IKEA 2022: tipy na vybavení vestavby či obytného auta nebo přívěsu

  • Aktualizace původního článku z roku 2020
  • 27.6.2022 – přidány další výrobky na základě tipů jiných

Pokud si zařizujeme či dovybavujeme byt, tak bezpochyby mnoho z nás navštíví jednu z prodejen švédského řetězce IKEA.  Ceny jsou většinou mírné, kvalita různorodá, výběr dostatečný. Jenže IKEA je zároveň i maskovaný obchodní dům s doplňky pro kempování a karavany.

Za přijatelné ceny si tam lze pořídit plnohodnotné vybavení našeho mobilního přístřešku. Pro inspiraci popisuji níže to, co jsme si tam pořídili my (a to jsem asi na pár drobností zapomněl), pro lepší přehled jsem jednotlivé položky roztřídil podle částí, kde je používáme.

Pokud máte nějaké tipy na další výbavu, nezdráhejte se prosím popsat ji v komentáři.

Vstup

Hned do prostoru vstupních dveří je vhodné umístit rohož OPLEV (2022: 269 Kč). Po zastřihnutí, které je nutné – každá vestavba má trochu jiné rozměry vstupu – vytvoří skvělou vstupní čistící zónu do vestavby. Na ní pak už může navazovat koberec. Výhoda – tuto rohož lze samostatně vyjmout z vozu a venku vyprášit. Díky neutrální šedé barvě skvěle ladí do interiéru většiny přestaveb.

Kuchyně

V obchodním domě Ikea lze nalézt skutečně plno vhodných věcí pro vestavbovou kuchyň. Nabízí jednak levné nádobí, které je lepší, i když krapet těžší, než sady z melaninu, tak i hrnce na vaření, drobný textil a další skvělé vychytávky.

Pro mytí, odkládání a sušení nádobí po vaření je vhodná podložka NYSKÖLJD – přijde na zaklopenou varnou desku, chrání její povrch, vstřebá vodu z nádobí a po použití lze složit a uklidit, takže nepřekáží. Za 49 Kč (2022: 59 Kč) je to výhodná koupě, levněji něco podobného nelze najít. Nabízí se se ve dvou barvách, pro vestavby je vhodnější tmavší šedá, ale pokud barevné ladění vnitřku dovolí, lze mít i modrou barvu.

Mimochodem, podobné podložky lze koupit i ve specializovaných obchodech, ale za podstatně vyšší cenu. Mírně větší (40*45cm), včetně plastového držáku talířů, se nabízí i v obchodech pro kutily Bauhaus.

Stabilnější stojan pro sušení/odložení talířů ale nabízí i Ikea, pod označením RINNING, za 79 Kč (2022: 89 Kč). Je z kovu a je fakt, že je méně skladný než různé plastové obdoby. 

K dřezu pak může přijít vhod dávkovač na mýdlo či saponát taktéž ze série RINNING, dostupný ve dvou barvách, tmavě šedé a zelené, kus za 49 Kč. Tenhle dávkovač lze tak použít jak v kuchyni, tak i v koupelně. IKEA kdysi nabízela sadu tří barevně odlišených dávkovačů, bohužel už není k dispozici.

Ikea dále nabízí kuchyňský textil, třeba utěrky, opět laděné do šeda. Ty lze odložit na držák KUNGSFORS, který je připevněn k spodní straně horní skříně v kuchyni.

V kuchyňském oddělení obchodního domu lze nalézt i podložku pro hrnce, chňapky a podobně. Korková podložka, prodávaná v baleních po třech kusech, průměr 19cm, je skvělá i pro vyplnění mezer mezi nádobím.

Užitečná je i odměrka STANDARDMÅTT, Ikea ji sice prodává jako šejkr, ale jako odměrka slouží skvěle. Za 39 Kč (2022) skladná a univerzální.

Jídelna

Servírování – místo melaninového nádobí si lze z obchodního domu odnést talíře a mísy ze série OFTAST. Talíře za 15 Kč kus (2022: 25 Kč), misku za 23 Kč (2022: 25 Kč) – sada pro čtyři tak přijde na cca 200 Kč (2022: 300 Kč). Pravda, talíře jsou z tvrzeného skla a váží více než jejich umělohmotní příbuzní, ale hmotnost není až tak podstatná a pocit z jídla je přeci jen někde jinde. Pro čtyři lidi váží celá sestava (hluboký talíř, mělký talíř, miska) cca 4.6 kg, my bereme kombinaci čtyři hluboké, čtyři plytké a dvě misky, což váží celkem 3.6 kg.

Výhoda – pokud se vám něco rozbije, v kterékoliv Ikei doplníte. Ale za tři roky se nám zatím nic rozbít nepodařilo.

Výhodné jsou i nově nabízené „skleničky“ KALLSINNIG, za plastovou skleničku o obsahu 38cl dáte pouhých 29 Kč (2022)

V Ikei dále naleznete v dětském oddělení výběr plastových misek a skleniček, navíc v pěkných barvách, v baleních po 6 kusech, série KALAS. V roce 2022 došlo k mírným změnám v barvách a materiálu, sady 6 ks stojí vždy po 49 Kč – aktuálně je nabízeno toto:

Vaření

Příborník SMÄCKER (2020: 19 Kč, 2022: 29 Kč) – vejde se do většiny vestaveb, pravda, já měl dodán příborník od výrobce, ale pokud se vám stávající poláme či vás omrzí jeho barva, lze si tento tmavě šedý koupit jako náhradu.

WC a koupelna 

Serie TISKEN – přísavky na hladké plochy, pokud máte v koupelně bílou hladkou stěnu a nechcete nic vrtat, je tohle skvělé řešení pro:

Přísavky skutečně drží, vydržely provoz jak v horkém létě, tak i v tuhé zimě. (aktualizace: cca jednou za rok některý z háčku odpadne. Stačí místo očistit a znovu umístit přísavku)

Levná je v Ikei i WC štětka v držáku nabízená pod označením TACKAN. Za 19Kč (2022) se opět jedná o nepřekonatelnou nabídku.

Ochrana sprchové vaničky – podložka do vany DOPPA, za 129 Kč (2022: 149 Kč), rozměr 33 *84. Po zastříhnutí je to vhodná ochrana části vaničky používané nejčastěji v případě použití umyvadla a WC. Jen je nutno počítat s tím, že se světlý povrch snadno ušpiní – na druhou stranu lze ale tuto ochranu snadno vyjmout a očistit mimo vozidlo.

Ložnice

Ochrana matrace GÖKÄRT  – levná ochrana matrací, vhodné zejména pokud máte děti. Mámě rozměr 140×200 cm.

Ochrana matrací je aktuálně nabízena pod značkou Grusnarv, v rozměrech 90, 140, 160 a 180 na 200 cm. Zatímco původní ochrana nabízena pod značkou GÖKÄRT stála v roce 2020 550 Kč, Grusnarv podražil v roce 2022 na 599 Kč.

Čištění disků

Pro čištění hliníkových disků vestavby se mi osvědčila bílý kartáč MEDELVÅG za 19 Kč. Skvěle dosáhne i do úzkých míst a nepoškodí disk. Za tu cenu nepřekonatelný.

Nápady od jinud

Nástěnný box DRÖNJÖNS lze uchytit za obložení zadních dveří a využít pro uložení drobností. Cena v roce 2022 349 Kč či 249 Kč v akci

Úchytky KALLRÖR lze využít jako podskříňkové věšáky – cena 249 Kč za 2ks

Do výklopných dvířek pod sedadly lze naistalovat 4l odpadkový koš  BROGRUND, cena v roce 2022 449 Kč

Co se týče odpadkových košů, Ikea nabízí dále 10l koš HÅLLBAR – 10l koš ( 2020: 149 Kč, 2022: 169 Kč) nebo lze využíti větší z košů ze sady k přebalovacímu stolu ÖNSKLIG – koše k přebalovacímu stolu (2020: 249 Kč, 2022: 299 Kč)

Pro organizaci ve skříňkách se hodí sada 6 krabic SKUBB za 169 Kč (2022), někteří si oblíbili i poličku na kořenky BEKVÄM za 99 Kč (2022)

Do zavazadlového prostoru se pak může hodit levná podložka BAGGMUCK, rozměr 71x35cm (2020: 69 Kč, 2022: 79 Kč) – hodí se pro odložení zimních či zablácených bot, má zvýšený okraj a špína či voda se tak nedostane ven.

Pro sušení věcí se pak může hodit závěsný sušák PRESSA, s 16ti kolíčky za cenu 129,- Kč (2022).

Závěr

V článku nejsou zdaleka všechny výrobky Ikei, které lze v obytném voze či vestavbě využít – jsou zde příbory, skleničky, úložné boxy, povlečení a mnoho dalšího a to vše za ceny citelně nižší než ve specializovaných obchodech.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: