Když neteče voda – výměna mikrospínače v baterii

Komentářů:

1

Aktualizace: 29.6.2022 – levnější možnost pořízení

Rozvod vody se spínaným čerpadlem je jednoduchý a poměrně bezpečný. Slabým místem jsou vodovodní baterie, respektive jedna jejich součástku – mikrospínač. To je ta věc, co po zvednutí páčky sepne čerpadlo. A ráda odchází – ne z vozu, ale co se týče funkčnosti. Často se pak mění celá baterie.

Během záruky mi také odešla vodovodní baterie u dřezu, tu vyměnil ještě v záruce prodejce. Další závada se objevila těsně po záruce na umyvadlové baterii. A díky špatné dostupnosti náhradních dílů jsem zjistil, že koupit náhradní je poměrně těžké. Zcela identickou neměli. Náhrada je sice dostupná, cena cca 1.100- 1.200 Kč, ale vypadá už přeci jinak. I tak jsem si ji koupil a zatím schoval. Existuje totiž levnější řešení problému.

Oprava

Klíčovou součástkou tohoto typu vodovodní baterie je totiž zmíněný mikrospínač. A ten lze vyměnit – jen ten, zbytek zůstává na místě a dokonce není nutné baterii vymontovat. Baterii lze poměrně snadno rozebrat „svrchu“. Nejprve se odpojí vodiče, buď je tam nějaký konektor a nebo je nutné dráty odstřihnout – později je zase spojíme.

Poté stačí na vodovodní baterii oddělat vrchní naklapnutý kryt, povolit čtyři šroubky a celý horn9 ovládací mechanismus lze vytáhnout. Na obrázcích si lze všimnout, že mám horní kryt u značky teplé vody povrchov2 poškozen. To nevzniklo při tomto zásahu, tenhle kryt byl původně na baterii u dřezu a nějak se tam poškodil. Vyměnil jsem je tedy, v koupelně to není tak vidět :-).

Je to taková skládačka, celý mechanismus páčky je nutné rozebrat, aby bylo možné mikrospínač vyjmout. Není to ale těžké, stačí vytáhnout dlouhý čep, jehož úlohou je hlavně držet páčku v dovoleném rozsahu pohybu. Složitější je vytáhnout starý mikrospínač. Vytahuje se ve směru šipky, viz obrázek – proto je nutné mechanismus rozebrat. Nějak jsem ho ven dostal, nicméně vrchní část plastu dostala co proto a později se odlomila, jak je ostatně vidět na dalších obrázcích – ale to ničemu nevadí a vlastně to usnadní případnou výměnu v budoucnu.

Pokud by někdo věděl, jak vyjmout mikrospínač nějak elegantněji, prosím o připadání komentáře.

Jaký je použit mikrospínač a co je potřeba?

V bateriích Barwig je použit mikrospínač Marquardt řady 1055 provedení 0351. Provedení je při objednávce důležité, určuje provedení terminálů spínače. Model 1055.0351 má očka, která jsou pro připojení vodičů nejlepší.

Součástka je k dostání pro malospotřebitele v obchodě Conrad. Stojí docela závratných 166 Kč, od 10 ks pak 148 Kč. Nicméně já za 6ks zaplatil i s dopravou 880 Kč.

Jde to takto: pokud otevřete stránky obchodu, nabídne vám při registraci kód na slevu 120 kč. To funguje i opakovaně, stačí se tedy registrovat a na email dostanete kód se slevou. Dále je doprava za objednávku vyšší než 1.000 Kč zdarma. Objednal jsem tedy 6ks spínače, celková cena 996 Kč, k tomu přihodil tři odpory po koruně padesát, celková cena 1000.50 Kč, tedy doprava zdarma. Mínus 120 Kč na výše zmíněný kód a cena je 880.5 Kč, tedy cca 147 Kč za spínač.

Spínač lze koupit i ve specializovaných velkoobchodech, cena může být i kolem 90 Kč za kus, nevýhodou je ovšem poštovné v rozmezí 300-500 Kč. Vyplatí se to tedy při koupi více kusů, řádově desítek.

Dále je potřeba vodič, cca 2 * 35 cm bude pro většinu případů stačit. Průřez vodiče by měl být 0.5 až 1 mm2, ale 1mm2 je dost hraničních. Doporučuji tedy 0.5 a nebo 0.75 mm2. Volíme jinou barvu než černou. Co jsem se díval, výrobci baterii používají oba průřezy, samozřejmě vzhledem k očekávanému proudu 5-7A je 0.75mm2 lepší, ale i 0.5mm2 bude pro tento účel plně dostačovat. Vodi4e lze koupit v elektro velkoobchodech, v některých ale bohužel prodávají jen celou metráž, cca 100m. V menších obchodech lze koupit na metry, mne se pro různé auto-elektrovychytávky osvědčil v Brně obchod Konektory-Brno, tam mají vodiče za cenu cca 4 Kč/m.

Pro rychlé připojení zpět na stávající rozvor pak pár lisovacích dutinek a rychlosvorky Wago.

Jak koupit ještě výhodněji

Vadný mikrospínač čelil i Luboš Kykal – bohužel zjistil, že u Conrada je na dalších 16 týdnů mikrospínač vyprodán (stav na konci června 2022). Našel ale náhradu a v tomto obchodě koupil hned 10 ks mikrospínače Marquardt 1055.0353  za 363 Kč i s dopravou – tedy výrazně levněji než u Conrada (6 ks za 880 Kč) :

https://www.official.cz/z6959-mikrospinac-marquardt-1055-0353

Marquardt 1055.0353  má mírně odlišné pouzdro a z jedné jeho strany je nutné upilovat (či jinak odstranit) dva přebytečné výstupky. Jinak je shodný s 1055.0351. Podle jeho názoru lze úspěšně použít i varianty  1055.2351, pravděpodobně i  1055.3653 a   1055.3654.

Opravil si tak levně svoji baterii , přívody předělal na konektory faston (já používám Wago svorky) a vozí s sebou jeden upravený spínač pro rychlou opravu na cestách.

Kabely se připájí jedním koncem na vývody mikrospínače, druhý se upraví – například zmíněnými lisovacími dutinkami. Já v první verzi provedl vše až moc pečlivě, s CYA vodičem 1 mm2 a se smršťovacími bužírkami – nicméně při montáži je to vše již moc velké a do těla baterie to už nezapadne, na konci je cítit, jak to drhne. Proto to doporučení vodiče 0.5 či max. 0.75 mm2.

Pak se mikrospínač zpátky vrátí do plastové objímky z baterie, ta se vrátí do těla baterie, vodiče se protáhnou otvory dolů a zase se to vše sešroubuje. Pod baterii se propojí vše na stávající vodiče, přes zmíněné Wago svorky. Vyzkouší se funkčnost, zda čerpadlo sepne a zda je těleso baterie správně sešroubováno – pokud ne, začne tam protékat viditelně voda. A pokud je vše v pořádku, nasadí ze zpátky kryt a je hotovo.

Závěr

Cena opravy? 150 Kč mikrospínač, 25 kč dvě troj-Wago svorky -dohromady do 180 kč, nová baterie se prodává za 1.100 – 1300,- Kč dle obchodu a provedení. Navíc baterii jen tak snadno nevyměníte, obzvláště pokud není úplně identická.

Rovnou jsem si udělal další dvě sestavy (mikrospínač s připájenými vodiči), budu je vozit v autě spolu s náhradním čerpadlem – výměna je na rozdíl od zmíněné výměny celé vodovodní baterie poměrně jednoduchá a rychlá a lze ji provést jen se šroubovákem na cestách.

Další odkazy:

  • Použitý mikrospínač je poměrně drahý, má krytí IP 67. Lze použít i jiný, levnější, pro inspiraci může posloužit tento německý článek. Nicméně je dobré počítat se sníženou životností vlivem vlhkosti.
  • Příčina závad mikrospínačů i možná náprava je podrobně rozebrána v tomto fóru. Ve zkratce – spínače v bateriích přímo spínají proud pro čerpadlo, ten může krátkodobě překračovat povolené hodnoty mikrospínače (2-4A). Ten tím trpí a odchází. Řešením je vložení relé, které ovládají mikrospínače a toto relé následně spíná proud pro čerpadlo. Relé pro sepnutí vyžaduje poměrně malý proud a na spínání velkých proudů je konstrukčně přizpůsobeno.

  1. Mikrospinac lze vyklepnout, plastovou objimku dat do sveraku, s citem utahnout, prizvednout plastovou zarazku u konektoru a pak pres sroubovak klepnout kladivkem do casti vedle tlacitka a je to.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: