Registrace obytných vozidel v březnu 2022- každá jízda jednou končí

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Poslední meziroční propad v měsíčních registracích nových obytných aut se odehrál v srpnu 2020. Od té doby přinášel každý měsíc rekordní meziroční nárůsty, již v březnu 2021 byl počet registrací na svém doposud nepřekonaném rekordu +220% a celý tento kalendářní rok byl ukončen pěkným 76% růstem.

18 měsíců růstu

Ano, celých 18 měsíců rostl meziročně počet registrovaných nových obytných aut, až březen 2022 toto období ukončil a přinesl meziroční propad o 12%. Celkem se v březnu zaregistrovalo 215 aut, kdežto o rok dříve 243. Jakkoli se to může zdát jako pokles, je nutné si vzpomenout, že před rokem 2020 byly běžný počet registrací jen poloviční, to jest kolem stovky vozidel.

U nových obytných přívěsů přinesl březen také propad, ale jen o 3%. Navíc u přívěsů nejde o nic výjimečného, počet registrací se dokázal propadnout i ve dvou měsících jinak rekordního roku 2021. A i zde platí to, co u aut – počet registrací před rokem 2020 se v březnu pohyboval kolem tří desítek, takže 69 nových přívěsů v letošním březnu je stále velmi slušný počet.

Pohled na první čtvrtletí

Zde je procentuální pohled přeci jen radostnější. Nových obytných aut se za leden až březen 2022 registrovalo 530 aut, což je ve srovnání s 498 vozidly za první čtvrtletí minulého roku stále slušný nárůst o 6%. U přívěsů znamená 145 vozidel dokonce nárůst o 9%, minulý rok přibylo do našeho registru vozidel jen 133 kusů.

Jako perličku bych uvedl, že 530 nových obytných aut za Q1 2022 je přesně polovina všech obytných aut registrovaných jako nových za celý rok 2018 (1.060 vozidel) .

Z 530 vozidel bylo 497 do 3.5t a 33 obytných aut bylo co se týče hmotnosti nad 3.5t, tj, 6.6%. Nejoblíbenější provedení zůstává stále polointegrované (216 vozidle), následované vestavbami a intergrovanými obytnými vozy (98 a 84 aut), alkovny a kempovací dodávky s 62, res. 64 vozidly jsou na tom téměř shodně.

Změny v žebřících

Pohled na tři nejregistrovanější značky u obytných aut v prvním čtvrtletí každého roku nepřináší žádné velké překvapení, snad jen Adria se propadla nečekaně na třetí pozici (Capron = značky Carado a Sunlight):

Místo20182019202020212022
1.CapronAdriaAdriaCapronCapron
2.BurstnerVWCapronAdriaCI
3.VWCIEura MobilWeinsbergAdria

A u obytných přívěsů je žebříček, co se týče prvního místa, již několik let poměrně nudný, kraluje mu výrobce Hobby, nicméně druhé a třetí místo si dělí značky pod křídly skupiny Knaus Tabbert:

Místo20182019202020212022
1.HobbyHobbyHobbyHobbyHobby
2.SpriteDethleffsWeinsbergWeinsbergWeinsberg
3.BaileySpriteCarox / Mini KTabbertKnaus

Komentář

První čtvrtletí tohoto roku potvrzuje, že růst trhu končí a v lepším případě nastoupí stagnace, v horším propad. Výrobci se potýkají s nedostatkem dílů a problémy ve výrobě, což vede ke zdražování vozidel. Toto zdražování navíc nelze zdůvodnit jen rostoucími cenami vstupů výrobců, prakticky většina výrobců zároveň ohlásila i poměrně výrazný růst zisků za předchozí rok. Jinými slovy, výrobci a prodejci se snažily na rostoucím trhu vydělat a zdražily více, než bylo nutné.

Nicméně se zdá, že ochota zákazníku za tyto ceny a podmínek kupovat, postupně klesá a lze zaznamenat i jisté rostoucí rozčarování možných budoucích karavanistů – z přístupu prodejců (kteří za to až tak nemohou, jsou odkázáni na výrobce), z dlouhých dodacích lhůt, rostoucích cen či kvality výrobků a práce. V roce 2021 se také mnozí přesvědčili, že kempování není zdaleka tak svobodné či levné, jak očekávali, rostly ceny kempů i služeb pro karavanisty. Rok 2022 navíc přináší další hrozby v podobně rostoucích cen prakticky všeho a nejisté vyhlídky ohledně dalšího vývoje.

Úvodní obrázek: Caravan Salon 2018

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: