Z Itálie do Chorvatska bez slovinské dálniční známky

Komentářů:

0

Ne vždy je nutné kupovat si slovinskou dálniční známku, zejména pokud míříme s obytným vozem nebo soupravou z Itálie do Chorvatska, na Istrii, přes Slovinsko. Dálniční známka za €15 (pro obytná auta) v porovnání s bezplatnou alternativou znamená, že uspoříme cca 6-10 minut a 1km jízdy. Zpoplatněný úsek rychlostní silnice H5 lze totiž snadno objet.

Z Terstu směr Koper a obráceně

V Itálii zůstaňte na dálnici směr Koper, NSA326. Při překročení hranice Itálie – Slovinsko u Rabuiese si lze všimnout značky konec dálnice (italské), slovinská H5 začíná u čerpací stanice OMV. Je dobré z dálnice tedy hned odbočit doprava, k obchodu Kompass. Odtud lze najet na silnici Skofje/Bertoki, která vede za čerpací stanicí.

I když značka rychlostní silnice začíná až za výjezdem k čerpací stanicí, tak se prý setkali s kontrolou policie na dálniční známku právě na čerpací stanici a prý platili pokutu. I proto je lepší odbočit hned k bezplatnému obchodu, pokud to nejde (v uplynulých dvou letech býval občas výjezd uzavřen, protože v daném místě probíhala covid controla), pak nezbyde, než vyjet na čerpací stanici. I to by mělo být v pořádku, značky označující začátek rychlostní silnice jsou až za výjezdem.

Po silnici pokračujeme dále, až přejedeme H5 a poté zahneme doleva, na silnici číslo 741. Po ní pokračujeme až k první kruhové křižovatce, kterou projíždíme rovně na silnici 406 (druhý výjezd). Totéž opakujeme na další kruhové křižovatce. Teprve u třetí je změna, vyjíždíme třetím výjezdem Totéž i na čtvrtém. Tím se dostaneme na hlavní silnici č.11/E751, Šmarska cesta a po ní už pokračujeme až na hraniční přechod s Chorvatskem.

Cesta zabere cca 33 minut a měří 28 km. Pro porovnání, cesta po rychlostní silnici H5 zabere 27 minut a měří o 400 metrů méně.

Při návratu může vše probíhá stejně, objedeme čerpací stanici, poslední na slovinské straně a najedeme na dálnici. Obě cesty jsou zachyceny na této mapce, červeně příjezd z Itálie, modře naopak směr Itálie (první cesta z čerpací stanice směr z Itálie bývá jednosměrná, značka střídavě mizí a zase se objevuje, proto jsou na mapce vyznačeny dvě cesty z ČS):

Jde to i jinde?

Ano, s výjimkou přechodu mezi Rakouskem na dálnicích A9/A1 a Maďarskem na M70/A5 kde vždy sjet a vyhnout se tak koupi známky, na vybraných významnějších přechodech vypadá situace takto:

 • Itálie
  • Vrtojba ‒ St. Andre: ano, po konci italské A34 se po přejetí staré hraniční budovy odbočuje na Šempeter/Miren ještě před začátkem slovinské H4
  • Fernetiči ‒ Fernetti: ano, první výjezd na čerpací stanice OMV a dále na Partizanska cesta, stejně možný i návrat (slovinská A3/ italská RA14)
  • Krvavi potok ‒ Pesse: ano, ostatně není zde dálnice, takže bez problému, ideální cesta v případě trasy Itálie – Rijeka, není nutné dálniční známka
 • Rakousko
  • Karavanke – Karawankentunnel: platí se jen za tunel, dálnice nezpoplatněna v úseku mezi nájezdem St.Jakob im Rosental (Rakousko) a Jesenice (Slovinsko), cena za průjezd je €7.60 (rakouská A11/slovinská A2)
  • Ljubelj – Loibltunnel: ano, není dálnice, takže bez problému
  • Šentilj (motorway) – Spielfeld (motorway) – NEJDE, zde je nutná dálniční známka, slovinská dálnice A1 začíná hned za hranicí. Je nutné opustit rakouskou dálnici A9 na sjezdu Spiefeld.
 • Maďarsko
  • Dolga vas – Redic: ano, druhý výjezd na prvním kruhové křižovatce za hranicí. (slovinská H7 a maďarská silnice č. 86)
  • Pince (motorway) – Torniyszentmiklos (Országút: NEJDE, slovinská dálnice A5 začíná hned za hranicí, navazuje plynule na maďarskou M70

Pozor, tyto informace jsou bez záruky, pokud máte aktuální informace, prosím o přidání do komentářů

Situace je zachycena na této mapce, na zelených přechodech jde vyjet před začátkem dálnice či rychlostní silnice, na červených nikoliv a oranžová znamená nutnost zaplatit zvláštní mýto:

Zdroje:

Úvodní obrázek: google maps

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: