Karavany v polovině roku 2022 – čekal by to někdo?

Ministerstvo dopravy vydalo na konci minulého týdne i tradiční pololetní statistiky z registru vozidel, mimo jiné i souhrnné přehledy počtu registrovaných obytných vozidel. Po půl roce je tak možné opět spočítat, kolik je u nás karavanů – ať už obytných aut a nebo přívěsů. Tento článek má tak vlastně dvě části, první je věnovaná jen zcela novým obytným vozů, v druhé je pak popsán stav se započtením dovozů i ojetých obytných vozů, případně oficiálně provedených přestaveb.

Nová vozidla

Z měsíčních přehledů registrovaných nových obytných vozů by se mohlo zdát, že u nás boom obytných vozidel skončil, počty registrací meziročně klesaly již čtvrtým měsícem. První propad o 11% přišel v březnu a v následujících měsících, tedy dubnu, květnu a červnu se pohyboval kolem 20 procent.

V červnu se registrovalo jako nových 229 obytných aut a 124 přívěsů. V porovnání s červnem minul0ho roku 2021, kdy se registrovalo 292 aut a 144 přívěsů, je to pokles o 22%, respektive 14% . Za celé první pololetí roku 2022 pak do českého registru vozidel přibylo celkem 1.210 nových obytných automobilů (v roce 2021 to bylo 1359 vozidle) a 448 obytných přívěsů ( v roce 2021 to bylo 474 přívěsů). Tedy meziročně došlo k propadu o 11%, respektive 5.5% u přívěsu.

Jakkoli tyto čísla vypadají jako velký pokles, je nutné mít na paměti, že srovnání s rekordním rokem 2021 bude ošidné. Pokud se podíváme na srovnání s posledním předcovidovým rokem, tedy do roku 2019, je i tak nárůst registrací impozantní a jedná se o desítky procent.

O tom svědčí souhrnné statistiky, tedy celkový počet nových vozidel registrovaných v daném měsíci od počátku roku. Je vidět, že k poklesu dochází, ale zdaleka není tak výrazný a zatím počet vozidel výrazně převyšuje počty registrovaných v roce 2020 a dříve:

Překvapivý zájem o obytné dodávky neboli kempery

U nových vozů se preference zákazníků moc nemění. Nejoblíbenějším provedením je za zhruba 40% podílem polointegrované provedení, vestavby se s 20% drž na druhém místě. O alkovny či celointegrované provedení je zhruba stejný zájem, tj. pro to či ono provedení se rozhodne shodně zhruba 13% majitelů. Opravdovým překvapením je pak poměrně zásadní růst podílu kempovacích dodávek, tj. vozů typu VW California Beach, MB Marco Polo a podobných. Z loňského podílu 7% dokázalo toto provedení obytného vozu stoupnout na 11%. To je velké překvapení, přeci jen tyto vozy jsou na pořízení spíše dražší a jejich využitelnost je spíše sezonní.

Pořadí značek – Adria zklamala

Málokteré značce se dařilo v prvním pololetí stejně dobře jako v minulém roce. Nicméně jedna značka vyniká, a to v negativním smyslu. Adria, která si dlouhodobě držela vedoucí pozici v pomyslném žebříčku značek, zcela na udržení této příčky rezignovala. takže buď Češi ztratili o tuto značku zájem, což je nepravděpodobné, a nebo Slovinci nedokáži loajalitu tuzemských zákazníků ocenit a dali přednost jiným trhům. Pokud by tomu tak bylo, bylo by to smutné. Značka dodala za první pololetí nejméně nových vozidel od roku 2018 a hrozí ji dokonce propad na čtvrté místo. Každopádně situace vypadá po prvním pololetí takto (srovnání s prvními pololetími let předcházejících, v závorce je pořadí značky v daném pololetí příslušného roku):

Značka202020212022
Adria88 (1)151 (1)72 (3)
Capron69 (2)134 (2)127 (1)
VW13 (19)48 (10)83 (2)
CI30 (11)56 (7)68 (5)
Etrusco11 (21)59 (5)52 (6)

Celkové počty – o překvapení se postaraly dovozy a přestavby

Co měsíční statistiky dobře nezachytí, je dovoz ojetých vozidel ze zahraničí, tedy z ostatních zemí EU a oficiální přestavby existujících dodávek na obytné vozy. A právě tyto případy se postaraly o překvapení. Došlo totiž k podstatnému nárustu celkově registrovaných obytných vozů. Celkový počet vozidel, registrovaných jako obytné, vzrostl v prvním pololetí roku 2022 o 2.371 kusů. Jedná se o rekordní hodnotu, vždyť i v prvním pololetí rekordního roku 2021 byl nárůst „jen“ 2.051 vozidel. Tento bezprecedentní nárust je to vidět i z tohoto grafu, kdy červený sloupec vyjadřuje počet vozidel v prvním pololetí roku 2022 – ostatní sloupce zachycují stav na konci každého kalendářního roku:

O důvodech je možné jen spekulovat – nedostupnost nových vozidel a dlouhé dodací lhůty, popřípadě vyšší ceny nových aut i přívěsu, mohli vést zájemce k poohlédnutí po ojetých vozidlech v zahraničí a mohlo dojít i ke zvýšenému počtu přestaveb existujících vozidel na obytné. Růst je navíc živen především růstem obytných aut, ty rostou nezadržitelně – na začátku roku 2022 bylo u nás registrováno 22.088 obytných aut, o šest měsíců později jich je 24.409

Růst počtu karavanistů tedy pokračuje navzdory nepříznivé situaci na trhu nových vozidel i přes zdražování a další potíže poslední doby. vlastně lze říci, že počty rostou ještě rychleji. Zatímco meziroční nárůst v předchozím roce (tedy porovnání červenec 2020 a červenec 2021) byl 5%, tento rok je to již 6.2%.

K tomu se zastavil a obrátil klesající trend u obytných přívěsů. Po téměř pěti letech nedošlo poprvé k poklesu jejich počtu, ale naopak ke zvýšení. Sice jen o 50 kusů, ale po tak dlouhé době je to povzbudivé. Ovšem vzrůstající obliba obytných automobilů je asi nezadržitelná a lze očekávat že během několika málo let bude u nás registrováno více obytných aut než přívěsů. Tento trend je prakticky nezadržitelný a velmi jasně zřetelný z tohoto grafu:

Výhled pro rok 2023

Celkově to vypadá, že rok 2023 bude opět rekordní. Lze predikovat, že počet registrovaných obytných vozidel za celý rok bude někde v rozmezí 3.100 – 3.600 vozidel. Počet obytných aut překročí hranici 25.000 registrací, s velkou pravděpodobní pokoří i číslovku 25.500 ks. Počty obytných přívěsů se udrží na hranici 31.500 vozidel.

Podrobná data ve formátu Excel si lze stáhnout ze stránek AKK zde.

Poznámka k prezentovaným datům

Veškerá data vychází z dat zpracovaných z podkladů poskytovaných Ministerstvem dopravy. Vzhledem k povaze i přesnosti dat nelze dojít ke zcela správným číslům a v prezentovaných datech tak může být i několikaprocentní chyba. Proces zpracovaní i interpretace dat se snažím průběžně zlepšovat, je tak možné, že dojde i zpětně k upřesnění některých čísel.

Úvodní foto: Daniel J. Schwarz na Unsplash

 1. Adria spíš není schopná dodávat, proto ten propad…

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Je to možné, nicméně propad u ostatních značek není tak obrovský – tedy buď Adria obecně podcenila situaci a není schopna dodávat obecně a nebo, jak zmiňuji v článku, dala přednost jiným trhům než tomu českému.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: