Starlink Internet i pro obytná vozidla

Starlink Internet, satelitní síť umožňující přístup na Internet a provozovaná vesmírnou společností SpaceX šéfa Tesly Elona Muska, je nyní k dispozici také pro karavanisty – viz https://www.starlink.com/rv

Starlink v rámci nové nabídky slibuje vysokorychlostní internet s nízkou latencí zejména v místech, kde je tradiční konektivita přes LTE nebo WiFi nespolehlivá nebo není vůbec nedostupná. Podívejte se ale důkladně na  mapu pokrytí na stránkách služby Starlink. Zatímco velká část střední Evropy je zde označena jako dostupná, Starlink zatím není aktivní například v severských zemích. Což je škoda, mnoho našich karavanistů míří právě tam, jak kvůli přírodě, tak minimu omezení co se týče kempování. A navíc ještě Starlink stále nepodporuje použití na cestách, tedy při pohybu na silnici. Službu lze použít pouze při stojícím vozidle – v kempu, na stání, na parkovišti. Nutno také počítat s větší spotřebou elektrické energie – i když přesná čísla nejsou oficiálně k dispozici, jsou nároky zařízení vyšší než klasického hotspotu, při inicializaci i 180W, v provozu 30-40W. Ale to jsou čísla z dříve nabízeného hardware, možná pro obytky došlo k nějaké optimalizaci. Zařízení je také znatelně těžší než běžný hotspot.

A radost vás asi kompletně přejde, když se podíváte na ceník služby Starlink. Hardware, tedy anténa a přijímač, stojí €629, poštovné, alespoň v Německu, k tomu přidá dalších €73 a samotná služba pak stojí €124 měsíčně. Účtování vám však dorazí pouze v případě, že je služba v tomto období skutečně využívána.  Pro objednávky z ČR se nabízí tyto ceny:

  • Hardware – 15.600 Kč
  • Zaslání – 1.980 Kč
  • Měsíční poplatek – 3.259 Kč

Na druhou stranu, Starlink pro RV (obytné vozidla) nemá čekací listiny, objednávky jsou vyřízenu okamžitě. Podle Starlinku trvá uvedení do provozu jen pár minut a příjem vyžaduje nerušený výhled na oblohu. Na vyzkoušení máte 30 dní a pokud nebudete spokojeni, můžete hardware poslat zpět a obdržíte zpět zaplacenou částku.

Závěr

Zatím bych řekl, že negativa tohoto připojení převažují nad výhodami. Nemožnost použití při pohybu bude vyžadovat i tak běžný LTE tarif od mobilního poskytovatele, omezená možnosti přijmu v části Evropy, vyšší energetické nároky a v neposlední řadě cena, a to jak vybavení, tak služby – zkrátka pro většinu karavanistů to (zatím) není. Snad jen pokud míříte do skutečných (LTE) pustin na dlouhou dobu, stojí nabídka za zvážení

Zdroje:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: