Šance na změnu – o změně hmotnostních limitů se vážně uvažuje!

Komentářů:

0

Prakticky před rokem jsem zde informoval, že občané EU dostali šanci vyjádřit se ke změně pravidel týkajících se řidičských průkazů. Byla možnost sdělit Evropské komisi svůj názor na to, co považujete za podstatné, ve formě volného sdělení. Díky společnému úsilí několik evropských i místních sdružení karavanistů, mezi nimi i české Asociace kempování a karavaningu se nakonec sešlo 2 213 připomínek, naprostá většina z nich žádala úpravu hmotnostních limitů pro skupinu B. Blíže si o výsledcích tohoto prvního kola můžete přečíst v článku Jak dopadly řidičské průkazy – hlasy z Česka překvapily

Jakkoli se to zdá málo, byl to dostatečný počet na to, aby se tento názor nemohl ignorovat. Proto se tento bod dostal i do dalšího kola celého procesu.

Druhé kolo

Evropská komise tak nyní na svých webových stránkách provádí tzv. občanskou konzultaci o řidičských průkazech a to ve formě dotazníku. Do něj se mezi mnoho dalších otázek, a díky předchozímu kolu, dostaly i otázky ohledně možnosti řídit vozidlo o hmotnosti 4,25 tuny s oprávněním B. Tedy například i obytné auto. Konzultace je přístupná od 25.února do 20. května 2022.

Nechte slyšet svůj hlas – co musíte udělat?

Přejděte na webovou stránku Evropské komise, vytvořte si svůj osobní účet (lze použít například i účet pro Facebook) a vyplňte online dotazník.  Je to jednoduché. Pokud se rozhodnete zúčastnit se této konzultace, musíte odpovědět na celkem 13 otázek, ne všechny se týkají obytných vozů.  Některé budou vyžadovat trochu soustředění.

Stručný postup

  1. Jděte na adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12978-Revize-smernice-o-ridicskych-prukazech_cs
  2. Klikněte na tlačítko Přejít ke konzultaci
  3. Na další stránce pak klikněte na tlačítko Odpovězte na dotazník
  4. Nejpozději nyní se budete muset přihlásit
  5. Odpovězte na otázky v dotazníku

Důležité otázky

Zvýšení hmotnosti se týkají body u dvou otázek, u otázky Q7 a Q11:

Q7: Jak je podle vás důležité zohlednit v revizi směrnice o řidičských průkazech následující opatření?

  • Zvýšení maximální hmotnosti vozidla pro řidičské průkazy skupiny B na 4,25 tuny po absolvování zvláštního výcviku
  • Zjednodušení získání řidičského průkazu pro užitková vozidla (autobusy a nákladní vozidla)

Q11 – Jaké budou mít podle vás dopady na bezpečnost silničního provozu možná opatření uvedená níže?

  • Zvýšení maximální hmotnosti vozidla pro řidičské průkazy skupiny B na 4,25 tuny po absolvování zvláštního výcviku

Využít můžete i textová pole pro upřesnění vašeho názoru, tady uvádím příklad svých připomínek:

Na všechny ostatní otázky můžete odpovídat pomocí možnosti Nemám názor, popřípadě Nedůležité. Pozor ovšem na to, že vaše odpovědi mohou být zneužity k přitvrzení pravidel. Postupujte podle svých osobních preferencích a názorů. Osobně nemám rád zákazy, školení a digitalizaci ŘP (protože je to cesta, jak o něj v budoucnu rychle přijít), takže jsem odpovídal takto:

Závěr

Dotazník slouží jen k vyjádření vašeho názoru. Evropské instituce jen nejsou povinny respektovat. Ale pokud zřetelně a jasně zazní přání, aby se zvýšili hmotnostní limity, nelze jej snadno ignorovat. Pokud tedy nechcete jezdit přetíženi a bát se sankcí, máte šanci pro to něco udělat. Proces je to dlouhý, s nejistým výsledkem ale je to příležitost – do 22. května. Nestojí více než pár minut vašeho času.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: