XBUS Camper – budoucnost obytných vozů?

Tento týden představila německá společnost ElectricBrands prototyp lehkého obytného vozidla pro dva poháněného elektřinou. Do výroby se toto vozítka má dostat v příštím roce. Je postaveno na základně, která umožňuje mnoho modifikací, dostupná tak mají být na stejném základě, mimo obytné provedení, i vozidla typu pickup, dodávka, rodinné vícemístné auto a další.

V závislosti na stylu karoserie je toto auto dlouhé 3945 mm, široké 1690 mm a vysoké 1930 mm (plus vyskavovací střecha u provedení Camper). Vozítko může mít pohon všech kol. Motory mají trvalý výkon kolem 15 kW a lze dosáhnout maximálního výkonu 56 kW, maximální rychlost by měla být kolem 100 km/h. Baterie má v základním provedení kapacitu 10kWh, zvýšit ji lze až na 30kWh. Navíc baterie lze poměrně snadno vyměnit. Dojezd je pak udáván v závislosti na zvolené kapacitě bateriového bloku od 200 do 600 km.

Na vozidlo se lze podívat na tomto videu i na obrázcích níže – v odkazu na zdroj obrázku je jich pak ještě více.

Do obytného vozítka se vejde lednice, TV, vařič, zásoba vody i dřez, k tomu postel o rozměrech cca 210 na 130 cm, je ale výsuvná ze zadní části. Cena za plně vybavený model by měla začínat někde kolem €31 000, ale přesná částka není ještě známá.

Pro zajímavost, firma ElectricBrands nedávno převzala společnost Artega , která vyvíjí elektrické mikroauto inspirované Isettou. Stroj se bude jmenovat Evetta a do výroby se má dostat koncem tohoto roku, přičemž dodávky začnou začátkem příštího roku. Evetta nabídně maximální rychlost do 90 km/h a dojezd cca 200 km a skutečně roztomilý vzhled.

Společnost nabízí i elektrický skútr a další přibližovadla využívající elektřinu pro svůj pohon.

Další informace

úvodní obrázek: ElectricBrands

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: