Na lyže s obytným vozem na dohled Grossglockneru

Komentářů:

1

Spojením sjezdovek v Matrei a Kalsu vznikl největší východotyrolský areál nabízejí při lyžování výhledy na Grossglockner. Celkově areál nabízí 37 km sjezdovek, převážně náročnějších červených, ale je zde silně patrné propojení dvou areálů. Přejezd mezi nimi není krátký a osobně bych ho popsal jako dlouhý, únavný a nudný. Areály jsou propojeny kabinkovou lanovkou a dlouhou modrou sjezdovkou číslo 15a. Část areálu na straně obce Kals mi připadala až moc poctivě červená a černá, na své si zde přijdou především pokročilejší lyžaři.

Modré sjezdovky v této části jsou položeny na terénu, který bych popsal spíše jako svažité pole a moc zábavy méně pokročilým lyžařům nenabídnou, Oproti tomu část na straně Matrei nabízí sjezdovky spíše pohodové, jsou zde jak pohodové modré, tak zvládnutelné červené a vcelku příjemné jsou i sjezdovky černé barvy. Černá sjezdovka č.12 mi ale dala v jedné části zabrat, naštěstí je tento skutečně strmý úsek krátký. A tak bych ale spíše celý areál popsal ve zkratce jako zaměřený na pokročilejší lyžaře s nádhernými výhledy na okolní třítisícovky.

Trochu zklamání byla zavřená sedačka Happeck. Trochu by se rozšířil využitelný počet sjezdovek, nicméně v době naší návštěvy nepůsobil areál nijak přeplněně, a to i přes pěkné počasí. Čekací doby byly minimální, pokud šlo o čekání vůbec mluvit. Atmosféra příjemná.

Zkusili jsme i sjezd po červené jedničce až dolů do Matrei. Sjezdovka jako taková je nenáročná, jen ve své spodní poslední části je kvalita sněhu už hrůzná a je to spíše jízda v bílé vodové hmotě. K dolní stanici lanovky pro návrat do horní části střediska je nutné využít skibus, jezdí v čtvrthodinových intervalech. Sjezd sám o sobě byl zážitkem, ale opakovat jej za těchto podmínek jsme netoužili.

Kde spát

Přenocovali jsem na velkém parkovišti u spodní stanice lanovky. Nikdo nás nevyhazoval ani nijak neobtěžoval, stání obytných vozů je zakázáno výslovně jen na prvním parkovišti. Místa bylo dost a celé parkoviště je v noci poměrně klidné. Obytné vozy, co přijeli přes den, se postavili na parkoviště pro autobusy – jak jsem již zmínil, areál nebyl přeplněn a místa bylo dost všude, tedy i na parkovištích.

Co se týče omezení, tak na místním WC je jen zákaz vylévání chemických WC z karavanů, jiné omezení zde nebylo. Parkoviště je prakticky od rána osvíceno sluncem, takže pokud má někdo soláry, je zde šance během slunečného dne na získání nějaké té dodatečné energie. A co se týče nocování, jen upozorňuji, že kempování mimo určené oblasti je v této rakouské spolkové zemi zakázáno a kempováním se rozumí i přespání osob v karavanu – jedná se o jednu z nejpřísnějších úprav v Rakousku.

Na druhé straně v Kals byl pak u parkovišť zákaz nočního kempování, ale co přesně se tím myslí a na kolik je to vymáháno, netuším. Výhodou tohoto parkoviště je ovšem možnost přijet až na lyžích k zaparkovanému obytnému vozu, což se vám v Matrei nepodaří.

V oblasti je ale v provozu zimní kemp v Kals, pro modelovou rodinu 2+2 se připravte na cenu v rozmezí €39 – €52 dle období. Bližší informace jsou k nalezení na stránkách National Park Camping Kals na adrese http://www.nationalpark-camping-kals.at/.

Výhodou kempování v tomto místě přímý přístup na blízkou sjezdovku na kraji celého skiareálu a celkově klidná oblast s dostatkem zimní atmosféry. A to i když v níže položeném Matrei je již jaro doslova cítit ve vzduchu.

Další informace

Středisko leží ve východních Tyrolích, platí zde ale i vícedenní lyžařský skipas z Korutan (Top Ski, https://www.topskipass.at/). Ve středisku lze zakoupit i další typy skipasů.

  1. Hezky popsáno, palec nahoru!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: