Jižní Francie: kaňony, pustá náhorní plošina a kamenné město kousek od nejvyššího mostu Evropy

Komentářů:

0

Nejvyšším mostem v Evropě je od roku 2004 Viadukt Millau na dálnici A75 v jižní Francii. Jeho mostovka o délce 2460 metrů leží 270 metrů nad údolím. Ačkoliv je dálnice A75 bezplatná, za přejezd mostu se platí mýto, pro obytná auta nejčastěji v rozmezí od €11.84 do €17.50 v závislosti na roční době (detaily zde).

Nicméně tento článek není o mostu, ale o tom, co jde najít v jeho blízkosti. Popsány budou tyto oblasti:

Pokud jsou v článku uváděny ceny za pobyt v kempech, vždy se jedná o orientační ceny, pro dvě osoby a nebo modelovu rodinu 2+2, a to včetně stání pro obytné auto a přípojky elektřiny.

Gorges du Tarn

Gorges du Tarn je kaňon hluboký místy až 500 m vytvořený řekou Tarn v srdci pohoří Cevenny  (Cévennes), na rozhraní departmentů Aveyron a Lozér. Po více než 20 milionů let voda tvarovala vápencovou skálu a hloubila kaňon. Vznikly zde vesnice přiléhající ke skále, na nebi jsou ke spatření supi kroužící kolem strmých útesů, kaňonu dominuje smaragdově zelená barva řeky.

Když Francie v roce 1936 zavedla placenou dovolenou, stala se tato oblast, tedy kaňon Gorges du Tarn, velmi oblíbenou turistickou destinací. I přesto si ale celá oblast zachovává trochu nostalgický nádech, takovou připomínku staré venkovské Francie .

V letní sezóně zde ale bývá plno a proto je nejlepší tuto lokalitu navštívit mimo ni, na jaře a nebo září nebo říjnu. Silnice nejsou zpravidla příliš široké a spíše je lze na některých místech popsat jako úzké, míjení ani předjíždění obytných aut tak nemusí být snadné . Ale spěchat tady určitě nebudete. Silnice je dokonce v některých úsecích doslova vysekaná v některých úsecích ve skále a do prudších zatáček je nutné najíždět opatrně a případně zatroubením varovat ostatní. Při výjezdu z kaňonu mají přednost vozidla, která jedou nahoru a při jízdě z kopce nezapomeňte brzdit motorem. Vzhledem k tomu, že velká část popisovaného území se nachází v národním parku Cévennes, je kempování ve volné přírodě zakázáno. Nicméně je celá tato oblast doslova zaplněna jak kempy, tak i karavanovými stáními, takže není problém zde nocovat.

Před sjezdem do kaňonu od A75

Vyhlídka Point Sublime vzdálená cca 22 kilometrů od dálnice A75 (sjezd 42 oba směry nebo sjezd 43 jen směr Paříž) nabízí první velkolepou vyhlídku na fantastické vápencové útesy padající do vod řeky Tarn. K řece je to odsud 400 výškových metrů a na protější straně se tyčí podobné skály, tvořící hranici náhorní plošiny Causse Méjean. V bezprostřední blízkosti je kemp Cassaduc, který je vhodný pro noční přenocování, http://camping-cassaduc.com/?lang=en, orientační cena pro dva cestovatele je €24, rodina 2+2 zde nechá €36.

V kaňonu – jízda

Po návštěvě vyhlídky Point Sublime se lze vrátit na silnici D995 a sérii zatáček sjet dolů do soutěsky, do první vesnice na trase, Les Vignes. Zde začíná okruh soutěskami směr La Malène. Silnice je zde sevřena svahy s výškou i 500 metrů, dominují ji tunely vytesané do skal lidskou rukou tak, aby se cesta protáhla přes nesčetné zákruty řeky. Na tuto trasu je lépe vydat se spíše s menším obytným autem, ideální vestavba to snadno zvládne. Jede se pomalu a užívá se krajiny kolem – bohužel míst k zastavení a klidnému kochání tady moc není. Ale na cestě narazíte na jedny z nejkrásnějších vesnic Francie, jsou zde jak korálky pěkně za sebou navlečeny na cestu: La Malène, Sainte-Énimie, Saint-Chély-du-Tarn, Peyre, Castelbouc…

La Malene a Castel Merlet

V La Malène je pro obytná auta k dispozici malé parkoviště na břehu řeky Tarn. Je výchozím a cílovým bodem pro kanoistiku a výlety na řece, organizované spolkem Boatmen of the Gorges du Tarn. Nad vesnicí na ostrohu jsou i výjimečné ruiny, pozůstatky hradu Castel Merlet, jednoho z nejstarších hradů ve Francii. Postaven v šestém století, osídlen necelá dvě století, jeho pozůstatky byly objeveny teprve při průzkumech v letech 2007- 2008.
Pro delší zastávku tady najdeme i kemp Le Pradet, ostatně jeden z mnoha. Ceny jsou přitom přijatelné, dva cestovatelé zde nechají mimo sezónu €17.60, modelová rodina 2+ pak €28.30. A v sezóně jsou ceny jen o pár eur vyšší. https://www.gorgesdutarn-camping.com/en

Saint-Chely-du-Tarn

Malá vesnička Saint-Chély-du-Tarn na úpatí útesů plošiny Méjean. Nabízí se výhled na řeku z kamenných uliček. Je ale opravdu lepší navštívit toto místa mimo sezónu, protože parkoviště je malé.

Zastavte se také v Moulin de Cénaret (https://lemoulindecenaret.com/). Tento obchod nabízí mnoho regionálních produktů, ale především je to místo naprosto krásné, s pramenem, který protéká středem domu.

Sainte-Enimie

Dále po cestě kolem řeky dorazíme do vesnice Sainte-Énimie, označená jako „Nejkrásnější vesnice ve Francii“, zejména díky svému středověkému vzhledu. Staré ulice dlážděné oblázky, schodiště mezi ulicemi, most ze 17. století, který vám umožňuje přejít přes Tarn, ale také mnoho obchodů, restaurací a řemeslníků vytváří kouzelnou atmosféru. Zaparkovat jde na parkoviště Gravières přímo na břehu řeky Tarn, kde je místo i pro obytná auta.

Castelbouc

A po cestě dále jde narazit na další místo, které jako by vypadlo z nějaké staré pohádky: vesnice Castelbouc, nad kterou se tyčí jak varovný prst zřícenina hradu. V první polovině 20. století odtud vesničané postupně odcházeli a pokud neodešli do větších měst, usadili se ve vesnicích na pravém břehu Tarn, které již byli elektrifikovány. Poslední oficiální obyvatel obce zemřel v roce 1971 a obec byla od té doby opuštěna. Nyní je to ale vyhledávané turistické místo, které se postupně vrací k životu.

Pokud zde chceme strávit noc, nabízí se malý kemp Castelbouc, ideální pro poznání místa, koupání a nebo dokonce pro pěší turistiku v okolí, až na náhorní plošinu Causse Méjean. Adresa kempu www.gorgesdutarn.fr, dva cestovatelé zde nechají € 22.20, rodina 2+2 pak o €8,60 více.

Je škoda kaňon jen tak projet, pobyt v kempu lze využít k vyjíždce po řece. Je zde několik společností, několik možných tras, od krátkých až po celodenní,

Náhorní plošina Causse Mejean

Tato náhorní plošina je jedno z nejméně osídlených oblastí Francie. Na více jak 33.000 hektarech zde žije 450 obyvatel a vesnice či usedlosti jsou tady vzácné a řídké. Pokryta převážné nízkou trávou a kameny připomíná spíše mongolskou krajinu. Lze zde narazit na koně Převalského a ohraničujícím útesům kolem velké části plošiny vládnou z nebe supi. Můžete urazit kilometry, aniž byste potkali živou duši a přesto zde narazíte na spoustu zajímavostí, namátkou:

Obzvláště doporučované jsou turistické cesty v západní části plošiny, s nástupem v městečku Le Rozier – o těch ale později, v části věnované soutěsce Jonte.

A jakkoli je tato oblast málo osídlena, i zde čeká překvapení. Je zde k nalezení i stání pro obytná auta s možností servisu a i kemp:

  • servis a karavanové stání – u hotelu a restaurace L’Auberge ve vesnice Sainte-Enimie, cena za stání či servis je pouhých €5 – více informací zde: https://www.auberge-grive.fr/#section-3
  • kemp la Combe – aneb kempování na farmě, nabízející pro stání neuvěřitelných 400m2 na místo a to za cenu €15.30 pro dvě osoby a pro modelovou rodinu 2+2 pak €22.30. Více informací pak na adrese http://www.lacombedumejean.fr/tarifs.php

Soutěska Jonte

Soutěska Jonte se táhne podél hranice mezi departementy Lozère a Aveyron mezi vesnicemi Le Rozier a Meyrueis. Je méně přeplněná a divočejší než Gorges du Tarn. Nabízí se zde možnost vyrazit na poměrně náročné tůry po útesech, ale pozor, pokud trpíte závratěmi a nebo s sebou máte velmi malé děti. Převýšení jspi značná a některé části trasy se blíží svými žebříky a zajištěním spíše ferratám.

Ideálním výchozím místem je vesnice Le Rozier. Je zde hned několik kempů a ceny více než příznivé. Dva dospělí s obytným vozem zde nechají nechají v hlavní sezóně necelých €25, rodina 2+2 se vejde pod €40. Mimo sezónu jsou ceny ještě příjemnější, €17.4 a €26.40

Stezky po římse

Z Le Rozier jde vyrazit směrem nahoru, na dvě okružní cesty. Jakkoli se to nezdá, jedná se o dlouhé výlety a není radno podcenit náročnost. Lze se také vyhnout stoupání nahoru a místo v Le Rozier zůstat na náhorní plošině a vyrazit odtud. Nabízí se dva okruhy, po cestě si jde do sytosti užít útesů i pohledu na balancují stometrové skalní vázy. K dokončení okružní cesty budete potřebovat dvě až tři hodiny, na delší okruh pak i přes půl dne.

Popis výletů ve francouzštině zde.

Sledujte supy!

Během své cesty srdcem soutěsek Tarn a Jonte zvedněte oči k nebi. Dravce na nebi, s rozpětím křídel až 2,50 m, nemůžete přehlédnout. Jakmile do soutěsek dopadnou první sluneční paprsky, je to opravdový letecký balet.  Supi byli do soutěsek znovu vysazeni během 80. let minulého století a od té doby se jim znamenitě daří. Chcete-li se dozvědět více, navštívit supí dům, který se nachází v soutěsce Jonte, pár kilometrů od Le Rozier. 

Adresa: https://www.maisondesvautours.fr/, souřadnice 44.197010, 3.247546, parkovacích míst je zde dostatek.

Návštěva, která stojí za to: Město kamenů v Montpellier-le-Vieux

Z Le Rozier jeďte po D29 a poté po D110, a dostanete se do Cité de Pierres v Montpellier-le-vieux. Po zakoupení vstupenky lze na parkovišti i nocovat.  Služby zde samozřejmě žádné nejsou.  Hlavní atrakcí místa jsou vápencové skály, které byly přirozeně vytvarovány erozí a časem nabyly podivných tvarů: Mykénská brána, Tvář královny, Smrž… fantazii při pojmenování se meze nekladou. Z vrcholu hlavního ostrohu je zvláště ráno úžasně krásný výhled.  Trasy jsou dobře promyšlené a značené a oro méně sportovně založené zde jezdí vláček. My jsme zde vydržely téměř celý den.

Po návštěvě parku lze sjet do Millau, po cestě si užít i výhled na dálniční most a ukončit tak okruh touto oblastí.

Zdroje

Úvodní obrázek: vanlife France, https://www.vanlifemag.fr/wp-content/uploads/2022/02/1b.jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: