Vzdálené ovládání vybavení obytného vozidla

Komentářů:

1

Tento článek vychází z německého článku Ganz einfach – Apps im Wohnmobil fern auslesen und steuern z výborných stránek https://schleeh.de/ provozovaných Hannesem Schleehem. S jeho svolením zveřejňuji překlad tohoto článku do češtiny, pouze mírně upravený.

Mnoho technického vybavení v obytném vozidle umožňuje ovládání přes aplikaci v mobilním telefonu a pomocí Bluetooth spojení.

Například v mém obytném vozidle je to topení Truma, které lze ovládat přes iNet Box, dále mohu přes aplikaci na svém mobilním telefonu a Bluetooth zjistit stav plynové láhve (Truma LevelControl) a nebo se podívat na množství odebrané elektrické energie i stav baterie (Victron), popřípadě zapnout či vypnout měnič 12V na 230 V od téže značky. Musíte se ale nacházet v dosahu signálu Bluetooth, což je obvykle jen pár metrů. Jiný způsob vzdáleného ovládání výrobci většinou nenabízí, ale Truma iNet Box má možnost ovládání přes SMS zprávy. Což ovšem znamená pořídit si pro tuto krabičku SIM kartu, nejčastěji jako předplacenku. A to je vše, není žádná možnost ovládat aplikace přes internet a nebo jsou taková řešení drahá a určena jen pro jedno konkrétní zařízení.

Jediným výrobcem, který se blíží nabídce něčeho takového, je pak  Comworks se svou aplikací Supersense . Data jsou dostupná na  portálu Comworks , ale pouze v případě, že smartphone nebo tablet připojený k internetu a nacházející se v karavanu přenáší data na portál. To Hannese inspirovalo – chytrý telefon se přeci zpravidla umí se všemi zařízeními ve voze spojit přes Bluetooth a pomocí aplikace lze pak číst údaje, měnit nastavení či dotyčné zařízení spouštět. Jen ten telefon musí být ve vozidle, respektive v dosahu Bluetooth. Pokud jsme tedy daleko od vozu, stačí jen vyřešit, jak se na dotyčný chytrý telefon ve vozidle připojit a mít nějak na dálku přístup na jeho obrazovku.

Vzdálený přístup

Zde vstupuje do hry software pro dálkový přístup od Teamviewer . Toto programové vybavení používá Hannes na svém Macu a PC už několik let, pomáhá například své matce, které je nyní přes 80 let, řešit různé problémy s jejím počítačem. 

Tento software je ale k dispozici také pro dálkový přístup na chytré telefony. Vlastně se s ním lze dostat na mnoho dalších zařízení, pouze musí být připojena na internet.  Nepodařilo se mu zatím jen s jeho Raspberry Pi 4, ale jinak je možné vzájemné spojení mezi přístroji iPhone, iPad, Mac, PC s Windows nebo chytrým telefonem s Androidem.

Řešení

A tak nainstaloval do svého obytného auta starší nepoužívaný telefon Samsung Galaxy S8+. Doinstaloval program pro dálkový přístup a aplikace pro komunikace se zařízeními . Nyní tak může číst stav baterie, otevírat a zavírat na dálku větrání nebo kontrolovat množství plynu v lahvích. Dokonce je možné i sledování vnitřku vozu. Stačí na dálku zapnout přední kameru a hned vidíte, zda je ve vašem pojízdném příbytku vše v pořádku.

Vše funguje k jeho spokojenosti a může používat svůj telefon ke čtení a ovládání všech aplikací připojených přes Bluetooth na zmíněný Galaxy S8+. Má tyto aplikace:

Naistaloval i Sonoff USB dongle , který je možné zapínat a vypínat přes internet. Používá jej pro šetření baterii smartphonu. Sonoff dongle zapíná a vypíná nabíjení po předem definovaném čase pomocí časového ovládání.

Problémy

Musím ještě upozornit na problémy, se kterými se lze setkat.

Ruční potvrzení připojení

Výše popsaný postup jsem si vyzkoušel, ale přístup na mobil umístněný v obytném voze jsem na přístroji musel vždy ručně potvrdit. Což prakticky znemožní dálkový přístup. Po povolení ale vše fungovalo perfektně. Tento problém reportoval v diskuzi pod původním článkem i jeden ze čtenářů. Já už to dále neřešil. Dle odpovědi Hannese je možné vyzkoušet i jinou aplikaci pro vzdálený přístup, například anydeskhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.anydesk.anydeskandroid

Zablokování aplikace

Po intenzivním používání měl Hannes problémy s aplikací Teamviewer . Teamviewer zablokoval jeho zařízení z důvodů údajného komerčního použití. Jako alternativu pak nainstaloval aplikaci AnyDesk , která však byla výrazně pomalejší než Teamviewer. Proto na Teamvieweru vyplnil formulář pro reaktivaci a trvalo pak týden, než byla aplikace znovu aktivována.

Závěr

Myšlenka to není určitě špatná. Mobilní telefon napevno zabudovaný do obytného vozu lze využít i jako hotspot pro sdílení internetového připojení a i v případě, kdy bychom použili jiné zařízení pro vytvoření hotspotu, lze jej stále použít pro popsaný vzdálený přístup a ovládání. A v každém případě se jedná o velmi levné a poměrně univerzální řešení dálkového ovládání zařízení na palubě obytného vozu.

Úvodní obrázek: Ganz einfach – Apps im Wohnmobil fern auslesen und steuern

  1. Velmi sikovne, tiez sa mi tych zariadeni zacina hromadit. Uvazujem ale nad nejakym opensource systemom, ktory bude vediet priamo komunikovat cez TIM/LIN. Zatial to ale zvladneme bez toho. Vyborna stranka, autor je puntickar a technik. Vela zdaru 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: