Lyžování s výhledem na Villach – Gerlitzen obytným vozem

Komentářů:

0

Nejstarší korutanský ski areál se rozkládá na hoře Gerlitzen – a nese její jméno. Z jejího holého vrcholu se otevírá panoramatický výhled do všech světových stran – k vidění je tak třeba jak nedaleký Villach (kabinová lanovka končí prakticky na jeho předměstí, v obci Annenheim) i jezero Wörthersee s rozhlednou Pyramidenkogel.

Z vrcholu se rozbíhají sjezdovky na všechny strany, doplněné většinou o sedačkové lanovky zajišťujících návrat zpět na vrchol. Z těch cca 41 kilometrů sjezdovek jsou dobré dvě třetiny pohodově červených, čtvrtina modrá a jen 8% je černých – zkrátka ideální rodinný areál.

Po vrcholu jsme se toulali už v létě, kdy je v provozu jen kabinka od jezera. Bohužel se u stanice nesmí stát, noční parkování obytných vozů je zde zakázáno – i když porušováno. Nechtěli jsme riskovat.

Kde spát?

Přejeli jsme tedy na druhou stranu kopce, k údolní stanici sedačky Klösterlebahn, u obce Innerteuchen. Zde je obrovské parkoviště, P6b, rovná je jen část před hospůdkou Edelweiss Hütte, ta je navíc i zpevněná. Další rovná plocha je na parkovišti podél silnice, ale odtud se musí k lanovce do kopce.

Od hospody je nástup k sedačce snadný, sjedete na lyžích. Další parkovací plochy mají sklon, pro rovné stání by tady byly nezbytné klíny nebo jiné vyrovnání.

Parkoviště bylo v pozdní podvečer prázdné, s nalezením vhodného místa nebyl problém. Velkou výhodou stání je možnost kdykoliv během dne dojet na lyžích prakticky až k autu.

Parkoviště je prakticky po celý den osluněno.

Lyžování

Cestou na vrchol se musí přesedat, sedačka je rozdělena na dvě nezávislé úseky. Ale ničemu to nevadí. Navíc poté až dolů vede široká a příjemná červená sjezdovka o délce zhruba 5 – 6 km, nejedná se o jednu trať, cesta se různě rozděluje a zase stéká, takže žádný sjezd nemusí být stejný jako ten předchozí.

Zajímavostí je i první osmisedačková lanovka v Korutanech z Neugarten, kam vede příjemná modrá a široká sjezdovka.

Ani další svahy nejsou špatné, jen ty s jižní orientací se v spodní části mění postupem dne mění a kolem druhé byli v březnu již dost měkké. Ale jen v té spodní části. Naopak sjezdovka dolů k autu byla celý den skvělá

Areál v kostce

Závěr

Skvělé, klidná stání, upravené sjezdovky, během pracovního týdně poloprázdné, bez náznaku jakýchkoliv front. Takový malý italský Kronplatz v Rakousku – ostatně to po návštěvě tohoto střediska zmiňují mnozí. Pro cestovatele v obytném voze lákavá možnost stát přímo u sjezdovky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: