Registrace v květnu – třetí měsíc poklesu

Komentářů:

0

V květnu 2022 se registrovalo 210 obytných aut a 102 obytných přívěsů. Pro obytná auto to znamená meziroční pokles o 23%, naopak u přívěsů jen o zanedbatelná čtyři procenta. Minulý rok bylo ve stejném měsíci, tedy květnu, registrováno 271 obytných aut a 106 přívěsů – nicméně minulý rok byl svým způsobem unikátní. A i když se jedná o třetí měsíc poklesu, je počet registrací stále velmi vysoký , v roce 2019, tedy před propuknutím covidu, se u nás registrovalo v květnu „jen“ 170 obytných aut a 54 přívěsů a stále se u nás registruje více obytných vozidel než v nedávné minulosti, jak je ostatně vidět i na následujících grafech počtu registrací podle měsíců v daném roce:

Nicméně trend poklesu registrací nových obytných aut je velmi výrazný – v únoru byl pokles jen o 11%, v dubnu o 20% a v květnu o zmíněných 23%. Přitom prodejci se většinou shodují, že by prodávali více, jen nemají co – dodávky jsou omezené, dodání již objednaných vozů mívá zpoždění, nové objednávky mají datum dodání nejdříve až v roce 2023.

Obytné přívěsy – zájem neopadá

Jakkoliv procentuální poklesy vypadají hrozivě, je již dnes jasné, že počet registrací za prvních šest měsíců bude vyšší než za celý rok 2018 – tehdy se od ledna do prosince registrovalo 1060 aut a 368 přívěsů, přičemž za prvních pět měsíců tohoto roku přibylo 980 nových obytných aut a 324 přívěsů. Z následujících kumulativních grafů je vidět, že zejména u obytných přívěsů je zájem stále vysoký a plně srovnatelný s rokem 2021:.

Které značky se registrují nejvíce?

Dominantně registrovanou značkou zůstává u obytných aut i v pátem měsíci tohoto roku Capron, tj. značky Sunlight a Carado. A to s velkým náskokem; loňská jednička Adria se posunula na čtvrtou příčku, neboť třetí zaujal Volkswagen. Tomu se daří především v kategorii kempovacích dodávek, tedy jednoduchých obytných aut se stanovou střechou a minimálním vybavením.

U obytných přívěsů k žádné dramatické změně nedochází, Hobby, Weinsberg a Knaus domácím registracím i nadále vévodí a nezdá se, že by jiná značka mohla jejich postavení ohrozit.

Závěr

Stále to vypadá, že rekordní rok 2021 nebude, co se týče registrací autokaravanů jen tak překonán, nicméně počet registrací přívěsů může být tento rok rekordní.

Za poklesem počtu registrací obytných automobilů je třeba vidět souhru několika negativních vlivů, které registrace ovlivní a pravděpodobně i nadále povedou k poklesu jejich počtu – problémy s dodávkami základních podvozků, přechod výrobců na jiné značky, chybějící komponenty a díly pro vozidla i třeba snahu přednostně uspokojit jiné trhy, zejména německý.

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Úvodní foto: Melina Kiefer on Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: