S vnučkou do Itálie – cesta, kemp Pra’Delle Torri a Caorle

Tohle je trochu netradiční cestopis, neboť jsme se vypravili po čtyřech letech opět do kempu. Důvodem byla malá osmnáctiměsíční vnučka, která byla spolu se svoji maminkou na palubě. Poprvé jela na delší dobu dále od domova a tak bylo vhodné mít nějaké zázemí a pokud možno s vybavením, které by ji dostatečně zabavilo.

V rozumné dojezdové vzdálenosti leží sever Itálie a volba padla na kemp Pra’Delle Torri. Je to sice dražší kemp, nikoliv však v dané oblasti nejdražší a nabízí vše, co jde od pobytu u moře očekávat – přístup na písčité pláže, k tomu hned několik bazénů, vodní park (to zase pro nejmladšího syna) , hřiště a další vybavení. Zpočátku mne trochu znervóznili zprávy dalších cestovatelů o o tom, že s hledáním místa v kempu v této oblasti neuspěli, takže jsem si připravil ještě pár záložních cílů. Jednak další kemp o trochu dále a prakticky vedle Benátek, tedy Marina di Venezia, poté menší kempy i stání (štelplacy) v oblasti, v případě nemožnosti najít místo jsem byl připraven sjet níže směrem k Ravenně, zde jsem si vyhlédl kemp Spiaggia e Mare. Se všemi kempy jsem byl v kontaktu, všechny mne informovaly, že v požadovaném datu od cca 17.6. 2022 by měly mít místa k dispozici.

Cesta

Cesta probíhala s ohledem na naší malou cestovatelku, ale ne moc odlišně od našich jiných cest tímto směrem. Po večeři jsme někdy po sedmé večer vyrazili směr Rakousko. Plán byl, že vnučka po večeři jako obvykle usne, což se i stalo. Dalším příjemným bonusem pozdějšího výjezdu je pohodlný průjezd Vídní – při cestě z Brna po dálnici A5 na A2 se jí nelze vyhnout. Tam se obvykle člověk zdrží, pokud přijede v nevhodnou dobu. Ale to se nám nestalo, takže průjezd byl hladký a plynulý. Cesta probíhala bez komplikací, více omezení provozu na dálnici bylo v Korutanech. Po přejezdu hranic jsme v Tarvisiu sjeli na silnici číslo SS13 a pokračovali dále, v Resiuttě jsme měl vyhlédnuté místo na přenocování. A tam jsem skutečně také po jedné hodině v noci dorazili. Nebyli jsme zde rozhodně sami, místo je na P4N a tak tady byli tři další obytné vozy, ale místa je tady dost i pro více obytných aut. Je asi jen otázkou času, jak dlouho toto místu bude přístupné, i když místní snad nejsou příliš obtěžováni.

Nocování v Resiuttě

Je to poměrně kouzelné místo, klidné, protože leží v dostatečné vzdálenosti jak od italské dálnice, tak od silnice SS13 . Vlastně by se dalo říci, že leží v sousedním údolí. Příjezdová silnice je sice trochu užší, ale spíše by měly problém si tady vyhnout dva karavany, jeden projede normálně. Hned vedle je dětské hřiště a je možnost i sestoupit dolů k vodnímu toku a pokud má rád někdo studenou vodu, tak se tady i zchladit.

Blízké kopce jsou skutečně jen kopce s nadmořskou výškou do 600m, ale hned za nimi se zdvihají vrcholky jdoucí do 1600 m.n.m a po nich následuje hřeben hor s výškou 1900 m.nm. – je to první výrazný vrchol hor směrem od Itálie. Sluníčko si sem tedy po ránu razí cestu poměrně obtížně, ale přeci jen nakonec uspěje. Díky tomu je zde ráno i docela příjemné.

Pokud sem zavítáte, je zde u odbočení z SS13 i jedna místní atrakce – bývalá ledárna pivovaru vytesaná do hory, část je přístupná. Bližší informace jsou pak na stránce La galleria ghiacciaia di Resiutta.

Navíc zde v komplexu bývalého nádraží vzniká mimo jiné i stání pro karavany spojené s půjčovnou kol, ze stavu lze usoudit, že k dokončení toho moc nechybí – aktuálně se prý hledá správce. Bude se zde nabízet i ubytování s přibližně 30 lůžky pro cyklisty, co se vydají na cyklotrasu Alpe Adria.

Další tipy na stání v této oblasti:

Dojezd do kempu

Záměrně jsme se vyhnuli italským dálnicím, cesta po nich vezme sto minut, cesta mimo zhruba sto dvacet minut a je poměrně rychlá, i když jsou zde průjezdy městečky, kde je rychlost omezená a také několik kruhových křižovatek.

Při příjezdu ke vstupu do celého komplexu ve mne trochu zatrnulo, na recepci čekalo docela dost lidí. Je nutné si vzít u automatu s dotykovou obrazovkou lístek a čekat. Příjemným překvapením byla i možnost zvolit si češtinu, tedy pro ten automat – vlastní jednaní na recepci se odbylo v angličtině, další volbou podle mého odhadu je samozřejmě domácí italština a němčina. Dobu čekání si lze ukrátit na dětském minihřišti, jsou tady automaty na nápoje a poměrně dost míst na sednutí. WC také. Pracovníci byli poměrně milí a příjemní a vlastní odbavení jakmile na nás přišla řada, rychlé. Z občanek si opsali potřebné údaje a vrátili je, do systému zanesli registrační značku našeho vozu, na ruku nám dali náramky s čipem (otevírají se pomocí něj dveře na pláž) a poučili nás, kde máme předposlední den zaplatit za pobyt.

Mezitím přijelo dost dalších rekreantů, takže se začali tvořit fronty i na automat na lístečky. Byl pátek, takže lidé asi přijížděli na víkend.

V pátek a v sobotu bylo v kempu subjektivně docela plno, ale od neděle se vyprazdňoval a bylo zde dost volných parcel.

Kemp

Je zde vše, co si lze představit. Dostatečně velká místa na stání, každé vybaveno přípojkou elektřiny, vody i odpadu. Samozřejmě i zde jsou volná stání a parcely bez tohoto vybavení, ale je jich poměrně málo. Některá místa jsou pěkně stinná, některá naopak po značnou část dne vystavena slunečním paprskům. My naštěstí dostali parcelu stinnou a na vedlejší cestě – což je ideální. V blízkosti byly dvě sociálky, chodili jsme jen do té novější.

Parcela

Každá parcele v žluté zóně je vybavena přípojkou elektrické energie, přípojkou na vodu a přípojkou na odpad (šedá voda). Parcely jsou odděleny zpravidla živými ploty. Pro větší vozidla se nabízí takzvané maxi parcely, ale rozměr běžných parcel je dostatečný i pro soupravy.

V komplexu je i část pro volné stání, kde si můžete stan či auto postavit podle sebe, nejsou zde ovšem přípojky, respektive jsou, ale jen pár. Stání zde je o pár eur denně levnější.

Pokud by někdo jel bez stanu či obytného vozidla, lze si pronajmout i apartmány a chatičky. Těch je zde spousty, v různých provedeních, rozličných tvarů a uspořádání. Ty nejdražší jsou zasazeny do rozlehlých trávníků, protéká mezi nimi potok a spíše evokují luxusní nemovitosti.

Sanitární budovy

Po areálu kempu jsou rozmístěny v rozumné vzdálenosti sanitární zařízení. Vnitřní vybavení je běžné, čistota dobrá. Jedno nové centrální sanitární zařízení je designově velmi dobré a chodili jsme tam nejraději. Ne že by ta starší budovy byly špatné, bylo tam čisto, jen v té nové bylo vidět, že si na ni někdo dal záležet a člověk si tam připadal spíše jako v hotelu než v kempu. Prostorné a se zelení uprostřed. Zvláštní oddělená část je věnována i dětem, s odpovídající tématikou výzdobou. Samozřejmostí jsou i místa pro umývání nádobí.

Bazény

V kempu jsou hned čtyři oblasti s vodou. Jeden bazén je na kraji kempu, za sportovními hřišti, vhodný jen pro plavání. ten byl ale zavřen. Na druhém konci kempu je pak celý komplex, jednak poměrně velký zážitkový bazén se zajímavým tvarem, s několika menšími toboganovými skluzavkami a pár menšími kolem, s hloubkou od metru do cca 40 cm.

Poté následují dva plavecké bazény a velký zážitkový bazén pro malé děti, kterému vévodí maketa pirátské lodi. Je zde plno skluzavek a stříkající vody. A nakonec následuje část se čtyřmi velkými vodními atrakcemi, dvě vyžadují nafukovací člun, v jedné se jezdí jen tak, stejně jako na šesti dráhové obří skluzavce.

Bazény jsou otevřeny od deseti hodin ráno do zhruba sedmi hodin večer, ale v průběhu týdne probíhají i nějaké akce, které dobu otevření prodlouží třeba až do deseti večer. U všech bazénů jsou lehátka k pronajmutí, využít volně lze ale množství zelených ploch kolem.

Jediné negativum je snad nutnost mít koupací čepici, to je taková italská obsese. Lze si ji kupit přímo u zážitkového bazénu za €4. Pozor, v obchodě v kempu ji prodávají za €5.

Activity park

Pokud se chce někdo vyřádit na skateboardu či koloběžce, zda má možnost. Pak jsou zde nějaké stroje na cvičení, možnost zahrát si fotbal v kleci i osvěžovací vodotrysky. V provozu je občas i jakási půjčovna koloběžek a skateboardu, jen provozní dobu se mi nepodařilo vypozorovat. Na své si zde přijdou i začínající diskžokejové, je zde naistalován i mixážní pult pro mobilní telefony.

Pláž

Pláž kempu se táhne po celé jeho délce a je zde hned několik východů. Ty se otevírají pomocí RFID chipu, který každý návštěvník při zahájení pobytu dostane na ruku. Díky množství východů není problém se na pláže dostat, vlastně každá hlavní cesta kempem směrem k moři končí u vchodu na pláž. I zde si lze pronajmout slunečníky, ale velká část je ponechána k volnému použití. Hloubka vody je pro malé děti ideální, i pár desítek od břehu dle přílivu či odlivu dosáhnete. Což pro někoho může být i nudné.

Z pláže jsou přístupné dvě restaurace, kde si jde koupit i občerstvení, ke koloritu přispívají i prodejci draků, ručníků a brýlí. Lze zde prolenošit hodiny, navíc neustálý vánek je příjemný – kousek dál na pevnině je vzduch již nehybný a vůbec klima není zdaleka tak příjemné jako u moře.

Další vybavení

Velmi kladně hodnotím možnost koupit si chlazenou vodu, bez bublinek či s bublinkami v jednom z automatů v kempu. Za 15 centů si můžete koupit litr chlazené vody, přidat sirup či džus. Podobně si lze koupit v automatu i let, zde je cena jedno euro jeden kilogram. Obojí lidé hodně využívají. Jedinou zásadní nevýhodou je nutnost platit přesnou částku, což znamená mít dostatek drobných, pro vodu nejlépe pěti a deseti centy..

Dětských hřišť je tak akorát, ale možná by jich o trochu více neškodilo. Houpačky, kolotoče, prolézací hrady – to vše tady ale je. Od pozdního večera je u vjezdu do kempu v provozu malý zábavní park s housenkovou dráhou, skakacími věžemi a nafukovacími atrakcemi, vstup pro dítě je €7, pokud si dobře pamatuji.

V kempu je i lékárna, několik restaurací, velká prodejna potravin Spar i prodejna kempovacích potřeb a nějakého toho oblečeni a obuvi. Zkrátka pokud doma něco zapomenete, tady si to můžete koupit. Ceny mi přišli přiměřené.

Je zde dostatek kontejnerů na odpad (s českými popiskami) a třeba i prádelen, respektive prostor s pračkou a sušičkou..

A samozřejmostí je i servisní místo pro karavany, umístněné blízko výjezdu z kempu a zařízené od firmy Camper WC Wash (u nás v ČR zastoupené firmou Prostellplatz). Provedení na jedničku, tomuto místu nelze nic vytknout, vpusť na šedou vodu se automaticky po odjezdu opláchne, pitná voda a výlevka na WC jsou fyzicky odděleny, před vjezdme dostatečná plocha na odstavení dalších čekajících vozidel, zkrátka vše jak má být.

Co dělat dále

V kempu funguje i půjčovna kol. My si za €45 půjčili tři kola, jedno s dětskou sedačkou plus dvě přilby (pro vnučku a syna) a vyrazili na výlet do Caorle. Z kempu vede až tam cyklostezka, oddělená od silnice a večer a v noci osvětlená. Samozřejmě někde silnici křižuje, v Caorle po méně frekventovaných i krátký usek vede, ale o bezpečnost se nemusíte bát, vše je značeno a odděleno velmi dobře. Jen doporučuji vyrazit brzy ráno a nebo později večer, kdy již není takové horko. Zatímco u moře je příjemně i během dne, jen kousek ve vnitrozemí je v ten samý okamžik na padnutí.

Součástí celého komplexu je i golfového hřiště, takže pokud je někdo fanda do tohoto sportu, tak si tady užije.

A do Caorle jezdí z kempu i vláček, tedy až večer, takže pokud někdo dává přednost tomuto způsobu dopravy, užije si vyhlídkové jízdy.

Caorle

Je to oblíbené letovisko s historickým centrem. Založeno bylo 40 let př. n. l. a na sklonku starověku mělo asi 15 000 obyvatel. Středověké bohatství připomíná bazilika San Stefano z roku 1038 s 48 m vysokou zvonicí – jedna ze dvou dominant města.

Druhou je pak kostel kostel Santuario della Madonna dell’Angelo, přestavěný v 17. století na základech původního kostela. Po vyplenění Janovany roku 1380 se Caorle stalo rybářským přístavem. S rozvojem turistiky se pak stalo i Caorle turistickým centrem s dlouhou písečnou pláží (wikipedia).

Blízko pláží nelze s obytným autem v sezóně stát, jsou zde bohužel zákazová značky. I zde jsou však kempy nebo karavanové stání. Pláže blízko centra byli poměrně zaplněné, na okraji pak už byli prázdné a popravdě, více lákající k návštěvě.

Přímo v Caorle je za vodním parkem umístněné stání pro obytná auta. Jedná se o holou betonovou plochu s minimem stínu, plusem je přilehlý vodní park Aquafolie a z druhé strany pak normální přírodní park se zelení. V docházkové vzdálenosti je i obchod Famila.

V Caorle je i kemp Laguna Village, je sice trochu bokem centra, ale to by nemělo nijak výrazně vadit. Je i o trochu levnější než náš kemp, cca o 12%. Video představení je v tomto videu na kanálu Obytňákem křížem krážem:


Náklady

Snad jen orientačně, drobné výdaje ve formě nákupu jsem nepočítal, navíc se mohou lišit. Ani nevím, kolik pěticentů jsme naházeli do automatů na vodu, závěrečná útrata v obchodě v Caorle s nějakými „prezenty“ domů se vešla do €25.

  • kemp stál na čtyři noci €222, tj. 5.550 Kč za celý pobyt či cca 1390 Kč za noc – tři dospělí, jedno batole zdarma
  • půjčení kol €45
  • kilogram pečiva v kempu: €4.50 – €6 podle typu pečiva
  • cena nafty: cca €2 za litr, u hranic s Rakouskem cca €2.1, dálniční známka v Rakousku €9.60
  • zmrzlina v kempu: dle počtu kopečků, viz fotky

Průměrná spotřeba byla cca 8.5l na 100 km, na dálnicích jsem jel rychlostí mezi 105-115 km/h dle GPS (tachometr cca 111-122 km). Pokusil jsem se ušetřit tankováním ve Slovinsku, nicméně čerpací stanice v blízkosti italských a rakouských hranic měly vyprodáno.

Kolik co stojí si lze orientačně zjistit z těchto fotek, jedná se o ceny restaurací a místního ochodu Spar:

Ceny mimo kemp jsou zhruba tyto – jedná se o záběry z iN’s Mercato na začátku Caorle, webové stránky https://www.insmercato.it/ :

Cena kempu se může zdát jako poměrně vysoká, ale v ČR třeba Camp Oase Praha přijde na stejnou dobu 4.662 Kč – přitom ty kempy stěží snesou srovnání. V plné sezóně vyjde ubytování na €31 za parcelu a €13 za osobu nad 12 let, případně €10.50 za dítě 6-11 let staré. Pro modelovou rodinu je to tedy za cca €80 za noc, což už mi přijde dost – pokud si taková rodina pronajme obytné auto za dnes běžnou částku kolem €150, asi by se vyplatilo jet rovnou do některé zdejší chatičky, vyjde to levněji.

Oproti tomu mimo hlavní sezonu lze počítat s částkou kolem €46 za noc, což je vzhledem k vybavení rozumná částka. Lze uspořit cca €4 – 9 za stání ve volné zóně, ale zde není zaručena elektřina. Příplatek za první řadu je dle mého zbytečný, na moře stejně výhled není, místa jsou poměrně dost vystavena slunci a pohledům ostatních. Naopak volné stání není úplně špatné a pokud nepotřebujete vyloženě nutně přípojku vody a odpadů a risknete to s elektřinou, není to zlá volba.

Příjemně prožít tady jde více dnů než ty čtyři jako my. Ale to bylo dáno našimi možnostmi, naplánovat si sem pobyt třeba na týden nemusí být marné.

Odkazy na další informace

Další kempy v oblasti jsou popsány zde:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: