Francie: obytným vozem na dohled pevnosti Boyard

Komentářů:

0

Pevnost Boyard leží mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d’Antioche u západního pobřeží Francie. U nás ji zpopularizovala soutěž Klíče od pevnost Boyard. Na dohled této pevnosti se ale můžeme dostat i s obytným vozem a užít si ostrova Oléron.

Ostrov Oléron

Ostrov Oléron (Ile d’Oléron) je totiž na příliv obytných aut připraven. Nabízí dostatek stání, i když i přímo u moře je tato možnost dost omezena, a na své si tady přijdou i cestovatelé vyhledávající gastronomické zážitky. Rozloha ostrova je 174 km2 a jeho pobřeží lemují jak malé rybářské vesnice s přístavy, tak i pláže s blízkým borovicovými lesy. Navíc rybářské domky září mnoha barvami, traduje se, že místní rybáři je natírají barvami, které jim zbyli z nátěr lodí.

Počasí na ostrově ane kdy tam jet

Ostrov se těší dostatku slunce, ostatně se mu přezdívá Ostrov světla. Klima odpovídá spíše lokalitám ležícím mnohem jižněji. Jeho klima je oceánské: horké, bez období sucha. Zimy jsou proto velmi mírné a léta horká, ale ne spalující. Teploty se uprostřed zimy pohybují v průměru mezi 10 až 12 °C, v létě příjemných 20 až 23 °C, moře pak může v polovině srpna dosáhnout až 22 °C

Nejlepší čas na návštěvu ostrova je od června do října. kdy jsou dny převážně slunečné. Vrchol turistické sezóny je v červenci až srpnu, pokud se tedy chcete s obytným autem volně pohybovat a parkovat, preferujte měsíce červen nebo září či začátek října .

Jak se na ostrov dostat

I když je to ostrov, lze se na něj dostat suchou nohou a po silnici, s pevninou jej spojuje most, postaven v roce 1966. Ten je zdarma, žádné mýtné se na něj od roku 1991 neplatí. Snad je ve vrcholné sezóně, v měsících červenci a srpnu, zde mohou být zácpy. Je tak lépe plánovat si výlet mimo tuto dobu a nebo přijet v brzkých ranních či pozdních odpoledních hodinách a dopravní špičce se vyhnout.

Parkovaní během dne

Je zde mnoho parkovacích ploch, mnohá ale placené. Bezplatné parkování lze najít opět mimo sezónu, na jejím vrcholu je bezplatné parkování spíše o velikém štěstí. Blízko pobřeží jsou buď na vjezdech na parkovací plochy umístněný nechvalné brány o výšce 2-2.1m, na dalších místech jsou pak zákazy. Ale ne všude – i tak lze ale jen doporučit vzít si s sebou kolo, zaparkovat dále a místa poznávat na kole.

Ostatně síť cyklostezek je poměrně rozvinutá a ostrov zase tak rozsáhlý není. Za zvážení tedy stojí delší pobyt v kempu a poznávání místních zajímavostí na kole. Nudit se pár dnů určitě nebudete, mapka cyklotras je ke stažení v sekci zdroje:

Nocování a servis

Parkoviště u moře mají většinou zákaz stání přes noc, pokud na nich není stání obytných vozů zakázáno úplně. Jsou zde ale karavanová stání přímo vyhrazená pro obytné vozy a to za přijatelný poplatek.

Čistě servisních míst, tedy míst kde je možné se zbavit odpadní vody a obsahu WC kazety a vodu doplnit, je na ostrově zhruba pět, většina je navíc v jeho jižní části. Nicméně ostrov zase tak velký není a na překážku to nebude. Jen se připravte na poměrně vysoké částky za vodu, cena 3-4 eura za 100 litrů je typická. Vyvažují to zase ceny za stání, které jsou nižší.

Na ostrově je dostatek kempů, ale některé z nich navzdory názvu pronajímají jen bungalovy a s obytným autem z de tedy neuspějete. Ve vrcholné sezóně lze očekávat cenu pro rodinu 2+2 v tříhvězdičkovém kempu kolem €53, mimo sezonu je částka kolem €33. Některé kempy nabízí i tzv. stopover, zastavení v kempu na jednu noc/den, za částku kolem €15-20.

Výběr kempů

Východní pobřeží

Kemp Les Remparts
jen 50 m od pláže, stinná místa

Kemp La Brande
5hvězdičkový kemp u moře

Camping Signol
mezi mokřadem a pláží, stinná místa

Camping Club de France – La Gautrelle
přímo u moře, místa pro karavany, obytná auta a stany

Kemp Les Lauriers
jen 100 m od pláže, místa oddělená živými ploty

Západní pobřeží

Kemp Les Oliviers, přímo v dunách, prostorné parcely, bazén

Kemp La Campiere mezi dunami a lesem, sinná místa

Kemp Les Gros Joncs mezi dunami a lesem, v blízkosti pláže, patří mezi „Top 100“ nejoblíbenějších francouzských kempů

Kemp Le Maine a Oléron, na okraji slaných bažin, stinná, prostorná místa

Kemp Les Pins d’Oleron, mezi vesnicí a pláží, stinná místa v borovém lese

Jídlo a pití – aneb gastronomie

Ostrov Oléron se pyšní svým chovem ústřic . V departementu Charente-Maritime, ve kterém ostrov leží, zaujímá ústřice ve stravování přední místo. Ostatně tak či onak se jimi zabývá více jak 15 000 lidí na malých rodinných farmách i větších zemědělských provozech. Ve Francii pochází jedna ze dvou ústřic z těchto ústřicových farem, které jsou chloubou celého širšího regionu.

Ochutnat můžete také mušle à la mode Oléronaise: églade nebo éclade.  Připravují se na dřevěné desce pokryté jehličím, které hoří. Kromě toho, že tento způsob přípravy dodává měkkýšům lahodnou kouřovou chuť, je na přípravu i pěkná podívaná. Pokud jde o ryby, obyvatelé Oleronu chytají rybky z vodních děr, které zanechal příliv a odliv na pobřeží. Připravují z nich pak malé smažené pochoutky.

Z pití lze zmínit čerstvé Pineau, pocházející z ostrovních vinic.  Vína z oblasti Oleron jsou uznávána a vinice ostrova získaly zápis i v prestižním katalogu Vignobles et Découvertes. Přímo se na ostrově vyrábí pineau, místní vína, koňak a likéry.

Co vidět a zažít

Objevování ostravo je možné zažít na jeho jihozápadní části, za zmíněným mostem, v Saint-Trojan-les-Bains . Toto přímořské letovisko se nachází v borovicovém lesíku, který sahá až k písečným dunám a širokým plážím s jemným pískem. Ostatně toto místo je rekreanty vyhledáváno již od konce 19. století.  Využijte příležitosti a vykoupejte se na pláži Gatseau , která se nachází na úplném jihu ostrova. Pokračujte v návštěvě Grand-Village-Plage , kde na vás čekají další pláže.

Dolus d’Oléron  je charakteristické kombinací slaných bažin, borových lesů a chovem ústřic. Jeho pestrobarevné rybářské chatrče mají kolemjdoucí čím svést. Pro pořádek, rybáři natřeli svůj dům barvou, která jim zbyla z lodi. To je důvod, proč se většina rybářských vesnic, stejně jako jinde, zdobí tisíci barvami, které jsou obzvláště lichotivé pro objektiv fotoaparátu.

Citadelu Château-d’Oléron na jihovýchodě ostrova vidíte už z dálky při příjezdu. Kardinál Richelieu nechal vybudovat obranný systém v 17. století během náboženských válek. Odtud je nádherný výhled na slavný přístav ústřic a zátoku La Rochelle . V tržnicích malého města jsou nabízeny k prodeji typické místní speciality. Zdejší přístavní čtvrť je vlastně shlukem starých chýší na kůlech, z nichž každá má zatopenou a krytou část, kam může při přílivu vplout loď a vyložit úlovek. Oblast byla v poslední době renovována a v mnohé z chatrčí jsou nyní využívány jako dílny nebo ateliéry umělců a místních řemeslníků.

Pak se vydejte do Saint-Pierre-d’Oléron , což je srdce ostrova. Mimo návštěvy muzea si nenechte ujít návštěvu jeho rybářského přístavu La Cotinière . Je největší na ostrově, má flotilu stovek různobarevných lodí, které přivážejí úlovky rybářů – na velké tržnici tak lze narazit na mořské okouny,humry, platýsy a další mořské ryby. Milovníci květů pak mohou navštívit i místní zahrady La Boirie, vstup je placený. Ostatně co se týče vstupů do zahrad či muzeí, počítejte obvykle s cenou kolem €4-5 za dospělého a kolem €3-4 za dítě.

Pokračujete v objevování ostrova v Saint-Georges-d’Oléron . Charakteristické pro toto město je bludiště uliček z tradičních nízkých domků natřených vápnem. Pokud odtud zamíříte směrem na sever, dorazíte do vesnice Boyardville . Široká, často větrná pláž směřuje ke slavné Pevnosti Boyard.

Zastavte se také v Saint-Denis d’Oléron . Je to nejsevernější město na ostrově, trochu větrné a se zachovalou faunou. Co se týče pláží, zde máte z čeho vybírat. Nenechte si ujít návštěvu majáku Chassiron, s výškou 46 metrů,  na samém konci ostrova. Zde je země drsná, větrná. Směrem k otevřenému moři je kamenitá, písek odneslo moře. Nenechte se zmást názvem Plage Tranquille, pláž není příliš vhodná na lenošení, i když je fascinující a divoká mezi útesem a oceánem. I blízký kemp je obehnán velkými živými ploty, aby obyvatelům poskytl ochranu před větrem.

Zkrátka na ostrově naleznete pláže, trhy, mořské jídlo, cyklostezky… je to místo, kde můžete na pár dnů jen zahálet a toulat se po okolí.

Zdroje

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: