Na lyžích v Rakousku – Sillian

Rakousko od 5.3.2022 zrušilo téměř veškerá koronavirová opatření a tak je možné v této alpské zemi opět svobodně lyžovat. Navíc i předpověď počasí je poměrně příznivá a tak jsme se synkem vyrazili do Korutan.

Korutanský TOP ski pass

Výhodou koupě vícedenního skipasu v Korutanech je jeho možnost využití ve více lyžařských střediscích po celých Korutanech a ve Východním Tyrolsku. Takže i když máme oblíbený Nassfeld, který je mimochodem z nabídky největší, jak co se týká počtu sjezdovek, tak i lanovek a celkové kilometrové nabídky tratí, vyrazili jsme prozkoumávat i další střediska. V nabídce je i známá Katschberg, Turracher, Gerlitzen a mnoho dalších, menších areálů. Jedním z nich byl i Sillian. Pro přehled všech středisek je lépe se podívat přímo na stránky ski pasu, https://www.topskipass.at/

Sillian

Sillian leží v blízkosti italských hranic. Vlastní areál leží nad obcí, na jihovýchodně orientovaném svahu Thurntaler. Nabízí 20 km sjezdovek, většina z nich jsou pohodové červené a široké tratě, něco málo modrých a naprosté minimum černých. Do srdce areálu jezdí z údolí kabinka, s jednou mezistanicí. Zpět je možné se vrátit kabinkou a nebo se nabízí možnost sjezdu až dolů, je zde udělaná sněhová cesta. Pokud si chcete tuhle atrakci užít, doporučuji ji jet hned zrána, později odpoledne při návratu dolů je spodní část téhle sjezdovky pokryta už jen bílou hmotou připomínající vodou naditou buničinu než sníh.

Nahoře jezdí hned u konečné kabinky starší a velmi pomalá čtyřsedačka. Je lepší se jí vyhnout, jízda trvá dlouho a navíc je to typická podrážečka s nepříjemným nástupem. Mnohem lepší je moderní šestisedačka Thurntaler, která jezdí až do nejvyššího bodu areálu. Cestu dolů zpět k nástupní stanici lze pak kombinovat z mnoha cest.

Výhodou střediska byla jeho poměrně malá zaplněnost – zejména v přímém porovnání s již zmíněným Nassfeldem a až kýčovité pohledy na okolní hřebeny.

Kde spát

Přímo dole u stanice lanovky je na druhé straně silnice velké parkoviště. S budovou konečné stanice je spojeno podchodem, takže odpadá přebíhaní poměrně rušné silnice v lyžařské výbavě. Spolu s dalšími dvěma obytnými vozy jsme stáli v zadnější části parkoviště, je to trochu dále od silnice a byl zde poměrně klid. Proti stání nikdo nic neměl, jen upozorňuji, že kempování mimo určené oblasti je v této spolkové zemi zakázané a kempováním se rozumí i přespání osob v karavanu – jedná se o jednu z nejpřísnějších úprav v Rakousku.

Sluníčko, pokud svítí, zalévá parkoviště prakticky po celý den.

V údolí se lze pokochat výhledem na zdejší hrad nebo se projít starým dřevěným mostem nedaleko parkoviště.

Zajímavosti: první víkend v Rakousku (5. – 6.3. šlo ještě natankovat za € 1.7 za litr, na konci týdne se cena nafty pohybuje v rozmezí € 2.0 -2.1)

Více informací: dobrým zdrojem informací v češtině je portál snow.cz a například tato recenze střediska: https://snow.cz/strediska/reporty/7631-sillian

Závěr

I když papírově středisko působí jako malé, nabízí dostatek zábavy minimálně na jeden celý den. K tomu poměrně nízkou návštěvnost a tím i volné sjezdovky, alespoň v našem termínu. Výhodou je i velké parkoviště.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: