořiště, není považováno za kempování.

Novelizovaný zákon je k dispozici zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s